in ,

Real World Assets (RWA) Nedir?

Real World Assets veya Gerçek Dünya Varlıkları, tokenleştirilebilen ve zincir üzerinde temsil edilebilen fiziksel varlıklara verilen isimdir. 

Bu varlıkları, DeFi endüstrisinde teminat olarak hizmet verme potansiyeline sahip maddi varlıklar veya finansal ilkel varlıklar olarak da düşünebiliriz. 

Gerçek dünya varlıklarının en popüler örnekleri olarak şunları listeleyebiliriz: 

  • Nakit
  • Metal (altın, gümüş vb.)
  • Emlak
  • Kurumsal Borç
  • Sigorta
  • Maaşlar ve Faturalar
  • Tüketim Malları
  • Kredi Notları
  • Telif Hakları vb. 

kripto blockchain

RWA’lar küresel finansal değerin çoğunluğunu oluşturur. Örneğin, sabit getirili borç piyasasının tahmini değeri 127 trilyon dolar, küresel gayrimenkulün toplam değeri ise yaklaşık 362 trilyon dolardır. 

RWA’lar DeFi’de Nasıl Kullanılır? 

Gerçek dünya varlıkları terimi, son yıllarda kripto para birimlerini geleneksel finansal varlıklardan ayırmak için ortaya çıktı. Yalnızca dijital biçimde var olan kripto para birimlerinin aksine RWA’lar, genellikle somuttur ve gerçek dünyadaki kuruluşlara bağlıdır. 

Bununla birlikte, blockchain teknolojisi, gerçek dünya varlıklarını DeFi ile birleştirme olasılığının kilidini açtı. Geliştiriciler, genellikle bir RWA’yı temsil eden bir token oluşturmak için akıllı sözleşmeleri kullanır ve verilen tokenin her zaman temel varlık için kullanılabilir olduğuna dair zincir dışı bir garanti sağlar. 

Stablecoin’ler, DeFi’de başarılı gerçek dünya varlık kullanımının mükemmel bir örneğidir. Bunun yanı sıra sentetik tokenler, RWA’ların DeFi ile köprülenmesini içeren başka bir kullanım durumunu temsil eder. Sentetik varlıklar, para birimleri, hisse senetleri ve emtialara bağlı türevlerin zincir üzerinde ticaretine olanak sağlar. 

Bunula birlikte DeFi’de RWA’nın bir başka heyecan verici benimsenmesi, borç verme protokollerini içerir. Kriptoya yerel borçlanmaya dayanan ilkel borç verme protokollerinin aksine, RWA odaklı DeFi platformları, borç alanlar gerçek dünya işletmeleriyle hizmet verir. Bu model, kripto oynaklığından izole edilmiş, nispeten daha istikrarlı getiriler sunar. 

RWA’arın Faydaları

RWA’lar ile işlem masraflarından tasarruf edersiniz. Bu sistemde aracılar devre dışı konumdadır. RWA’lar ile daha küçük yatırımlar gerçekleştirmeniz mümkün. Bir mülkün hepsini satın alamadığınız durumlarda token ile bir bölümünü satın alabilirsiniz. 

Gelişmekte olan piyasa işletmeleri için fon bulmak oldukça zordur ancak RWA’lar buna yardımcı olabilir. 

En İyi RWA Protokolleri 

Pazar lideri olan RWA’lar arasında Maple, TrueFi, Centrifuge, Clearpool, Goldfinch, Robbon Lend, Credix ve HomeCoin yer alır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

NFT

Beklenen Oyun Unfettered, IDO Tarihi ve Platform Açıkladı

Founder’s Pass NFT Mint Fiyatı Açıklandı!