in ,

Real World Assets (RWA), Kripto Alanında Önemli Bir Potansiyele Sahip

Bir sonraki boğa koşusunun kripto para yatırımcıları için önemli kârlar getirmesi bekleniyor ve büyük umut vadeden anlatılardan biri de Real World Assets (RWA).

Kripto alanında ortaya çıkan bu yeni trend, ilgili kişiler için önemli getiriler sağlama potansiyeline sahip. Bu alana öncülük eden projeler arasında, uyumluluk ve kaliteye odaklanan Realio Network yer alıyor. Bu yazımızda, gerçek dünya varlıklarının bu büyüleyici dünyasını daha derinlemesine incelerken, Realio Network projesinin de ne olduğunu keşfedeceğiz.

Real World Assets (RWA) Nedir?

Gerçek Dünya Varlıkları’nın kısaltması olan RWA, fiziksel varlıklardaki tokenleştirilmiş pozisyonları ifade eder. RWA’ların en belirgin örneği gayrimenkulün tokenize edilmiş kesirleri olsa da, uygulamaları mahsuller, sanat ve neredeyse değerli her şey dahil olmak üzere çeşitli diğer alanlara uzanır.

Realio Network (RIO) Nedir?

Realio Network, en az dört ana üründen oluşan sağlam bir ekosistem tarafından desteklenen bir projedir.

Proje içerisinde yer alan ürünler arasında Realio Network, Realio Fund, RealioVerse ve Realio Wallet yer almaktadır. Realio Network, çeşiti Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve EVM olmayan zincirler için destek sunan çok zincirli bir Layer-1 çözümü olarak hizmet vermektedir. Nisan ayında lansmanını gerçekleştiren projenin temel amacı RWA tokenizasyonunu kolaylaştırmaktır.

Realio Network açık kaynaklı, izinsiz ve amaca yönelik oluşturulmuş bir ağ olarak, doğrulayıcı desteği ile RIO ve RST tokenlerinin stake edilmesi yoluyla varlıkların güvenli bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Daha önce RealioX olarak bilinen Realio Fund, çeşitli merkeziyetsiz (DeFi) hizmetleri arayan RIO kullanıcıları için bir altyapı görevi görmektedir. Bu hizmetler arasında portföy ve cüzdan yönetimi, token takası, müşterini tanı (KYC) prosedürleri, çoklu zincir ticareti, stake etme ve varlık yatırımı yer almaktadır.

Realio Fund

Realio Fund, aracıları ortadan kaldırarak gayrimenkul sektöründe DeFi’nin büyümesini teşvik eder. Geleneksel olarak yüksek giriş engelleri, şeffaflık eksikliği ve düşük likidite ile boğuşan bu sektör, bu zorlukları etkili bir şekilde ele almak için blok zinciri teknolojisinden yararlanabilir.

RealioVerse

RealioVerse, kullanıcılara gerçek dünya temalı bir metaverse içinde sürükleyici bir deneyim sunar. Kullanıcılar burada sanal arazi satın alabilir, satabilir ve üzerine inşaat yapabilirler. RealioVerse faaliyetlerinden elde edilen gelirler, RIO tokenleri ile temsil edilen Land Bank’ta saklanır böylece dolaşım azalır ve değer artar.

Realio Wallet (Freehold)

Resmi Realio cüzdanı olan Freehold, çok zincirli ve çok para birimli faaliyetleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu yıl uygulama mağazalarına girmesi beklenen mobil uygulama, kullanıcılar için kendi kendine emanet ve sorunsuz DeFi etkileşimi sağlar.

Ekosistem Varlıkları

Realio ekosisteminin tokenleri arasında RIO, RST, rUSD ve LMX yer almaktadır. Ekosistemin birincil tokeni, herhangi bir ön satış veya ICO olmadan adil bir şekilde başlatlan RIO’dur. Maksimum 75 milyon arz ile RIO, hem yönetişim hem de yardımcı token olarak hizmet vermektedir. Ek olarak, diğer tokenler arasında RST, rUSD (ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin) ve LMX (BTC Likidite Madencilik Fonu) bulunmaktadır.

RST Token

RST, Realio Network LTD’den gelir paylaşımı için kilit öneme sahip bir tokendir. Maksimum 50 milyon arz ile RST, ağı doğrulamak için stake edilebilir. Düzenlenmiş SEC KYC uyumluluğu gerektiren öz sermaye kısmına erişim ile hem öz sermaye hem de yardımcı token olarak hizmet vermektedir.

LMX ve rUSD

LMX’e yatırım yapmak, kullanıcıların Bitcoin madencilik tesislerinden kâr elde etmelerini sağlar.

Bunun yanı sıra Realio Network, kullanıcılara güvenilir ve istikrarlı bir dijital para birimi sağlayacak ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan rUSD’yi de tanıtmayı planlıyor.

Realio Network, etkileyici özelliklerine ve potansiyeline rağmen 11 milyon dolarlık mütevazi bir piyasa değerine sahip. RWA’nın büyüyen niş alanı ve projenin uyumluluğa verdiği önem göz önüne alındığında, Realio Network gerçek bir fırsat yaratıcısı olarak ortaya çıkabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Makroekonomik Olaylar Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Soil Token Nedir?