KriptoparaRipple (XRP)

Ripple (XRP) Fiyatı Neden Düşüyor?

Kripto para sektöründe hacimsel olarak en iyi altcoinlerden biri olan Ripple (XRP), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC‘in Ripple’a karşı yasal bir düzenlemede bulunmasının ardından deyim yerindeyse adeta can çekişmekte. Davalar hakkında konuşan birçok uzman, dava sonucunda XRP’nin menkul kıymet olduğuna karar vermesi halinde platformlar üzerinden alınıp satılmayacağını, yani delist edileceğini ve bununla birlikte likiditesinin önemli bir kısmını kaybedebileceğini ifade etti.

SEC, Ripple ve iki yöneticisi hakkında dava açtığını resmi bir şekilde duyurdu. Bu duyurunun ardından kripto para topluluğunda XRP’nin delist edilmesiyle ilgili tartışmalar hızlanmaya başladı. Daha şimdiden iki küçük borsa olan CrossTower ve Beaxy, XRP’yi delist etti. XRP fiyatı çok sert bir düşüş yaşamaya devam ediyor.

Ripple XRP

Kripto Para Borsaları Ripple Varlığını Delist Edecek mi?

SEC’in XRP’yi bir menkul kıymet olarak kanıtlaması durumunda kripto para borsalarının çoğu menkul kıymet hizmeti lisansına sahip olmaması nedeniyle Ripple’ı piyasalardan delist ettirebilir. Messari şirketinin araştırma analisti Ryan Watkins bu konu hakkında şunları ifade etti:

“Birçok kripto para platformu XRP’yi delist edebilir. Böyle bir senaryonun yaşanması durumunda Ripple fiyatı bu durumdan oldukça kötü etkilenerek sert düşüş yaşar.”

Buna karşın kripto para sektöründeki avukatlar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından ABD merkezli ödeme şirketi Ripple aleyhine yapılan suçlamalara toplu bir şekilde yanıt verdi. Compound’un avukatı Jake Chervinsky, Ripple’ın kayıtsız bir menkul kıymet olarak suçlandığı davada SEC’in oldukça acımasız olduğunu düşünüyor. Özellikle de Ripple’ın bireysel yöneticilerinin suçlanması bu davada en dikkat çeken detaylar arasında yerini alıyor. SEC kartları açık oynuyor ve bu davanın sonucunun nereye varacağı ise merak konusu olacak.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru -cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu