in

Putin, Rusya’ya Ambargo Uygulayacak Ülkelere Ham Madde İhracatını Yasaklıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının ardından Rusya, batı kanadından yaptırımlarla karşılaşmıştı. Putin, bu yaptırımlara karşılık vermeye hazırlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2022 yılında Rusya’dan belirli ürün ve hammaddelerin ithalat ve ihracatını kısıtlama ve / veya yasaklama emri yayınladı. Ancak kısıtlanacak ve / veya yasaklanacak ürünlerin listesi henüz hükümet tarafından tanımlanmış değil.

Dün gece saatlerinde Putin tarafından yayınlanan kararname metninde yer ifadeler ise şu şekilde;

“Rusya Federasyonu’nun güvenliğinin ve sanayiinin sorunsuz işleyişinin sağlanması amacıyla, 31 Aralık 2022’ye kadar aşağıdaki özel ekonomik önlemlerin uygulanmasının sağlanmasını kararlaştırıyorum:

Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ihracatın ve (veya) Rusya Federasyonu topraklarına ürün ve / veya hammadde ithalatının yasaklanması; Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ürün ve / veya hammadde ithalatının sınırlandırılması”

Rusya merkezli RIA haber ajansına göre, hükümetin bu kararların kapsadığı ülkelerin listesini iki gün içerisinde tanımlayacağını, ancak bu kısıtlamaların vatandaşlar tarafından kişisel ihtiyaçları için gereken ürünleri veya hammaddeleri kapsamayacağını da belirtiyor.

Putin bu kararnameyi, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, salı günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak petrol, doğal gaz ve kömür dahil olmak üzere Rus enerji ithalatını yasakladığını belirtmesinin ardından açıkladı.

Rusya, petrol, gaz, buğday ve metaller dahil olmak üzere önemli bir ham madde ihracatçısıdır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

HIVE Madencilik Şirketi ile Intel Ortaklığı

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 9 Mart 2022