in , ,

Ripple, Akıllı Sözleşmeleri XRP Ledger’a Getirecek!

Ripple, Ethereum akıllı sözleşmelerini XRP Ledger’a (XRPL) getirecek. Yeni yan zincir XRPL için test aşaması başlatıldı. Bu sayede Ripple, Ethereum uyumlu dApp’ler (merkeziyetsiz uygulamalar) ile etkileşimi mümkün kılacak.

Blok zinciri geliştirme şirketi Peersyst Teknoloji, test aşamasını 17 Ekim’de bir tweet paylaşımı ile duyurdu. Paylaşım, yeni yan zincirin Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumlu olduğunu vurguladı. Bilindiği üzere EVM, Ethereum ağı üzerinde akıllı sözleşmeleri çalıştıran bir yazılımdır.

Yan Zincir Kullanıcıları Nasıl Etkileyecek?

Son geliştirme, Ripple kullanıcılarının Uniswap ve benzeri dApp’ler ile Web3 cüzdanlarına erişimini sağlayacak. XUMM ve Metamask gibi Web3 cüzdanlarına erişim, iki ağ arası uyuma imkân tanıyacak.

Yeni yan zincir, aynı zamanda bir çapraz zincir köprüsü özelliği de barındırıyor. Böylece, EVM yan zinciri ile XRP Ledger geliştirme ağı (DevNet) arasında XRP ve benzeri dijital varlık transferi kolayca sonuçlanıyor.

EVM uyumlu yan zincir, saniyede 1000 işlem yönlendirmeye ayarlı, yüksek kapasite Tendermint protokolü üzerine inşa ediliyor. Bu özellik sayesinde, platformun ölçeklenebilirliğini artıracak ve sonuçta ağın verimliliğini yükseltecek.

Ripple yazılım mühendisi Mayukha Vadari’nin aktardığına göre geliştiriciler de platformdan yararlanabilecek. 

Geliştiricilerin artık XRPL ve EVM uyumlu zincirler arasında seçim yapmasına gerek yok.

Geliştiriciler, ucuz işlem maliyetleriyle hızlı erişime sahip olma yanında Solidity tabanlı akıllı sözleşmeleri de XRPL’ye getirebilecek.

Ripple Takvimi

17 Ekim 2022 tarihli bir tweet’te Ripple şunları söyledi: 

#XRPLedger’a bir EVM yan zinciri inşa sürecinin ilk aşamasını takdim ediyoruz.

Ripple ayrıca, geliştiricilere yan zinciri denemeleri için de önemli bir çağrıda bulundu:

EVM geliştiricilerini DevNet’teki işlevselliği denemeye davet ediyoruz. DeFi uygulamalarınız için Ethereum ve XRP Ledger’ın muazzam özelliklerinin keyfini sürebilirsiniz.

Ripple, tweet’te sürecin üç aşamalı olduğunu vurguladı. Sürecin ilk aşaması XRP Ledger DevNet üzerinde çalışacak EVM yan zincirinin testi oldu. İkinci aşama, 2023’ün ilk aylarında gerçekleşecek. Platform, izinsiz bir zincire geçileceği için bir kullanıcı veya bir başkasının EVM zincirine katılmasına imkân tanıyacak.

Vadari’ye göre üçüncü aşama ise asıl hedef. 2023’ün ikinci çeyreğinde gerçekleşecek bu aşamada yazılım tamamen oturmuş olacak.

XRP Fiyatı Değişmedi

Genelde bu tür geliştirme haberleri, yerel token’ın fiyatını hemen etkiler. Fakat açıklamaların ardından XRP, kayda değer bir değişim göstermedi. Burada mevcut piyasa koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Piyasa koşullarına göre hangi token olduğundan bağımsız, yukarı yönlü bir fiyat değişikliği olacakmış gibi durmuyor.

Piyasa koşulları yanında, Ripple ağının benimsenmesi ve geliştirilmesi, dava süreciyle yakından bağlantılı. Bu sebeple Gary Gensler liderliğindeki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından iki yıldır yürütülen dava, Ripple’ı fazlasıyla etkiliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Koinsaati, Kriptopara, Cüzdan

TVL Değeri En Yüksek Blok Zincirleri

Bitcoin (BTC) Yeni Haftaya Nasıl Başladı? | Güncel Teknik Analiz