in ,

Rocket Pool (RPL) Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlere Binance listeleme duyurusu sonrası büyük bir yükseliş ivmesi yakalayan Rocket Pool projesini ve onun yerel tokeni olan RPL’yi anlatacağız. 

Rocket Pool, Vitalik Buterin tarafından 2016 yılının sonlarında piyasaya sürülen Mauve Paper’a dayanarak tasarlanmış bir projedir. Rocket Pool, kullanıcılarına likit stake etme olanağı sunar. Rocket Pool kullanıcıları, vergiye tabi bir olay olan stake edilmiş teminatlarını yeniden değerlendirmek yerine artan fiyatlardan yararlanabilir. 

Rocket Pool Ekibi 

Rocket Pool projesinin kurucusu David Rugendyke aynı zamanda projenin CTO’luk görevini üstlenmektedir. Rugendyke, bilgisayar bilimleri kökenli üst düzey bir geliştirici olarak sektörde 18 yılı aşkın bir meslekli deneyime sahiptir. Ekipte yer alan isimlerden bir diğeri ise Kıdemli Geliştirici Jake Pospischil’dir. 

Rocket Pool Yatırımcıları

Projenin destekçileri ve yatırımcıları arasında ConsenSys, KryptoNite1, Milliwatt gibi önemli proje ve şirketler yer almaktadır. 

Rocket Pool Nasıl Çalışır? 

Rocket Pool projesi kullanıcılara akıllı node’lar sunar. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kendi ağları üzerinde birer node çalıştırabilirler. Bireyler ve işletmeler belli bir dönem boyunca sahip oldukları Ether’leri karşılığında faiz türünden kazanç elde etmek için, Rocket Pool’un merkeziyetsiz node operatörleri ağını stake amacıyla kullanabilirler. Bu özellik sayesinde borsalar, stake havuzları ve cüzdanlar gibi işletme ve uygulamalar, müşterilere kolayca stake hizmetleri sağlayabilirler. 

Rocket Pool üç ana unsurdan oluşur. Bu unsurları şöyle sıralayabiliriz: 

  • Akıllı Sözleşmeler
  • Akıllı Düğümler (Node)
  • Minipool’lar

Her üç unsur da token teşvikleri kullanılarak otomatik olarak ölçeklenen, mevduatları birden fazla node’a yayarak staking ile ilgili riskleri azaltan küresel bir ağ oluşturmak için entegre edilmiştir. Projenin temel direkleri arasında ağ yedekliliği (network redundancy) ve merkeziyetsizlik yer almaktadır. 2016 yılının sonlarında tasarlanan projenin yerel kripto varlığı ise RPL’dir. 

RPL İstatistikleri

Toplam arzı 18 milyon 970 bin 871 olan RPL’nin dolaşımdaki arzı ise 10 milyon 270 bin 742’dir. RPL, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 154.73 dolar seviyesini 16 Kasım 2021’de görürken, en düşük fiyat olan 0.09118 dolar seviyesini ise 17 Mayıs 2019’da görmüştür. 

RPL Nasıl Alınır? 

RPL nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basit. Binance, Coinbase, Kraken, Uniswap, Huobi ve Gate.io gibi birçok popüler kripto varlık alım satım platformu üzerinde listelenen RPL’yi yine bu platformlar üzerinden kolaylıkla alabilir, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Valencia CF Fan Token (VCF) Nedir? Nasıl Alınır?

Litecoin (LTC) Nasıl Stake Edilir?