içinde , ,

Ripple Danışmanından CBDC Duyuruları

Blockchain şirketi, Mart 2021’de CBDC Özel Defterini denemişti. Bu gelişmenin ardından, merkez bankanları hedef alan CBDC, sıkı bir hazırlığa girişti.

Ripple’ın CBDC danışmanı konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu doğrultuda, merkez bankasının dijital para biriminin, projelerdeki etkisini açıklayacağını duyurdu. Kripto fenomenlerinden olan Sentosumosaba, 6 Eylül’de konu ile ilgili tweet attı. Bu tweet’te, Ripple’ın Bhutan ve Palau’da olmak üzere birkaç CBDC pilot programının ortasında olduğunu paylaştı.

CBDC Avrupa ve küresel ortaklıklardan sorumlu olan Ripple’ın kıdemli danışmanı Welfare, konu ile ilgili açıklama yaptı. Bu açıklamada, önümüzdeki haftalarda daha fazla CBDC duyurusu olabileceğini söyledi.

 

 

Şirket, Mart 2021’de XRP Ledger’ın özel bir versiyonunu denemişti. Sonrasında merkez bankası dijital para birimlerinin geliştirilmesine yönelik hamleler yapmıştı. Bunun üzerine süreçte aktif ve merkez bankalarının CBDC’leri, güvenli bir şekilde yayınlaması için bir platform sağladı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Digital Dollar Project, CBDC’nin potansiyel teknik ve ticari sonuçlarını araştırmayı hedefleyen bir proje geliştirmişti. Geçtiğimiz hafta Ripple, bu “Teknik Korumalı Alan Programı”nı ilk katılımcılarından biri olarak tanımladı. Buna ek olarak, CBDC’lerin ve Dijital Euro’nun gelişimini ve büyümesini ortaklaşa yönlendirmek için şubat ayında Avrupa düşünce kuruluşu Digital Euro Association’a destekleyici bir ortak dahil oldu.

CBDC Projeleri

Eylül 2021’de Ripple Labs, sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeyi amaçlayan yönelik hamle yapmıştı. Bu hamle doğrultusunda, bir dijital ngultrum yayınlayıp yönetmek için Bhutan Kraliyet Para Otoritesi ile ortaklık kurduğunu duyurdu .

Kasım 2021’de blockchain şirketi, Pasifik adasının kendi iklim dostu dijital para birimini geliştirmesine yardımcı olmak için hamle yaptı. Bu doğrultuda, Palau Cumhuriyeti ile bir ortaklık kurdu. Ancak bir CBDC’den ziyade USD destekli bir stablecoin gibi davranacağını söyledi.

Haziran 2022’de, “Ripple CBDC Innovate” adlı ilk çevrimiçi CBDC hackathonunu başlattı. Yarışma, CBDC’lerin ve dijital varlıkların birlikte çalışabilirliğini arttırmayı hedeflemişti. Bu doğrultuda, perakende kullanımı ve etkileşimi kolaylaştıran CBDC odaklı uygulamalar oluşturmaya 483 katılımcı çekti.

CBDC Innovate, ilk finalistleri 8 Eylül’de açıklayıp sonrasında, yarışmanın ikinci aşamasına geçileceğini duyurdu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Zero-Knowledge (ZK) Teknolojisi Web3 Alanını Nasıl Geliştirecek?

BTC

Glassnode: Bitcoin (BTC) Zayıf Hareketini Sürdürüyor