in ,

Ripple (XRP) Neden Yükseliyor?

Ripple ve SEC arasında uzun süredir devam eden dava sürecinde Ripple lehine karar alınmasıyla birlikte XRP fiyatında çift haneli kazançlar yaşandı.

XRP, Ripple, SEC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020 yılının sonlarında Ripple’ı kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlamıştı. Yaklaşık 3 yıldır devam eden dava, Yargıç Torres’in XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığını ifade etmesi, XRP ile ilgili tutumun değişmesine neden oldu. Yargıç Torres’in aldığı bu kararın ardından XRP fiyatı büyük bir yükselişe geçti. XRP’nin yaşadığı yükseliş kripto para piyasasını da pozitif yönde etkiledi.

Yargıcın aldığı karar, Ripple’ın XRP’yi satabileceği ve bunun üzerine daha fazla ürün ile hizmet geliştirebileceği anlamına geliyor.

Yargıç Torres’in aldığı bu kararın ardından birçok kripto para platformu da XRP’yi yeniden listeleyeceğini duyurdu. XRP’yi yeniden listeleme kararı alan borsalar arasında Coinbase, Kraken ve Binance US yer aldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise zaferi şu sözlerle kutladı:

“Aralık 2020’de hukukun doğru tarafında olduğumuzu ve tarihin doğru tarafında olacağımızı söyledik. ABD’deki tüm kripto yenilikleri için geçerli olan bugünkü kararı almamıza yardımcı olan herkese teşekkür ederiz.”

Kararın açıklanmasından önce 0,45 dolar seviyesinden fiyatlanan XRP, alınan kararın ardından kısa süre içerisinde 0,70 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Bu yazının yazıldığı sırada XRP fiyatı 0,77 dolar seviyesinden fiyatlanıyordu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Utility Token Nedir?