içinde , ,

Ripple (XRP) Yatırımcıları SEC Davasına İlişkin Yüksek Mahkeme Emri Dilekçesi Hazırladı

Bir grup Ripple (XRP) yatırımcısı, Rhole Island Bölge Mahkemesine Ripple’a açılan davaya karşı Yüksek Mahkeme Emri Dilekçesi verdi. Diğer bir deyişle, mandamus (zorlayıcı emir) olarak geçen bu dilekçe, davalının kendisine hukuken yüklenen bir kamu hukuku görevini yerine getirmediğinde bu yetkiliyi icraya zorlamak için verilen bir emir türü olarak ifade edilebilir.

Bu davaya ilişkin dilekçe verenler, SEC Başkan Vekili Elad Roisman’ı da hedef aldı. Dilekçe veren grup, SEC’in Ripple’a yönelik tutumunu değiştirmesini talep ederek, aynı zamanda XRP’nin menkul kıymet olmadığının kabul edilmesini arz ediyor. Buna karşın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 22 Aralık tarihinde yayınladığı bir basın açıklaması ile Ripple Labs Inc. ve şirketin iki yöneticisi Christian Larsen ve Bradley Garlinghouse’a karşı, dava açtığını duyurmuştu. SEC, Ripple Labs Inc, Larsen ve CEO görevini yürüten Garlinghouse’un kayıt dışı dijital menkul kıymetler teklifi yoluyla 1,3 milyar doların üzerinde para topladıklarını iddia etmişti.

Ripple

Adı geçen dilekçe sahipleri, SEC’in eski başkanı Jay Clayton’ın “dilekçe sahipleri” de dahil olmak üzere kripto para birimi olan XRP’yi satın alan, satış yapan, takan eden masum yatırımcılara bilerek ve kasıtlı olarak milyarlarca dolar zarar verdiğini iddia ediyor. Buna ilaveten Clayton’ın XRP’nin halka arz olmasından yaklaşık yedi yıl sonra ve SEC’den istifa etmeden sadece bir gün önce Ripple ve yöneticilerinin peşine düşmesi dilekçe veren XRP yatırımcılarını oldukça rahatsız etti. Dilekçe sahipleri, daha önceleri medya tarafından Clayton’a XRP’nin güvenli olup olmadığına yönetilen sorularda asla negatif bir tutumda olmadığını vurguladılar.

Eski SEC Başkanı Clayton Ripple Davası Açıldıktan 1 Gün Sonra Neden İstifa Etti?

Clayton, XRP’nin yedi yıl boyunca faaliyet göstermesine göz yumduktan sonra en önemli SEC yaptırım eylemini plana dahil etmesi, herkesin dikkatini çekti. Clayton bununla başa çıkmak için bu davayı yeni yönetimin üzerine yıktığını düşünler oldukça fazla sayıda. Farklı bir siyasi partinin ülkedeki kontrolü ele alması ve ABD’de Joe Biden’ın başkanlık seçimini kazanması ile birlikte SEC’nin yönetim kadrosunda da değişikliğe gidilecek olması da burada önemli bir etken olarak gözümüze çarpıyor.

Ripple (XRP)

Dilekçe sahipleri, tüm büyük borsalardan XRP ticaretinin askıya alınması ve bundan sonra XRP’nin ticaretinin yapılamayacak olması nedeniyle zararlarının telafi edilemez bir boyutta olacağını belirttiler. Bununla birlikte, SEC ve Ripple arasındaki dava 22 Şubat tarihinde başlayacak, ayrıca mahkemenin dilekçe sahiplerine bir mandamus emri verip vermeyeceği henüz belli değil. Bu süre boyunca XRP fiyatının nasıl bir yol izleyeceği kripto camiasının merak konusu olmaya devam edecek.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle XRP 0.23 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte %4,7 oranında bir yükseliş ivmesi kaydetti.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kriptopara, Bitcoin

BTC, ETH, XRP Ve LINK İçin Bu Hafta Teknik Analizler Neyi Gösteriyor?

Kriptopara, Bitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatı Geri Çekilmeye mi Başladı?