içinde ,

Rekor Enflasyon Oranları! Kripto’da Ne Olacak?

Bitcoin, Dolar, ABD

Rekor enflasyon oranları Dünya çapında yayılmaya devam ediyor. ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Nijerya ve Türkiye’deki yükselen enflasyonun bir sonucu olarak, bu ülkelerin pek çok sakini servetlerini korumak için kriptoya yönelebilir.

Küresel ekonominin durumu bir yıkım durumunda görünüyor. 2008’deki krizin ardından yaşanan finansal patlama yılları, 2020’nin başında COVID-19 salgınının patlak vermesiyle sona erdi. Sosyal uzaklaşma önlemleri ve “evde kal” kuralları üretimi ciddi ölçüde felce uğratırken, çok sayıda merkez bankası ekonomik boşlukları doldurmak için devasa miktarlarda fiat para birimi basma kararı aldı.

İki yıl sonra, bu hamle (tedarik zinciri sorunları, artan talep ve üretim maliyetleri gibi diğer ekonomik sıkıntıların yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşı ve mali sonuçlarıyla birleştiğinde) birçok ülkede enflasyon oranlarının yükselmesine neden oldu. Mart ayında Türkiye’de enflasyon %61,1 ile bir önceki yıla göre rekor seviyeye ulaştı. ABD ve İngiltere gibi ülkeler de ciddi şekilde acı çekti.

Enflasyon

80’lerde enflasyon oranları dört nala yükselirken, çoğu insan değer kaybeden itibari para birimlerini, gayrimenkul veya altın gibi gelecekte değerini koruyabilecek bir şeye yatırdı. Ancak günümüzde kripto para birimlerimiz var ve etkilenen ülkelerin bazı sakinleri varlık sınıfını çeşitlendirmekle zaten ilgileniyor gibi görünüyor.

Ekonomiler Enflasyon İle Karşı Karşıya

Dünya çapındaki mali krizi gözlemlerken, en güçlü ekonomi olan Amerika Birleşik Devletleri ile başlamaya değer. Bu yılın Nisan ayında, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), son 40 yılın rekor yüksek seviyesi olan %8.5’i gördü.

Olumsuz istatistiklerin arkasındaki nedenler, Federal Rezerv’in Covid-19 pandemisi sırasında trilyonlarca dolar basma kararı ve Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri çatışma nedeniyle yükselen elektrik ve gaz fiyatları olabilir.

FED

Ancak meseleler Avrupa’daki savaştan çok önce başladığı için o kadar basit değil. Tedarik zinciri sorunları yerel (ve küresel) ekonomiye zaten zarar veriyordu ve yalnızca son birkaç ayda şiddetlendi. Hammadde ve işgücünün bulunması daha zordur. Bu da daha az ürün üretilmesine ve daha düşük stoklara yol açtı. 

Etkiler görünenden daha fazla. Ulaşım, barınma, yemek ve diğer tüm masraflar her gün yükselirken, insanların maaşlarının türbülansla başa çıkmak için gerekli seviyeye ulaşması zaman alıyor. Bu nedenle, birçok kişi çözüm aramaya başladı ve deneyim ve finansal yeteneklere sahip olanlar servetlerinin bir kısmını değerli metallere, mülklere, tahvillere, hisse senetlerine ve dijital varlıklara dağıttı.

Enflasyon

Çok sayıda finans uzmanı ve kripto savunucusu, Bitcoin’i altının dijital versiyonu ve enflasyona karşı başarılı bir korunma olarak tanımlıyor. Paul Tudor Jones, Ray Dalio ve Jordan Peterson bazı örneklerdir. BTC’nin uygun bir enflasyonla mücadele aracı olarak hizmet edebileceği anlatısı, sınırlı arzından (şimdiye kadar sadece 21 milyon token), erişilebilirliğinden ve merkeziyetsizliğinden geliyor.

Erişilebilirlik özelliği, genellikle güvenli liman olarak kabul edilen yukarıda bahsedilen varlıkların bazılarına BTC kadar kolay erişilmediği için özellikle ilgi çekicidir. Bitcoin blok zincirine girmek için tüm kullanıcıların yapması gereken internete erişimdir ve eğer merkezi borsalardan geçmeyi seçerlerse, hesaplar oluşturabilir ve oldukça hızlı bir şekilde doğrulanabilirler. Yatırımcılar ayrıca çok küçük miktarlarda BTC satın alabilirler (bütün bir tane satın almalarına gerek yoktur).

Michael Saylor geçtiğimiz günlerde ABD’deki enflasyon oranının aslında yetkililerin açıkladığından daha yüksek olduğunu savundu ve insanlara Bitcoin’e sığınmalarını tavsiye etti.

Enflasyonun 40 yılın zirvesine ulaştığı bir sonraki ülke ise Birleşik Krallık. Yukarıda belirtilen nedenlerin dışında, yerel kriz, ülkenin Brexit olarak bilinen bir hamle olan Avrupa Birliği’nden çekilmesiyle hızlandı. Uzmanlar, Avrupa’nın geri kalanıyla kesintiye uğramış finansal bağlantıları nedeniyle Birleşik Krallık’ta yaşam maliyetini artırmasının muhtemel olduğunu düşünüyor.

Nisan ayında, Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya , tüketici fiyat endeksi IPCA’nın Mart ayındaki %11,04’ten 30 gün sonra %12.1’e yükseldiği tek bir ay için enflasyon oranındaki en hızlı artışı kaydetti.

Finansal çalkantı ışığında, Gemini’nin anketine göre, katılımcıların %41’i Bitcoin veya altcoin sahibi olduğunu kabul ettiğinden, Brezilyalılar kripto benimsemede dünya lideri.

Enflasyon

Nijerya’daki enflasyon oranı da her ay artıyor ve şu anda %16’nın üzerinde. İlginç bir şekilde, KuCoin, Afrika’daki finans merkezlerinden birinin 33 milyondan fazla kripto yatırımcısına sahip olduğunu tahmin ediyor (18 ila 60 yaş arasındakilerin %35’i). Enflasyon korkularının yanı sıra, Nijeryalıların büyük bir kısmı finansal hizmetlere sınırlı erişimleri olduğu için servetlerini kripto para piyasasına dağıtıyor.

Tüm bu ülkelerdeki olumsuz eğilime rağmen, Türkiye’de enflasyonist kriz daha da kötü görünüyor. Geçen yılın sonunda, ülkenin ulusal itibari para birimi Türk Lirası, Amerikan doları karşısında değerinin önemli bir kısmını kaybetti.

Bu yıl Mart ayında Türkiye’de enflasyon oranı %60’ı (bir önceki yıla göre) aştı. Altın, ülkedeki en önemli ve yaygın olarak kullanılan yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Aynı zamanda, yerel halk yavaş yavaş odaklarını Bitcoin’e ve hatta USD ile 1:1 sabitlendiğinden insanların blok zincirinde dolar için mevcut en yakın seçeneği satın almalarına izin veren Tether’e kaydırıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Solana (SOL) Ekosistemindeki En Popüler 10 Altcoin

Ripple, Sürdürülebilirlik İçin 100 Milyon Dolar Tahsis Ediyor!