içinde

Roboots Ekibi ile AMA Etkinliği

Roboots projesi ekibi, 11 Aralık 2021 Cumartesi Türkiye saati ile 21.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Raphael: Roboots projesinin Kurucu Ortakları Fatih Polat ve Serkan Aksu bizlerle. Hoş geldiniz.

Serkan Aksu: Merhaba. Hoş bulduk.

Fatih Polat: Merhaba herkese 👋

Raphael: burada belki de yüzlerce projeyi konuk etmiş olabiliriz, ama sizler için özellikle heyecanlıyım, böyle kaliteli bir projenin Türk bir ekip tarafından yapılması gurur verici 😊 sorularıma başlamadan önce kendinizi tanıtabilir misiniz kısaca?

Serkan Aksu: merhaba, ben Serkan Aksu, Mafia Games’in kurucu ortağıyım.

Fatih Polat: Merhaba, ben Fatih Polat, ben de Mafia Games’in kurucu ortağıyım aynı zamanda ürün tarafından sorumluyum.

Raphael: çok memnun olduk sizlerle tanıştığımıza 😊 hazırsanız başlıyorum o zaman.

Fatih Polat: tabii ki 🙂

Raphael:

Merhaba Arkadaşlar,
Roboots projesi Kurucu Ortakları Fatih Polat ve Serkan Aksu, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.
Fatih ve Serkan , proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!
Programımız 2 bölümden oluşacak:
⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.
⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Sorular Türkçe sorulmalıdır. Konuklarımız, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.
Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1469295952481693696) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati ve https://twitter.com/robootsio hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Raphael: S1- Robootsland Universe’de oldukça ilgi çekici görseller var. Roboots oyununu yapma fikri nasıl ortaya çıktı? Bize kısaca anlatır mısınız?

Serkan Aksu: 25 yılı aşan arkadaşlığımız ve uzun yıllardır süregelen iş ortaklığımız boyunca çıkan fikirler ve planlar o kadar çok ki bazılarını hayata geçirmeye karar verdiğimiz bir zaman geliyor elbette. Roboots da bu fikirlerden biri. Mobil oyun dünyasında oldukça tecrübeli bir takımımız var ve değişen oyun dünyası trendini de yakından takip ediyoruz. Bu yolda uzun süredir bir NFT oyun projesi yapma fikrimiz vardı. Roboots ile bu hayalimizi hayata geçirmeyi başarıyoruz. Mafia Games, trendi yakalayan ve sektörün gittiği yönü belirlemeyi amaçlayan oyunlardan birini yaratmak için gece gündüz çalışıyor diyebiliriz. 🙂

Raphael: ne güzel 🙂 görseller cidden çok ilgi çekici ve Roboots’un geleceği hakkında bizleri heyecanlandırıyor, ve tabi ki Türk ekiplerden böyle kaliteli işler çıkması bizim gibi gençler için de ilham verici aynı zamanda

Raphael: S2 – Roboots’un RNG tabanlı Play-to-Earn oyunu olduğunu biliyoruz. “Provably Fair” sistemini oyun içi özelliklerle detaylandırarak açıklayabilir misiniz?

Fatih Polat: “RNG temelli” ifadesi ile başlayalım isterseniz. Bu tabiri “şansa dayalı” olarak özetleyebiliriz. Oyunun içerisinde, çekiliş alanı olarak isimlendirdiğimiz sayıların ve renklerin yer aldığı bir tablo var. Burada oyuncu sırası geldiğinde roll tuşuna basıp rastgele bir kareye denk geliyor.

Buradaki renk, oyuncunun renklerinden biri ile eşleşirse; oyuncu rakibine hasar verebiliyor. Bu roll sistemi, tamamen şansa dayalı olarak gerçekleşiyor.

Provably Fair mantığının önemi de karşımıza tam olarak burada çıkıyor. Şans temelli oyunlarda sürece hile karıştırılmadığını kanıtlamak için geliştirilmiş bir sistem olarak tanımlayabiliriz.

Kullanıcılar bu sayede gönül rahatlığıyla şans faktörüne hile katılmadığından emin olabilecek ve isterlerse kontrol edebilecekler.

Serkan Aksu: Roboots’u diğer projelerden ayıran ve rekabet avantajina sahip olduğumuz en önemli şeyi ilk şans temelli play to earn mekaniklerine sahip metaverse oyun olması.

Raphael: bu harika, RNG şansa dayalı oyunları ben de bir gamer olarak severim, heyecanlı ama tabi ki doğal olarak hemen hemen herkes düşünüyodur bu iş güzel de arkasında bir hile hurda var mıdır diye. tabi ki blockchain teknolojisi ve Provably Fair ile bu sistemin hile karıştırılamaz olması rahatlatıcı, böylece güvenle oynayabiliriz.

Serkan Aksu: evet ne yazık ki bir çok oyunda bu tarz şeyler oluyor. Provably Fair mekanizması burada devreye giriyor.

Raphael: S3 – Robootsland Universe’in gerçek dünyanın dinamiklerine uygun olarak geliştirildiğini görüyoruz. Buna göre oyunun sahip olduğu teknolojik altyapı ile NFT dünyasında ve kriptopara dünyasında ne gibi etkiler yaratmasını bekliyorsunuz? Diğer oyun içi NFT’lerden Roboots NFT’lerinin farkı ne?

Serkan Aksu: Oyun içinde kullanacağımız NFT’ler olan robootlarımız, aslında yaşayan küçük robot arkadaşlarımız olacaklar. Onları sık sık tamir etmemiz gerek, onları geliştirmemiz, yeni güçlerle donatmamız ve seviyelerini yükseltmemiz gerek.

Kısacası onlar ne kadar güçlü ve mutluysa robootun sahibi de aynı oranda mutlu olacak diye öngörebiliriz.

Tabii ki unutulmaması gereken önemli bir nokta var: Şansınız mutluluğunuzla doğru orantılı 🙂

Buna ek olarak NFT arzı, NFT üretim fabrikalarımızda (robot üretim fabrikası) gerçekleşiyor olacak.

Piyasa değerlerini gözetmek amacıyla arzı kısıtlı tutacağız ve dönem dönem yeni üretimler olacak. Hatta gelecekte özel seri robootlarımız bile olabilir.

Sürprizlere hazır olun!

Raphael: çok güzel 😊 şans faktörünün yanında robootlarımızı geliştirebilme, tamir etme, yükseltebilme gibi özellikler ile de bağımlısı olunabilecek bir oyun gibi. merakla bekleyeceğiz 👀

Raphael: S4 -Oyuncu olarak iki farklı seçeneğiniz olduğunu gördük, oyuncuların özellikleri nelerdir?

Fatih Polat: Gameplay videosunda gördüğünüz robootlar, videoyu kaydeden oyuncumuzun sahip olduğu NFT’ler.

Her robootun kendi renkleri, kendi seviyesi ve gücü var. Dolayısıyla ne kadar çok roboot NFT’si satın alırsanız o kadar çok oyun içi karakteriniz olmuş olacak.

Ayrıca roboot NFT’sine sahip olmayan kullanıcılar, oyunun kendisine tanımladığı bedava enerjilerle veya enerjileri bittiğinde yine ROBOOTS token ile enerji satın alarak, roboot sahiplerinden roobot kiralayabilecekler.

Kısacası oyunu oynayan 2 tür oyuncu olacak. Roboot sahipleri ve robootları kiralayanlar.

Raphael: doğal olarak bazı kullanıcıların oyun oynamaya çok vakti olmayabiliyor, onlar için de roboots alıp başkalarına kiralayarak pasif bir şekilde gelir elde etme imkanı sunuyorsunuz, bu da çok güzel bir özellik 😳

Raphael:  S5 – Roboots oyunu kaç farklı oyun modundan oluşuyor?

Serkan Aksu: Oyunun ilk release’i ile birlikte P2E tabanlı ve seviyeye göre eşleştirilme sağlayan bir matchmaking aktif olacak. Oyunda turnuvalar da düzenliyor olacağız. Bu turnuvaların kendine özel ödülleri olacak. Ardından roadmap’imizde de görüldüğü gibi arkadaşlar arasında oynanabilen bir oyun modu da ekliyor olacağız. Tahmin edersiniz ki bu modda herhangi bir ödül sistemi olmayacak.

Raphael: turnuva fikri yine çok güzel, roboots takipçilerinin heyecanla beklediğini tahmin edebiliyorum, ve arkadaşlarla kapışma modu da yine harika, oyunda bu mod için bir ödül sistemi olmayabilir ama yine de arka planda baklavasına vs iddiaya girilebilir 🙂

Raphael: S6 – Roboots projesi ile kullanıcılar ve oyuncular ne tür kazançlar veya avantajlar elde edecek ve Roboots oyununu oynayanları diğer oyunlardan farklı olarak ne tür sürprizler bekliyor?

Fatih Polat: Roboots, RNG temelli oyun yapısıyla diğer oyunlardan ciddi şekilde ayrılıyor. Şansın oyun içindeki kaderinizi belirlediği bir dünya tasarladık.

Ancak bu dünyada sakın kendi kararlarınızın sonuca etkisi olmayacağını düşünmeyin, mücadele sırasındaki özel güç kullanımı, robootunuzun seviyesi ve tamiri tamamen siz kararlarınızla gerçekleşecek.

Dolayısıyla heyecanın seviyesinin hiç düşmediği bir oyun olması için uğraştık diyebiliriz 🙂

Raphael: S7 – Oyun içi ekosistemi merak ediyoruz. Roboots oyunu tokeni olan ROBOOTS‘un oyun içi kazanç sistemindeki rolünü, ne gibi alanlarda kullanıldığını ve tokenometriğini açıklayabilir misiniz?

Serkan Aksu: ROBOOTS token, oyun içindeki temel para birimi olarak kullanılacak. Robootlarınızı bu token ile satın alabiliyor olacaksınız.

İsterseniz enerji karşılığı roboot kiralayıp, enerjiniz bittiğinde yine roboot ile bu ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz. Mücadeleye girdikçe robootunuz yorgun düşecek ve tamir etmek için yine ROBOOTS token kullanıyor olacaksınız.

Robootlarınızın seviyesini yükseltmek ve yeni özel güçler satın alabilmek için de yine aynı yolları takip edeceksiniz.

Bunun dışında kullanılan tokenların bir kısmı da burn edilerek sürdürülebilir ekonomiye hizmet edecek. Token fiyatının manipüle edilmemesi ve düzenli bir şekilde değerlenmesini sağlamak amacıyla tokenomics’teki vesting tarihlerini de özenle seçtik.

Tüm kararlarımızın odağında, oyunun ekonomisinin güvenilir ve sürdürülebilir olması var.

Raphael: harika 😊 şimdi son sorumu soracağım, ondan sonra topluluğumuzun soruları için sohbeti açacağız ve 5 dakika sonra cevaplamaya başlayabilirsiniz, en az 5 tane cevaplarsanız çok seviniriz 🙂

 

Raphael: S8 -Roboots projesi IDO’su hangi platformda gerçekleşecek? IDO ile ilgili detayları bizimle paylaşır mısınız?

Fatih Polat: Roboots IDO’su, GAMI World haricinde başka platformlarda da gerçekleşecek.

SynapseNetwork, YellowRoad, Babylons ve GAMI World platformlarında da Roboots IDO’su gerçekleşecek

Bizi takipte kalırsanız gelişmeleri ilk öğrenen sizler olabilirsiniz. Sosyal medya linklerimizi de bu fırsatla paylaşıyor olalım.

Twitter: https://mobile.twitter.com/robootsio
Telegram Community Channel: https://t.me/RobootsCommunity
Telegram Announcement Channel: https://t.me/RobootsAnnouncement

Raphael: teşekkürler, takipçilerimiz yine Koinsaati sitesinden Roboots hakkındaki yazımızı da okuyabilirler: Roboots (P2E Browser Oyunu) Nedir ve GAMI World Üzerinde Gerçekleşecek IDO’ya Nasıl Katılınır?

Metawerse: Roboots oyununda giriş maliyeti nasıl? pek çok oyun bu maliyetler nedeniyle geniş katılımlı olamıyor. ayrıca mobilde oynayabilecek miyiz?

Fatih Polat: Oyunumuzun en önemli özelliği ve üstünde en çok çalıştığımız nokta, giriş bariyerinin çok düşük olması. Hem oyunun yeni başlayanlar için kolay anlaşılır olması, hem de yatırım yapma zorunluluğunun olmaması gerekiyordu. Yeni bir kullanıcının oyuna başlamasaı için bir roboot sahibi olması gerekmiyor. Sadece bir wallet’ı olması yeterli. Oyunu deneyimleyip para kazanmaya ilk günden başlayabilir. Hem de hiçbir harcama yapmadan.

LuFFY: ROBOOTS’un içerisinde şans faktörü olacak mı?ROBOOTS oyununda hile gibi etkenlerin olmayacağına adaletli bir şekilde oynayabileceğimize bizi nasıl inandırabilirsiniz ve ROBOOTS’a güvenmemizi sağlayabilirsiniz?

Serkan Aksu: Sistemdeki tüm sayılar RNG üzerinden hesaplanıyor ve bu kullandığımız algoritmanın hileli olmadığını ispatlamak için Provably Fair mekanikleri kullanıyoruz,
kullanıcılara bunu denetleyebilecekleri açık kaynak kodlar sunacağız. Daha önce bu tarz algoritmalar geliştirdik, sisteme müdahale edilirse zincir kırılıyor
ve topluluk bunu görebiliyor.

Sıla: Roboots şans temelli bir oyun mu? Hem oynarak hem de şansımız yaver giderse ilave getiri sağlayabilir miyiz?

Serkan Aksu: Evet tamamen şans temelli bir oyun, Kullanıcının yetenekleri %10-%15 etkiler. Bunun dışında herkesin şansı olasılık olarak eşit yüzdede. Şanslıysanız daha fazla kazanmanız mümkün ama uzun vadede herkes aynı şansa eşit.

Zafer Metin: Robotların seviye, renk ve şans faktörleri olduğunu söylediniz. Robotların seviyesi hangi kriterlere göre belirleniyor ve onların seviyesini yükseltip daha değerli hale getirebilir miyiz? Bozulmak üzere olan Robotlar için ek donanımlarla yükseltme yapmak mümkün müdür?

Fatih Polat: Robootların renkleri aslında savaşta kullanacakları ability’ler olacaktır, bu ability’ler doğuştan gelen özellik olarak NFT’nin üzerinde geleceklerdir. Robootların seviyeleri ise yükseltilebilir olup oyundaki kazanca etki edecek olan faktörlerin başında gelmektedir. Bozulmakta olan robootları ise oyun içerisindeki tamir merkezlerine götürerek tamir edebileceksiniz.

Furkan Demirkan: Herkese iyi akşamlar roboots gerçekten çok ilgi çekici duruyor umarım biz yatırımcılarına da çok faydalı olacaktır Mafia games ekibi bundan sonra çıkaracakları bir oyun ile roboots dünyası arasında bir köprü kurarak veya roboots dünyasında kazandığımız nftlerle o yeni oyunda kullanabilmemizi sağlayarak ilgiyi sürekli canlı tutmayı düşünecek bir fikriniz var mı veya ilerde böyle bir olayı düşünür müsünüz?

Serkan Aksu: Roboots’u tasarlarken kullanıcı tabanıyla evrimleşecek şekilde sürümler çıkartacak bir yol haritası oluşturduk. Roboots dünyasının kendi içindeki derinliği oldukça yeterli olacak, tüm sistemi arz/talep dengesine göre oluşacak bir ekonomik model üzerine kurguladık. Community’den gelecek fikirlere çok değer veriyoruz, bu yüzden Roboots evrenin yeni tasarlayacağımız oyunlarla buluşması neden olmasın?

Serkan Aksu: çok güzel sorular vardı arkadaşlar gerçekten çok teşekkürler.

Serkan Aksu: biz de çok teşekkür ederiz, ellerinize sağlık 🙂 hem sizinle hem de Roboots ile tanıştığımıza çok memnun olduk. sizi burada ağırlamak büyük bir zevkti ve umarım sizin ve ekibiniz için en iyisi olur

Fatih Polat: Biz de burada olmaktan çok mutlu olduk, bizi ağırladığınız için size, soruları için community’ye çok teşekkür ederiz.

Serkan Aksu: çok teşekkürler vakit ayırdığınız için. iyi geceler

ROBOOTS hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için

Web site: https://www.roboots.io/
Telegram: https://t.me/RobootsCommunity
Twitter: https://twitter.com/robootsio

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

IDO

Yaklaşan 12 DeFi ve NFT Projesi | 13 Aralık 2021

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE) ve Floki Inu (FLOKI) Teknik Analizi | 14 Aralık 2021