içinde

Raoul Pal, Ayı Piyasasına İlişkin Yorumda Bulundu

Raoul Pal, FED’in şahin tonunu tersine çevirmeye başlamadan önce küresel piyasaların birkaç hafta daha zorluklarla boğuşacağını düşünüyor.

Global Macro Investor CEO’su Raoul Pal, FED para politikasını sıkılaştırmaya devam ederken, önümüzdeki birkaç hafta içinde kötü bir durgunluk ve likidasyon (nakde dönme) öngörüyor. Kripto piyasalarındaki mevcut paniğin Haziran 2021’deki ayı piyasası ve Mart 2020’deki ani çöküş sırasında görülene benzer olduğuna inanıyor.

FED Etkisi

Perşembe günü bir Twitter serisinde Pal, sadece kripto tarafında değil küresel olarak bir resesyon beklediğini belirtti. Raoul Pal, tarihin en büyük parasal sıkılaştırması nedeniyle talebin düştüğünü aktarırken, “Ev fiyatlarındaki düşüşler gibi işten çıkarmalar da geliyor.” yorumunda bulundu. 

Geçen hafta FED, 50 bps’lik faiz artırımı duyurdu (2000 yılının mayıs ayından bu yana en büyük aylık artış).  Sonrasında başta teknoloji hisseleri olmak üzere hem borsalar hem de hem kripto para piyasaları çökerken, FED Başkanı Jerome Powell önümüzdeki aylarda faiz artırımlarının devam edeceğini aktarmıştı. 

Raoul Pal, hisse senedi piyasalarının bunu zaten fiyatladığını belirtirken hem kredi hem de tahvil piyasalarının da bunu fiyatlamaya başladığını iddia ediyor. Pal’ın bu konudaki tweet’i şu şekilde,

“Tahvil piyasası ve petrol (enerjideki arz sorunları nedeniyle) gelecekteki durgunlukta henüz fiyatlanmayan iki varlık. Tahvil sonunda partiye katılmaya karar verdi ve daha yüksek getiri daha düşük hisse senedi eğilimi muhtemelen sona erdi. Daha düşük hisseler şimdi daha düşük getirilere eşit.”

Emtia tarafında ise petrolün daha da düşeceğine inanan Pal, tüm bu gelişmelerin neticesinde FED’in Temmuz’da parasal sıkılaştırmaya ara vereceğini düşünüyor. Serinin devamındaki açıklaması ise şu yönde,

“Gelişmelere eklenecek son varlık petrol olacak. Bence daha aşağıya kırılır… Tahvil getirilerinin gerilemesi ve petrolün düşmesi FED’e mayıs ayının ardından durma (veya Haziran’da bir tane daha faiz artırımı) gerekçesi olacak. Tahvil piyasaları bunu fiyatlamaya başlayacak.”

Raoul Pal, yakın vadenin oldukça kasvetli olacağını düşünürken, “Önümüzdeki 4 hafta oldukça rahatsız geçecek (bu konuda uyarıyordum). Güvenli bir liman olmayacak (tahviller hariç). Likidasyon yüksek olacak.” yorumunda bulundu.

Kripto “Tam Panik Modunda” 

Kripto bir istisna değil, Bitcoin fiyatı 30.000 doların altını, Aralık 2020’den beri görülmeyen düşük seviyeleri test ederken hem Terra hem de TerraUSD büyük darbeler aldı.

Raoul Pal, kripto piyasasının tam panik modunda olduğunu belirtirken, kriipto piyasalarındaki mevcut paniğin Haziran 2021’deki ayı piyasası (daha az) ve Mart 2020’deki ani çöküş sırasında görülene benzer olduğuna inanıyor.

Yine de Pal, kriptoyu bir trade’den ziyade “uzun vadeli bir yatırım” olarak nitelendiriyor ve gelen resesyonu “dev bir fırsat” olarak görüyor. Pal seriye, “Kripto benim için uzun vadeli bir yatırım. Tezde %60 düzeltme beklentisi var. Bu tür bir volatilite olmadan üssel bir yükseliş elde edemezsiniz” şeklinde devam etti. 

Serinin devamında Pal, “FUD’dan uzaklaşırsanız, uzun vadeli üssel hareketli ortalamasına geri dönen BTC’yi alırsınız. Bunun gibi zor zamanlar, yedek paranız varsa satın alma zamanlarıdır. Ayı piyasalar, durgunluklar zor ve ürkütücüdür ancak büyük fırsatlar sunar” açıklamasında bulundu. 

Serinin sonunda, Raoul Pal, Ethereum’un “değerin interneti” haline gelmesine olan aşırı ilgisiyle tanınıyor. Bu fırsatı, son zamanlarda 2000 doların altına düşen kripto para birimini daha fazla satın almak için kullanacağına karar verdi. “ETH eklemek ve çılgınca boğa tahviller almak istiyorum. Yüksek beta büyümesine ortalama alıyorum.” diyerek yorumlarını tamamladı. 

Kaynak: Cryptopotato

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Binance

Binance CEO’su Terra (LUNA) Hakkında Önemli Açıklamalar Yaptı!

Tokenize Hisse Senetleri Piyasaya Hacim Kazandırabilir Mi?