in , , , , ,

Robert Kiyosaki: “Dünya Tarihinin En Büyük Çöküşü Bu Ekim’de Gerçekleşecek”

“Zengin Baba Fakir Baba” kitabının en çok satan yazarı Robert Kiyosaki, Bitcoin, altın ve hisse senetleri dahil tüm piyasanın Ekim ayında ciddi bir çöküşle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kitco News’in genel yayın yönetmeni Michelle Makori ile konuşan Kiyosaki, yaklaşmakta olan çöküşe yol açabilecek faktörleri açıkladı ve muhtemel piyasa düşüşünün ciddiyetini vurguladı.

“Dünya tarihindeki en büyük çöküş olacak. Hiç bu kadar borcumuz olmamıştı. Borç en büyük sorundur… borç GSYİH’ye oranı eşit değil. Bu yüzden piyasalar düştüğü zaman, daha fazla altın, gümüş ve Bitcoin satın alacağım. S&P 500 endeksi gerçekten S&P 7, Hazine Bakanı Yellen ve [Fed Başkanı] Powell tarafından idare ediliyor. Ekonomi ile Yellen ve Powell’ın yaptıkları arasında bir ilişki yok.”

Bu piyasa çöküşünün sonrasında toparlamaya başlayacağını da vurguladı ve bunun iyi bir satın alma fırsatı olabileceğini, ancak yalnızca belirli varlıklar için olabileceğini belirtti.

“Krizleri sevdiğim için biraz tuhaf karşılanabilirim. Bir sonraki çöküş gerçekten çok iyi olacak. Altın, Bitcoin ve hisse senetlerini düşürecek, ancak iyi haber şu ki bu tür krizler zengin olmak için en iyi fırsatlardır. İşte bu yüzden iyimserim fakat hisse senetleri üzerinde değil; altın, gümüş ve Bitcoin konusunda çok iyimserim.”

Kiyosaki’nin yorumları, Temsilciler Meclisi’nin bu hafta ABD borç tavanını askıya alan bir yasa tasarısını oylamasıyla geldi. Kongre, borç tavanını yükseltmek için 18 Ekim tarihinden önce bir anlaşmaya varamazsa, hükümet eşi görülmemiş bir şekilde mevcut borç yükümlülüklerinde temerrüde düşme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Kiyosaki, hisse senedi piyasalarını yapay olarak destekleyen güçlerin, yani para arzının genişlemesinin de bir borç balonu yarattığını söyledi. Enflasyonun kalıcı olma ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

“Büyük tartışma, enflasyon veya deflasyon olup olmadığıdır. Tarihsel olarak… GSYİH ile ilintili nominal borç, M2, para hacmi ve paranın hızının bir korelasyonudur. Yellen ve Powell’ın çabalamasının nedeni M2’yi genişletmeleridir. Dolayısıyla herkes enflasyonun olacağını düşünüyor, ancak paranın hızı düşüyor. İnsanlar para harcamıyor. Yani, tüm parayı pompalarlar, fiyatlar yükselir… Sonuç olarak bu geçici enflasyondur. Ama sorun şu ki, bu büyük borçla sıkışıp kaldık ve yapılan tek şey borsayı ve emlak piyasasını yükseltmek. Para reel ekonomiye girmedi. Üzücü kısım burası.”

Kiyosaki’nin yakında çıkacak olan kitabı “Kapitalist Manifesto”, ABD’deki sosyoekonomik gelişmelere değiniyor ve hükümetin halk üzerinde daha totaliter kontrol önlemleri uyguladığını yazıyor.

Özellikle, ABD’deki bir merkez bankası dijital para biriminin “faşist” olacağını söyledi.

“FED Coin’den tamamıyle korkuyorum. Ekonomi ve hayatlarımız üzerinde tam kontrole sahip olacak. Yaptığımız her şeyi ve paramızı nasıl harcadığımızı izleyecekler. Özgürlüğümüz gitmiş olacak.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeni Bir Ralli İçin Hazırlık Yapıyor

Lithium Finance

Lithium Finance $LITH Temel Analizi | Ekim 2021