in , ,

Revenue Sharing Nedir?

Yatırım yapmanın tüm amacı, varlıkları verimli bir şekilde biriktirmek veya zaman içinde büyütmektir. Bu konuda yardımcı olabilecek bir kavram olan Revenue Sharing nedir detaylarını inceliyoruz. 

Özel sektörde, yatırım ağırlıklı olarak nakit bazlıdır. Günümüzde nakit tutmak, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda büyümekte olan enflasyon nedeniyle Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çoğu için negatif faiz oranları çerçevesinde sürekli olarak para kaybetmek anlamına geliyor.

Nakitin yakın zamanda değer kazanması pek olası olmadığından, borsaya veya daha riskli varlıklara yatırım yapmak, uzun vadeli büyüme için tek geçerli seçeneklerden biridir.

kripto blockchain

Blockchain teknolojisi, son bir kaç yıldır kripto para birimleri biçiminde yatırımcılara alternatifler sunuyor. Bu teknolojinin yatırım için kullanımı, şirketlerin mülkiyet haklarını gelecekteki karlarının yüzdelerine göre token haline getirebilecekleri ve bu tokenleri acil likiditeyi artırmak için yatırımcılara satabilecekleri gelir paylaşımı tokenleri şeklinde olacaktır.

Bir varlığın mülkiyetinin tokenleştirilmesi mevcut koşullar altında gerekli olan yasal çerçeveden yoksundur. Ek olarak, bir varlığın bir kısmına sahip olmak, token sahibinin hak ve yükümlülüklerine belirli sınırlamalar getirir.

Geliri doğrudan tokenleştirmeye ve bunun yol açabileceği tüm potansiyel sorunlara bir alternatif, iki tokenli bir sistem olan revenue sharing modelidir.

kripto

İstikrarlı geliri olan şirketler, gelecekteki karlarının yüzdelerini tokenize eder. Bu tokenleri daha sonra yatırımcılara satarlar. Bu katılım tokeni, sahibine belirli bir şirkette belirli bir miktar değer hakkı veren bir hediye kartı veya IOU gibi davranır.

Bu gelir yüzdesinin ödenmesi noktasında ise fiat veya kripto para birimi için kullanılabilecek veya yine bir borsada satılabilecek ikinci bir ödeme tokeni şeklinde dağıtılırlar.

Bu, hem şirketlere hem de yatırımcılara, geleneksel öz sermaye/temettü sisteminden önemli ölçüde daha fazla esneklik sağlar. Temettü açısından altın kadar etkili olmasa da şirketleri desteklerken birden fazla çıkış seçeneğiyle enflasyona veya negatif faiz oranlarına karşı bir koruma görevi görebilen spekülatif olmayan ve güvenli bir yatırımdır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Olası Nansen Airdrop’una Nasıl Katılınır?

Bitcoin (BTC) Boğaları 31.500 Doları Hedefliyor