içinde

Reel Piyasalar Kriptopara Piyasalarını Nasıl Etkiler ?

Yılbaşından mayıs ayına kadar muhteşem bir yükseliş yaşayan kripto paralar, bir anda finansal dünyanın dikkatini çekti. Peki kripto paralar hisse senedi piyasasını nasıl etkiledi?

Kriptopara birimleri, ocak ayından mayıs ayına kadar %450 oranında değer kazandıktan sonra küresel olarak önemli bir konuşma konusu haline geldi.

En popüler kriptopara birimi olan Bitcoin (BTC), Nisan 2020’de 7.000 $’dan Aralık 2020’de 20.000 $’a ulaştığında 2021’in başından bu yana iki katından fazla arttı. Şu anda, Bitcoin 63.000 $’lık rekor seviyeye ulaştıktan sonra yaklaşık 33.000 $ değerinde. Bazı finansal analistler tarafından 2021’in sonundan önce 100.000 $ değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’den sonra en değerli ikinci kriptopara birimi olan Ethereum (ETH) da değer kazandı ve 4,356 dolarlık rekor seviyesine ulaştı.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Kriptopara birimlerinin kendiliğinden büyümesinin ana nedenlerinden biri, bir işlem doğrulanmadan önce Merkez Bankaları (veya diğer bankalar) gibi herhangi bir yönetim organından bağımsız olmasıdır. Bu nedenle, bu tür dijital para birimleri, blok zincir teknolojisi üzerinde çalışan eşler arası ödeme ağını kullanan merkeziyetsiz ağ sistemleri nedeniyle ulusal para birimlerine (fiat para) mükemmel bir alternatif olarak hizmet eder.

Blok zinciri teknolojisi, yeni birimler oluşturmak ve işlenen ve tamamlanan tüm işlemleri korumak için kriptografik protokol sistemini kullanır. Bu birimlere blok denir ve her bir kripto para biriminin güvenli ve emniyetli olmasını sağlarlar. Fonlar daha sonra çeşitli bilgisayarlarda tek bir ağ altında depolanır, bu süreç madencilik olarak adlandırılır (madencilik süreci kriptopara birimlerinin doğrulanmasını sağlar). Her türlü kripto para birimini satın almak için bir cüzdan gereklidir. Bu cüzdanlar, Binance, Luno, Blockchain vb. gibi dijital cüzdan olarak veya donanım cüzdanları olabilir. Bu cüzdanlar, tüm kripto işlemlerinin kaydı ve doğrulanması için kullanılır. Her dijital cüzdan, deşifre edilmesi veya hacklenmesi zor veya imkansız olan uzun harfler ve sayılar içeren uzun kodlara sahiptir.

KriptoParaların Ortaya Çıkışı

İlk kriptopara birimi olan Bitcoin, 2009 yılında sözde gizemli bir programcı olan Satoshi Nakamoto tarafından, herhangi merkezi bir otoriye veya sunucuya bağımsız bir merkeziyetsiz ağ oluşturarak, hükümet veya finans kurumlarının müdahalesinden arınmış bir elektronik ödeme sistemi oluşturmak amacıyla icat edildi.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Haziran 2020’nin başlarında bir Bloomberg analisti, Bitcoin’in 2020’de 20.000 dolarlık rekor yüksek seviyesini tekrar göreceğini tahmin etti. Eylül 2020’ye kadar, dünya genelinde dolaşımda yaklaşık 18,5 milyon Bitcoin vardı ve Bitcoin’in piyasa yatırımı yaklaşık 200 milyar dolardı. Bitcoin fiyatları 16 Aralık’ta 20.000 doların üzerine çıktı.

Şubat ayında Tesla Inc. ve SpaceX’in CEO’su popüler milyarder Elon Musk’ın 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve müşterilerin elektrikli araçlarını Bitcoin ile satın alabileceğini duyurduğu haberlerin çıkmasıyla Bitcoin fiyatı 60.000 dolara yükseldi. . Elon Musk son dönemlerde ayrıca başka bir kripto para olan Dogecoin (DOGE) hakkında attığı tweetler ile Dogecoin’in de yükselmesine sebep oldu.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Ayrıca Mart 2021’de Visa’nın bir stablecoin olan USDC’nin ödeme işlemlerinde kullanılabilmesine izin vereceğini açıkladıktan sonra kripto paralara olan güven artınca Bitcoin de %4.5 artarak 58.300 $ dolar seviyelerine ulaştı. Çünkü bu, kripto para birimlerinin küresel olarak genel olarak kabul edilebilir bir işlem aracı olarak doğrulanacağı anlamına geldi. Visa, yaptığı açıklamada pilot programı olarak, Crypto.com başlattığını ve bu yıl daha fazla ortağa seçenek sunmayı planladığını söyledi. Ek olarak, Mastercard ve Paypal da kriptopara birimlerini destekleyecek adımlar atıp, müşterilerinin kripto para birimlerini almasına, tutmasına ve satmasına imkan sağlayacaklarını açıkladılar.

Covid-19’un Kriptopara Üzerindeki Etkileri

COVID-19 salgını başlamadan önce, ABD’nin para birimi USD’ye düşük faiz politikası, onu diğer ulusal para birimlerini sabitlemek için kullanılan küresel rezerv para birimi haline getirdi. Bununla birlikte, hükümet ve şirketler çok endişe verici olan ağır bir borç biriktirdi. Pandemi vurduğunda, küresel olarak çok fazla paniğe neden oldu. ABD Federal Rezervi (FED), mali ve parasal teşvikler (niceliksel genişleme) yoluyla Birleşik Devlet hükümetinin acil yardım paketleri (trilyonlarca dolar cinsinden Covid-19 yardım paketleri) finanse edeceğini duyurmasıyla, ABD borsasında tepki olarak tüm NYSE hisse senedi fiyatlarında keskin bir düşüş yaşandı. Finansal kurumlar ve çeşitli ekonomistler, USD’nin değerinin daha da değer kaybedeceğini tam olarak bilerek, daha fazla kripto para birimi ve altın (güvenli bir liman olarak) satın alarak tepki gösterdiler. Popüler finans eğitimcisi Robert Kiyosaki de dahil olmak üzere çoğu finansal analist ve ünlü, yatırımcılara sürekli olarak kripto para birimleri satın almalarını tavsiye etti.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Sonunda, yatırımcıların güveni sarsacak ve ekonomik toparlanmayı rayından çıkaracak kadar derin kayıplar yaşamasını önlemek için gereken miktarlarda teşvik sağlanacağı beklentisiyle hisse senedinden tahvile piyasalar toparlanmaya başladı. Ulusal yetkililer ve para politikası yapıcıları daha fazla teşvik vaat etmeye devam ederken, Bitcoin’in fiyatı yükseldi.

Kripto para birimlerinin performansı, dijital para birimine milyarlarca dolar yatırım yaparak yanıt veren Black Rock, JPMorgan Chase, Alliance Bernstein, Morgan Stanley ve Tudor Investment gibi büyük finans oyuncularının dikkatini çekti.

Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları tarafından bu yıl basılan trilyonlarca dolarlık para, hem kripto para piyasalarından hem de geleneksel finanstan yatırımcıların para biriminin değer kaybetmesine karşı bir kalkan olarak Bitcoin kullanımını harekete geçirdi. Yatırımcılar ülkenin ekonomik durgunluğundan ve yükselen enflasyondan güvenli bir sığınak aradığından, kripto para ticareti de Türkiye’de iyi işlem gördü.

Hükümetlerin Kriptopara Birimleri Üzerindeki Etkileri

Kripto para birimleri tartışmalı olmaya devam ediyor. Birçok yatırımcı ve milyarder, dijital varlıkla ilgili endişelerini dile getirdi. Microsoft’un eski CEO’su ve kurucu ortağı Bill Gates, kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda uyardı. New York Times ile yaptığı bir röportajda Bill Gate, Bitcoin’in işlem başına insanlık tarafından bilinen diğer yöntemlerden daha fazla elektrik tükettiğini ve bu nedenle iklim üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi olduğunu söyledi.

Birçok Merkez Bankası ve küresel düzenleyici de dijital para birimine şüpheyle bakıyor. İngiltere Merkez Bankası, oynaklıklığı, hırsızlık ve bilgisayar korsanlığına karşı savunmasızlıkları nedeniyle kripto para birimlerine karşı uyardı. Merkezi otorite ve düzenlemelerin olmaması, hükümetlerin dijital para biriminden korkmasının başlıca nedenidir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde – ayrıca kara para aklama, terör finansmanı ve diğer dolandırıcılık faaliyetleri için Bitcoin’in kullanılmasının alarm verici olduğunu belirttiler.

Hindistan hükümetinin, kripto para birimleri elinde tutan veya ticaretini yapan herkesi yasaklayacak ve cezalandıracak bir yasa düşünüyor.

Koinsaati, Kriptopara, Cüzdan

5 Şubat 2021’de Nijerya Merkez Bankası, bankalara ve diğer finansal kurumlara, kripto para birimleriyle işlem yapmanın ve kripto para borsaları için ödemeyi kolaylaştırmanın yasak olduğunu belirtti. Ayrıca, tüm bankalara ve diğer finansal kurumlara, kripto para biriminde işlem yapan veya kripto para birimi borsalarını işleten kişi veya kuruluşları belirleme ve bu kişi veya kuruluşların hesaplarını kapatma talimatı verdi.

Son zamanlarda, Türk merkez bankasının kripto para birimlerinin Türkiye’de bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasakladığı haberi çıktığında Bitcoin 63.000 dolardan 55.000 dolara düştü. Kripto paraları yasaklama kararı, ülkedeki artan kripto varlık kullanıcılarının sayısından kaynaklanıyordu. Bu haber, tüm kripto para birimlerinde ciddi bir değer kaybına neden oldu.

İran, Nepal, Tayland, Hindistan, Bolivya, Kırgızistan gibi ülkelerin de kripto para birimlerini yasakladığı bildirildi. Kripto para birimlerinin büyümesi, hükümetin ve federal yetkililerin eylemlerinden ve açıklamalarından etkileniyor gibi görünüyor.

KriptoParaların Hisse Senedi Piyasasına Etkisi

Dijital para birimlerinin sürekli değer kazanmasıyla, doğrudan veya dolaylı olarak kripto para birimine yatırım yapan şirketlere yatırım yapmak oldukça karlı olabilir.

Yatırımcıların enflasyona, para ve maliye politikasına duyarlı olan fiat para birimlerinden kaçındıkları açıktır. Sonuç olarak, yatırımcılar güvenli liman olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine koşuyor. Kripto para birimlerine olan talebin artması, kripto para birimine maruz kalan şirketleri çok aranır hale getirdi. Kripto paralar değer kazanmaya devam ederse, kripto para birimlerine yatırım yapan şirketler Tesla Inc. (TSLA) hissesinde olduğu gibi hisse senetlerinde büyük bir alım akışı yaşayacaklar.

Bu nedenle, Bitcoin ara verdiği yükseliş piyasasına devam ederse, bu kripto şirketlerinin hisse senetlerinin takdir edileceği açıktır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi olan Onur, ileri seviyede İngilizce ve temel seviye Flemenkçe de konuşabilmektedir. 2021'in ilk aylarında tanıştığı blockchain sektörünün UX/UI tasarımlarıyla ilgilenmesi dışında kendini temel ve teknik analiz kısımlarında da geliştirmektedir.

Pundi X

Pundi X Türkiye İlk Kriptopara Bayisini Hayata Geçirdi

Microsoft

Microsoft Çalışanlarına Salgındaki Çabalarına Teşvik Olarak 1500 USD İkramiye Verecek