in , ,

Ripple Şirketinin Kurucu Ortağı 400 Milyon Dolarlık XRP Sattı!

Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb, son 12 ayda toplam 400 milyon dolardan fazla XRP satarak oldukça kazanlı bir yılı geride bıraktı.

Whale Alert tarafından aktarılan bir rapora göre, Stellar CTO’su ve Ripple mimarlarından biri olan Jed McCaleb, 2020 yılında XRP’den 411 milyon dolarlık devasa bir kazanç sağladı. McCaleb, yıl boyunda XRP başına ortalama 0,34 doları fiyatla 1,2 milyar XRP sattığı anlaşıldı. Bu rakamın, McCaleb’in Ripple Labs ile tasfiye hesabında tutulan XRP zulasının %27’sini karşılık geliyor ve bugüne kadar olan satışlarda keskin bir ivme yaşandığı görülüyor. 2014 ile 2019 yılları arasındaki 5 yılda yaklaşık 1 milyar XRP’nin satıldığı biliniyor.

Whale Alert, Ripple (XRP) Hakkında Açıklama Yaptı

Whale Alert’ın raporuna göre, McCaleb’in mevcut ve tasfiye edilmiş XRP varlıklarının toplam değeri yaklaşık 1,2 milyar dolar ve onu kripto para camiasında zenginler listesinde en üst sıralara yerleştiriyor. McCaleb ayrıca satışlarını iyi zamanlaması da dikkatlerden kaçmayan önemli bir detay olarak gözümüze çarpıyor. Ripple şu anda hem SEC tarafından hem de Seri C’nin baş yatırımcısı Tetragon tarafından açılan davalarla karşı karşıya. McCaleb, 2014 yılındaki Ripple Labs’tan ayrıldığında tartışmalı bir şekilde 9.5 milyar XRP kurucu ortak payı aldı. Aynı yıl McCaleb, piyasadaki olumsuz baskıyı önlemek için Ripple Labs ile haftalık satabileceği XRP miktarını sınırlayan bir anlaşma imzaladı. Yapılan birçok eleştiriye rağmen McCaleb, XRP yatırımcılarına kendi yaptığı satışın XRP’nin fiyatını etkilemediğine dair defalarca güvence vermeye çalıştı. McCaleb’in Ripple Labs ile yaptığı anlaşma 2023 yılında sona erecek.

Ripple (XRP)

1 Ocak 2020 tarihinde McCaleb, Ripple Labs ile yaptığı anlaşmadan 477,7 milyon XRP aldı. McCaleb’in ilişkili cüzdanı hala 652.1 milyon değerinde XRP’ye sahip ve bu rakam cari fiyatlarla yaklaşık 147 milyon dolar değerinde.

McCaleb’in XRP satışlarının orijinal Şubat ayı raporunda Whale Alert, artık dahil olmadığı bir proje üzerinde böylesine önemli bir ekonomik etkiye sahip olan bireysel bir şirket ile ilişkili potansiyel riskler konusunda bir açıklama yaptı:

“Ripple (XRP) gibi blockchain tabanlı şirketlerin geleceğinin parlak olduğuna inansanız da inanmasanız da, Jed McCaleb gibi balinaların ekonomik gücü ve sonuçları göz ardı edilemez…”

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Fiyat Analizi: Teknik Analizler Neyi Gösteriyor?

DOT’u 2021 Yılında Neler Bekliyor?