Real World Assets Sektörünün TVL Oranı 2.5 Milyar Dolar!

Real World Assets veya Gerçek Dünya Varlıkları, tokenleştirilebilen ve zincir üzerinde temsil edilebilen fiziksel varlıklara verilen isimdir. 

Bu varlıkları, DeFi endüstrisinde teminat olarak hizmet verme potansiyeline sahip maddi varlıklar veya finansal ilkel varlıklar olarak da düşünebiliriz. Stablecoin’i olmayan RWA sektörü 2023’te 2,5 milyar dolar TVL’ye sahip.

Gerçek dünya varlıklarının en popüler örnekleri olarak şunları listeleyebiliriz: 

  • Nakit
  • Metal (altın, gümüş vb.)
  • Emlak
  • Kurumsal Borç
  • Sigorta
  • Maaşlar ve Faturalar
  • Tüketim Malları
  • Kredi Notları
  • Telif Hakları vb.

RWA piyasa değeri, tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydettiği 2022 baharındaki oranından hala %9,6 altında seyrediyor. RWA’nın tüm piyasa değeri içinde getiri getiren RWA’ların oranı son üç çeyrekte neredeyse iki katına çıkmıştır. Bu oran 1 Ocak ve 30 Eylül tarihleri arasında %31’den %53’e yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %57’ye yaklaşmıştır.

Altın, hisse senetleri ve karbon ofsetleri gibi getiri sağlamayan RWA’lar ise geri kalan kısmı oluşturmaktadır.

Zincir dışı getiriye olan talep, kripto kullanıcılarının geleneksel getiri sağlayan enstrümanları aramasında itici bir güç oluşturuyor. Bu değişim, yükselen faiz oranları ve kripto varlıklardaki ayı piyasası nedeniyle Hazine tahvillerini ve özel krediyi giderek daha cazip hale getiriyor.

Özel kredi, 2023 yılında 210,5 milyon dolar büyüyerek Centrifuge ve Clearpool gibi platformların öncülüğünü yaptı. Buna rağmen, Federal Rezerv’in para politikasındaki değişimler nedeniyle hala tüm zamanların en yüksek seviyesinin %70 altında.

Tokenlaştırılmış gayrimenkul bu yıl 90 milyon dolar değer kazandı. RealT, Token’lar bu segmentte başı çekiyor, ancak Token’ların %102’lik büyümesine dikkat çekmekte fayda var.

Hazine Bonoları ve Tahviller, Ondo Finance ve Franklin Templeton gibi ihraççılar sayesinde 557 milyon dolarlık bir artış kaydetti. Bu tokenize varlıklar, geleneksel ve merkezi olmayan finans arasında bir köprü oluşturmaktadır.

Bu kategorideki diğer önemli oyuncular şunlardır: Backed, Swarm, Arca, WisdomTree, OpenEden, Maple ve Matrixdock

RWA’lar gerçek dünya riskleriyle birlikte gelir ve geleneksel finansal düzenlemelere tabidir. Kullanıcılar genellikle KYC/AML süreçlerini, akreditasyon kontrollerini tamamlamalı ve bazen minimum bakiye gereksinimlerini karşılamalıdır.

Yerel kripto kullanıcıları tarafından yönlendirilse de, RWA’lar geleneksel finansal kuruluşlar tarafından benimsenmenin ilk işaretlerini gösteriyor. Gelişen makroekonomik ortam ve artan talep, gelişmekte olan bu DeFi sektörünü daha da yükseltebilir.

Fed politikasındaki değişimler RWA’nın popülerliğini etkilemiştir. Yükselen faiz oranlarıyla birlikte zincir dışı getiriler daha cazip hale gelmiştir. Popüler RWA’ların ekosistemi, bu makroekonomik düzenlemelere göre değişmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Turuncu Ledger Avantajlı Satış Dönemi Başladı

Friend.tech Nedir?