içinde ,

Ripple SEC’ye Karşı Yeni Bir Zafer Daha Kazandı

Ripple XRP

San Francisco merkezli finansal teknoloji firması Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC) ile devam eden savaşında küçük bir zafer daha kaydetti.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn, Perşembe günü New York’ta verdiği bir kararda SEC’in, SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü eski direktörü William Hinman’ın ifadesini bastırma hareketini reddetti.

XRP Ripple

Hinman, Haziran 2018’de yaptığı bir konuşmada, Ethereum ağı ve merkezi olmayan yapısı hakkındaki anlayışına dayanarak “Mevcut Ether teklifleri ve satışlarının menkul kıymet işlemleri olmadığını” söyledi.

Bu durum Ripple’ın XRP tokeninin bir menkul kıymet olmadığı iddiasına daha fazla ağırlık katabilir. SEC’den herhangi bir itiraz gelmezse, Ripple, Hinman’dan o sırada ETH konusundaki kararının ardındaki mantık hakkında ifade vermesini isteyebilir ve ardından bu söylmei XRP’ye uygulamaya çalışabilir.

Ripple, SEC’in XRP’yi uluslararası ve yerel işlemler için kullanılan bir değişim aracı olduğu için bir menkul kıymet olarak düzenleyemeyeceğini savundu.

Bloomberg’e göre, SEC mahkeme celbiyle mücadele etti ve sorgulamanın “üst düzey hükümet yetkililerini danıştıkları veya konuştukları her yasa, düzenleme veya politikayla ilgili ifadelere tabi tutacağını ve daha sonra bir icra eyleminin temelini oluşturacağını” söyledi.

Ripple

Mali düzenleyici ayrıca, personeli veya bireysel komisyon üyeleri aracılığıyla değil, yalnızca icra eylemleri yoluyla konuştuğunu, bu nedenle Hinman’ın şimdiye kadar söylediği her şeyin “müzakere” olarak ayrıcalıklı olduğunu savundu. SEC, Hakim Hinman’ın görevden alınması durumunda “Muafiyet 5” olarak da bilinen müzakere süreci ayrıcalığının uygulanacağını söyledi.

Yargıç Netburn, bunun “sıradan bir SEC uygulama davası” olmadığını belirtti ve Hinman’ın ifadesinin “sel kapaklarını açmayacağını” da ekledi. Davanın “piyasalarımızda önemli politika kararları içerdiğini, ihtilaflı miktarın önemli olduğunu ve bu davada kamu menfaatinin önemli olduğunu” belirtmeye devam etti.

Aralık 2020’de SEC, şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in XRP token satışlarıyla “kayıtsız, devam eden dijital varlık menkul kıymetleri teklifi” yürüttüğünü iddia ederek Ripple aleyhine bir dava açtı.

Haziran ayının sonlarında SEC, “XRP Ordusu” olarak bilinen Ripple meraklılarını sosyal medyadaki liderliğine karşı “yanlış açıklamalar” yapmakla suçladı.

Ripple

Düzenleyici, konferanstan, Ripple’ın Hinman’ı mahkeme celbi teklifini iptal etmesini tartışmasını istedi ve o sırada “üst düzey hükümet yetkililerinin ifadesine yönelik taleplerin geçit törenine” öncelik vereceğini ve hükümet operasyonlarına müdahale edeceğini belirtti.

Hinman, Kasım 2020’de ajanstan ayrılmadan hemen önce yaptığı bir konuşmada, SEC’in mevcut düzenleyici çerçeveyi elden geçirmeye gerek kalmadan kriptopara birimleri ve blokzinciri gibi teknolojilere açık olduğunu belirtti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

AXİE infinity

Axie Infinity ($AXS) Kucoin’de Listeleniyor: $AXS Nedir?

Bitcoin

Michael Saylor: Bitcoin’in ABD’de Para Birimi Olacağını Gerçekten Düşünmüyorum