in

Retro Oyunların Geri Dönmesinin 5 Nedeni

Retro oyunlar, genç yaşlarından itibaren oyun oynayan kitlenin talebiyle geri dönüyor. 1990’ların sonu ve 2000’lerin başındaki klasik oyunlar bir kez daha moda oldu. 90’ların çocukları için Retro konsollar ile oyun oynamanın hazzı bir başka. Tabii bir de çocukken oynanan oyunları tekrar oynamanın zevki bir başka. Birçok yönden eski oyunlara ve konsollara dönüş kaçınılmaz oldu. İşte Retro oyunların son yıllarda geri dönüş yapmasının ana nedenleri.

Klasik Nostalji

Retro oyunlar geri geliyor çünkü birçok insan bir kez daha klasikleri oynamak için modern oyunlardan vazgeçiyor. Eğer Mario, Pokemon veya Golden Axe oynayarak büyüdüyseniz, bu oyunların yerini hiçbir şeyin alamayacağı konusunda hemfikiriz demektir. Elbette birçok oyuncu günlük hayatlarına bir mola vermek istiyor. Tam bu noktada video oyunlar devreye giriyor. Eski bir oyunu oynamak bunu yapmanın en iyi yollarından biri. Hala yapılan Mario Kart partileri ve Pokemon sözleşmeleri bunun kanıtı niteliğinde. Retro oyunların yeniden popüler olmasının en büyük nedeni şüphesiz nostalji arzusu.

Daha Düşük Fiyatlandırma

Retro oyunların geri dönmesinin bir başka sebebi de daha ulaşılır ve uygun fiyatlı olması. Bu oyunları eBay veya bir vintage dükkanda kolayca bulabilirsiniz. Oyuncular isterlerse bilgisayarlarına emülatörleri ücretsiz olarak indirebilirler. Aslında halihazırda birçok insan evinde çocukluk konsollarını bulunduruyor.

Bunun yanında, bazı şirketler, Retro hissi verecek şekilde tasarlanmış ve sabit disklerinde zaten birçok klasik oyun yüklü olan konsollar da yarattı. Tabii hardcore oyuncuların donanım gereksinimleri olan yeni bir konsol veya bilgisayar satın almaları gerekebilir. Düşük maliyetli veya ücretsiz olarak sunulan pek çok Retro oyunla, piyasadaki en yeni oyunlara daha ucuz bir alternatif sunuyorlar.

Oyun Müzikleri

Retro oyunların eski ve basit müzikleri de geri dönüşlerinin sebeplerinden biri. Eğer Retro oyunları oynadıysanız, müziklerini hatırlarsınız. En sevdiğiniz oyunu saatlerce oynarken, bir süre sonra parçalar zihninize yerleşmeye başlıyor. Özellikle Retro oyun sesleri akılda kalıcı olmak üzere tasarlandı. Bu, chiptune adı verilen bir müzik formu sayesinde sağlanıyor. Bu form, mutlu bir melodi oluşturuyor ve zihninize yerleşen tekrar eden vuruşlardan oluşuyor. Bu akılda kalıcı melodiler, aynı zamanda oyun oynarken odaklanmanızı sağlıyor.  Bu çok fonksiyonlu müzikler de Retro oyunları özleyen kitle arasında oldukça popüler.

Daha Basit Kurulum

Retro oyunların geri dönüşünün bir başka sebebi de kurulumlarının basit olması. Bildiğiniz gibi modern oyunlar saatlerce indirme, yükleme ve güncelleme gerektirebiliyor. Retro oyunlar için ise tek yapmanız konsolunuza bir CD veya kartuş takmak. Retro oyunların kurulumu ve oynamaya başlaması çok kolay olduğundan, modern oyunlarda gereken bakım işlemlerinin hiçbiri yok. Ayrıca retro oyunların yavaş yükleme süresine, kesinti süresine veya erişilemeyen içeriğe neden olabilecek internet bağlantısına ihtiyacı yok. Basitlik ve rahatlık için Retro oyunlar uygun bir seçim.

Amiga, C64, Commodore, Bilgisayar, Retro, Teknoloji

Basit Zorluklar

Modern oyunlarda basitlikten uzaklaşan birçok oyuncu, Retro oyunlardaki basit zorlukları daha eğlenceli buluyor. Retro oyunlarda ikinci bir şans, satın almak için ekstra ekipman veya rütbe yoktur. Her şey çok daha basit: Kazanmak için oynamanız yeterli. Maksimum alabileceğiniz üç can hakkı veya belki bir bonus can. Sonrasında oyun biter ve o çok aşina olduğumuz “game over” yazısı belirir. Retro oyunlarda seviyenizi yükseltmek için sınırlı sayıda fırsat olduğundan, mücadele gayet basit. Bu da oyuncuları, meydan okumayı geçene kadar denemeye devam etmeye teşvik ediyor.

Daha fazla insan çocukluk yıllarından oyunlar oynadıkça, retro oyunlar geri dönüş yapmaya devam edecek gibi görünüyor. Nostalji zirvedeyken, oyuncular da en sevdiği klasiklere geri dönüyor. Bu oyunlar aynı zamanda en son sürümlere göre daha ucuz bir alternatif de sunuyor. Ayrıca eğlenceli ve hareketli chiptune müziği, oyuncuları çocukluk anılarına götürüyor. Bunun yanında daha basit kurulum, güncelleme ve karmaşadan uzak bir mücadele oyunculara kolaylık sağlıyor. Böylece retro oyunlar tekrar popülerliğine kavuşuyor.

Kaynak: https://vgleaks.com/5-reasons-retro-games-are-making-comeback/

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Kriptopara, Bitcoin

Bitcoin, Ethereum ve Solana Fiyat Analizi | 8 Eylül 2021

SEC, Coinbase’i Lend Ürünleri Hakkında Dava Etmekle Tehdit Ediyor