in ,

Ripple Fiyat Analizi: XRP Yokuş Aşağı Yuvarlanıyor

Ripple (XRP), kripto para birimi sektörünün en zor günler geçiren varlığı olmaya devam ediyor. Başını beladan bir türlü kurtaramayan dijital varlık, SEC’in San Francisco merkezli FinTech girişimine karşı açtığı davanın neden olduğu paniğin ortasında bir haftadan kısa bir sürede değerinin neredeyse yarısını kaybetti.

Yazının kaleme alındığı an itibariyle, XRP 0.29 dolardan işlem görüyor. Günlük bazda %6 oranında düşüş yaşadı. Dijital varlık, 13,2 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri ve günlük ortalama 9,5 milyar dolarlık işlem hacmi ile küresel kripto para piyasası derecelendirmesinde dördüncü sıraya düştü.

Kripto Para Borsaları XRP’yi Delist Etmeye Devam Ediyor

FXStreet’in daha önceden bildirdiği üzere, birkaç kripto para borsası Ripple’ın yasal sorunları hakkındaki endişeleri gerekçe göstererek XRP ticaretini askıya almıştı. Mahkeme XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna karar vermesi halinde, alım-satım platformları XRP’yi yatırımcıların kullanımına sunmakla suçlanabilir. Bu ihtimalin olması nedeniyle, bazı kripto para borsaları da XRP’yi her an delist edebilir.

Ripple (XRP)

Bitstamp borsası, XRP ticaretine sınırlamalar getiren ilk en büyük borsa unvanını taşımakta. Şirket, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD merkezli müşterilerin Ocak 2021’den itibaren XRP ticareti yapmalarına izin vermeyecek. Bitstamp’ın bu kararı XRP’nin yukarı yönlü düzeltmesini durdurdu ve dijital varlığın fiyatını 0.30 dolar seviyesinin altına çekti.

Ripple (XRP) Düşüş Eğiliminde

Teknik açıdan baktığımızda XRP, günlük EMA200’e yerleşti. Bu kritik engel, Haziran 2020’den bu yana XRP’nin satış baskısını sınırlamakta. Eğer bu sınır kırılırsa, XRP 0.21 dolardan eski desteğine odaklanarak tekrar çekiş kazanabilir. Fiyat, 23 Aralık tarihinde bu bölgeye dokundu, ancak güçlü kâr elde etme faaliyetinin ortasında toparlanmayı başarabildi.

XRP, daily chart

Kaynak: TradingView

Bu arada, yukarı yönde iyileşmenin psikolojik sınırı 0.30 dolar seviyeleri oldu. Bununla birlikte başlangıçtaki düşüş baskısını hafifletmek ve 0.035 – 0.045 dolara doğru bir yükseliş oluşabilmesi için 0.32 doların üzerinde sürdürülebilir bir ivme yakalaması gerekiyor. Bu seviyelerin üstündeki hareket, düşüş senaryosunu geçersiz kılar ve XRP’yi kripto para piyasasının toparlanmasına uygun bir hale getirebilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin Fiyatı Yeni Yıldan Önce 30.000 Dolara Ulaşabilir mi?

Kurumsal Yatırımcılar 2021 Yılında Bitcoin’den Ethereum’a Geçiş Yapabilir