in , ,

Ripple (XRP) Fiyat Tahmini: Dava Sonucu Sektörü Etkileyebilir

2020 yılı, 2017 yılının sonlarından bu yana en belirgin boğa koşusu ile sona ermesinden dolayı kripto para birimleri için çarpıcı bir yıl oldu. Coin’ler tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve lider kripto para birimi Bitcoin, bu boğa koşusunu yöneterek ön plana çıktı. Bitcoin’in fiyatı, 58.000 doların üzerindeki en yüksek zirvesine ulaştı ve Ethereum ve Binance Coin gibi diğer öne çıkan altcoinler, bu pazar büyümesinden güzel bir şekilde yararlandılar. Ripple tokeni olan XRP ise, 3 doları geçtiği 2018’in başındaki rallisini henüz taklit edemedi. Bununla birlikte XRP, yükselen boğa koşusu sırasında piyasa değerini artırdı.

Aralık 2020’de Ripple’ın potansiyel pazar büyümesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple ve yöneticileri ve Christian A. Larsen aleyhine ağın yerel tokenini bir menkul kıymet olarak kaydettirmedikleri için dava açmasının ardından durdu. Milyar dolarlık dava, Ripple’ın 2013 yılından sonraki faaliyetlerini hedef aldı. Ancak, New York’taki Güney Bölge Mahkemesine yapılan başvurular, kripto para camiasında şüpheyle karşılanıyor.

Ripple (XRP) Davası Sırasında Neler Oldu?

Ripple’ın 2013 yılından bugüne kadar yaptığı operasyonlarla ilgili dava, önceki hükümetin son anlarında açıldığı ve XRP’nin potansiyel büyümesini durdurmanın bir yolu olarak görüldüğü için oldukça tuhaf karşılandı. XRP, dava başladıktan sonra yaklaşık %60 oranında bir fiyat düşüşü yaşadı ve borsalar XRP işlemlerini kabul etme konusunda temkinli hale geldi.

Son zamanlarda MoneyGram, SEC davası sonrasında Ripple ile ortaklığını ve XRP kullanımını sona erdireceğini duyurdu. Binance US, Swipe ve OKCoin gibi XRP alım satımını veya kullanımını durduran eylemleri faaliyete geçirmek zorunda kaldı. XRP fiyatı piyasa yönü olarak negatif bir görüntü çizse de, yapılan analizler fiyatın yükselen bir trend ve token için olası bir kopma sinyali ile istikrarlı hale geldiğini gösteriyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle, XRP’nin 19 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri bulunmaktadır. Fiyat açısından ise 0.433 dolar seviyelerinden işlem görmektedir.

Bununla birlikte şu detaylara göz attığımızda;

  • XRP’nin mevcut fiyatı, devam eden yasal işlemin ilerleyişiyle ilgili haberleri yansıtıyor.
  • Yatırımcılar yasal karara bağlı olarak önemli bir artış veya azalış beklerken, fiyat minimum değişikliklerle aynı seviyelerde konsolide olabilir.
  • Ripple davayı kazanırsa, borsa listeleme şüpheciliği göz ardı edilecek ve ABD pazarında daha fazla XRP likidite transferi başlayacak. Böylece XRP fiyatı 2018 yılındaki boğasını tekrarlayabilir.
  • SEC davasının olumlu veya olumsuz bir sonucu, ABD’deki blok zinciri alanını büyük ölçüde ve geri alınamaz bir şekilde değiştirecektir.

ABD dışındaki borsalar, XRP davasının sonucuna bakmaksızın tokeni listelemeyi hedeflediğinden, XRP yüksek talep görmeye devam edecektir. Yakın zamanda ABD vatandaşları için XRP’yi listeden çıkaran Kraken Exchange CEO’su Jesse Powell’a göre, XRP davasının sonucuna bağlı olarak borsalar sorumluluğu temsil edebilir. Dava SEC’in lehine sonuçlanması durumunda borsaların bu olasılığı düşünmeleri gerektiğini ifade etti.

Bu durumda, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren borsalar, SEC ile devam eden çatışmanın bir yan etkisi olarak değişikliklere maruz kalacaktır. ABD vatandaşlarının yerel borsalarda XRP yapmak için sınırlı seçenekleri olsa da, XRP ABD dışında desteksiz değil. Ripple Labs, Inc., Japon bankalarıyla iş ağını genişleterek ve yeni bir merkez bankası muhasebe projesine liderlik ederek hala yeni iş fırsatları yaratmadan geri durmuyor. ABD düzenleyicileri daha spesifik ABD blok zinciri düzenlemelerini yürürlüğe koymadıkça, Ripple kullanım kolaylığı ve finansal sistemdeki merkeziliği sayesinde bu alanda hareket kabiliyetini daha da arttırmayı düşünüyor.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Casper Network, Ethereum

Casper Network Nedir Ve Casper ICO’suna Nasıl Katılınır?

Binance Smart Chain’deki Cream ve PancakeSwap’a DNS Saldırısı!