KriptoparaRipple (XRP)

Ripple Fiyat Analizi: XRP Yokuş Aşağı Yuvarlanıyor

Ripple (XRP), kripto para birimi sektörünün en zor günler geçiren varlığı olmaya devam ediyor. Başını beladan bir türlü kurtaramayan dijital varlık, SEC’in San Francisco merkezli FinTech girişimine karşı açtığı davanın neden olduğu paniğin ortasında bir haftadan kısa bir sürede değerinin neredeyse yarısını kaybetti.

Yazının kaleme alındığı an itibariyle, XRP 0.29 dolardan işlem görüyor. Günlük bazda %6 oranında düşüş yaşadı. Dijital varlık, 13,2 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri ve günlük ortalama 9,5 milyar dolarlık işlem hacmi ile küresel kripto para piyasası derecelendirmesinde dördüncü sıraya düştü.

Kripto Para Borsaları XRP’yi Delist Etmeye Devam Ediyor

FXStreet’in daha önceden bildirdiği üzere, birkaç kripto para borsası Ripple’ın yasal sorunları hakkındaki endişeleri gerekçe göstererek XRP ticaretini askıya almıştı. Mahkeme XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna karar vermesi halinde, alım-satım platformları XRP’yi yatırımcıların kullanımına sunmakla suçlanabilir. Bu ihtimalin olması nedeniyle, bazı kripto para borsaları da XRP’yi her an delist edebilir.

Ripple (XRP)

Bitstamp borsası, XRP ticaretine sınırlamalar getiren ilk en büyük borsa unvanını taşımakta. Şirket, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD merkezli müşterilerin Ocak 2021’den itibaren XRP ticareti yapmalarına izin vermeyecek. Bitstamp’ın bu kararı XRP’nin yukarı yönlü düzeltmesini durdurdu ve dijital varlığın fiyatını 0.30 dolar seviyesinin altına çekti.

Ripple (XRP) Düşüş Eğiliminde

Teknik açıdan baktığımızda XRP, günlük EMA200’e yerleşti. Bu kritik engel, Haziran 2020’den bu yana XRP’nin satış baskısını sınırlamakta. Eğer bu sınır kırılırsa, XRP 0.21 dolardan eski desteğine odaklanarak tekrar çekiş kazanabilir. Fiyat, 23 Aralık tarihinde bu bölgeye dokundu, ancak güçlü kâr elde etme faaliyetinin ortasında toparlanmayı başarabildi.

XRP, daily chart

Kaynak: TradingView

Bu arada, yukarı yönde iyileşmenin psikolojik sınırı 0.30 dolar seviyeleri oldu. Bununla birlikte başlangıçtaki düşüş baskısını hafifletmek ve 0.035 – 0.045 dolara doğru bir yükseliş oluşabilmesi için 0.32 doların üzerinde sürdürülebilir bir ivme yakalaması gerekiyor. Bu seviyelerin üstündeki hareket, düşüş senaryosunu geçersiz kılar ve XRP’yi kripto para piyasasının toparlanmasına uygun bir hale getirebilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu