içinde , ,

R/R Oranı Nedir?

Teknik analiz

R/R oranı, açılımı Risk/Ratio olan, dilimize Risk/Ödül oranı olarak geçen bu oran, trader’ların alım satım işlemlerinde potansiyel getirileri için ne kadar risk aldıklarını hesaplar. R/R oranı, bir nevi yatırımcıların yapacakları işlemin “mantıklı” olup olmadığını gösterir. Halk tabiri ile “attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değiyor mu?” bunu anlamanızı sağlar.

R/R Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bu hesaplamayı yapabilmek için kendinize 3 nokta belirlemelisiniz.

  1. İşleme gireceğiniz fiyat seviyesini
  2. Potansiyel kârınızı alacağınız fiyat seviyesini
  3. Stop-Loss seviyenizi

Bu 3 fiyat seviyesini belirledikten sonra yapacağınız işlemin R/R oranını hesaplamaya hazırsınız.

Örnek/ Diyelim ki X bir kriptoparaya yatırım yapmak istiyorsunuz. Fiyatı 20$ olan bir coin’den 100 adet alacağınızı ve 500$’dan fazla zarar etmemek için 15$ seviyesine de stop-loss emri koyduğunuzu varsayalım. Beklentiniz, hedefiniz ise coin’in 30$’a ulaşması yönünde olsun. Bu durumda yatırımcı, coin başına 10$ kâr için 5$’ını riske etmektedir. Yani bu durumda R/R oranı 2’dir.

Genel kanı, ideal R/R oranının 2,5 olduğu yönündedir. İşlem yaparken bu orandan daha düşük oranlar bulmanız halinde işlem yapmanız tavsiye edilmez. Tabii bu oran görecelidir, yatırımcıdan yatırımcıya değişebilir, kişilerin almak isteyeceği riskler değişkenlik gösterebilir ancak bu konudaki kesin sınır R/R oranının 1’den düşük olmaması gerektiğidir. Potansiyel kârın, alınan riskten daha düşük olduğu yatırımlardan kaçınılmalıdır.

Ancak sırf R/R oranınızı yükseltmek için de hedefinizi veya stop-loss seviyelerinizi gerçekçi olmayan seviyelere koymamalısınız. Bu nedenle teknik analizinizi doğru yapmalı ve yukarıda bahsedilen bu 3 fiyat seviyesini keyfi olarak belirlememelisiniz.

Grafik Üzerinden Örnek

19 Temmuz 2021 tarihindeki Bitcoin/USDT grafiğine göz atalım.

Grafikte yer alan son mumda (31.186$) işleme gireceğimiz varsayalım. Destek – direnç seviyelerimizi belirledik. Hedefimizi, direnç seviyesi olan 40.600-41.380$ seviyesi olarak belirledik. 28.810$ seviyesinde ise destek seviyemizi görüyoruz. Stop-loss emrimizi ise destek seviyesinin biraz altına (28.000$) yerleştiriyoruz. Bunun nedeni, eğer fiyat hareketi desteğe gelip sıçrama yaptığında stop olup potansiyel kârı kaçırmamak. Hesaplanan R/R oranımız 2,96. Bu da işleme girmemiz için uygun bir orandır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin İçin Metrikler Neyi Gösteriyor?

TrustFi Haftalık Raporu: 27 Haziran – 03 Temmuz