in

Proof of Burn (PoB) Hakkında Her Şey

Çoğu blockchain sistemi, Proof of Work (PoW) ya da Proof of Stake (PoS) konsensüs algoritmasını kullanırken Proof of Burn (PoB), bunlara olası bir alternatif olarak test edilmektedir.

Genel olarak blockchain konsensüs algoritmaları; ağın güvenliğini sağlamaktan, işlemleri doğrulamaktan ve onaylamaktan sorumludurlar.

Bitcoin’in gibi bir Proof of Work blockchain’i, madencilerin karmaşık bir kriptografik sorununa geçerli bir çözüm bulmak için rekabet ettiği bir senaryo yaratır. Belirli bir blok için bir çözüm bulan ilk madenci, çalışma kanıtını (blok hash) ağın geri kalanına yayınlar. Dağıtık node ağı, daha sonra bu kanıtın geçerli olup olmadığını doğrulayacaktır. Geçerliyse madenci bu bloğu blockchain’de kalıcı olarak ekleme hakkını kazanır ve ayrıca yeni oluşturulan Bitcoin’ler ile ödüllendirilir.

Proof of Stake blockchain’i söz konusu olduğunda konsensüs algoritması, farklı bir şekilde çalışır. PoS algoritması, hash işlevlerini kullanmak yerine, coin’lerin sahipliğini kanıtlayan dijital imzaları kullanır. Yeni blokların doğrulanması, deterministik bir şekilde seçilen blok oluşturucuları veya madencileri tarafından yapılır. Bir oluşturucunun elinde ne kadar çok coin varsa blok doğrulayıcı olarak seçilme şansı o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, PoW sistemlerinden farklı olarak PoS sistemlerinin çoğu, blok ödülleri sağlamaz ve bir madencinin bir bloğu doğrulamasından elde ettiği tek şey işlem ücretleridir.

Proof of Burn algoritması, PoW ve PoS ile benzerlikler sunsa da konsensüse ulaşmak ve blokları doğrulamak için kendine özgü bir yolu vardır.

Proof of Burn (PoB)

PoB’nin birden fazla versiyonu vardır; ancak Iain Stewart tarafından idealize edilen Proof of Burn kavramı, muhtemelen kripto para sektöründe en çok kabul gören kavramdır. Bununla birlikte PoW konsensüs algoritmasına göre daha sürdürülebilir bir alternatif olarak önerildi.

Aslında, Proof of Burn bir Proof of Work algoritmasına benzese de enerji tüketiminin daha düşük oranlarda olduğunu belirtmeliyiz. PoB tabanlı ağların blok doğrulama süreci, güçlü hesaplama kaynaklarının kullanılmasını gerektirmez ve güçlü madencilik donanımına (ASIC’ler gibi) bağlı değildir. Bunun yerine kripto paralar, blockchain’de “yatırım” yapmanın bir yolu olarak kasıtlı olarak yakılır, bu nedenle aday madencilerin fiziksel kaynaklara yatırım yapması gerekmez. PoB sistemlerinde madenciler, sanal madencilik teçhizatlarına (veya sanal madencilik gücüne) yatırım yaparlar.

Başka bir deyişle coin yakma işlemi gerçekleştirerek kullanıcılar, ağa bağlılıklarını gösterebiliyorlar. Bununla birlikte “madencilik” yapma ve işlemleri doğrulama hakkını elde edebiliyorlar. Coin yakma işlemi sanal madencilik gücünü temsil ettiğinden dolayı bir kullanıcı, sistem lehine ne kadar çok coin yakarsa o kadar fazla madencilik gücüne sahip olur ve bu nedenle bir sonraki blok doğrulayıcı olarak seçilme şansı o kadar yüksek olur.

Proof of Burn Nasıl Çalışır?

Özetle açıklarsak coin yakma süreci, coin’leri erişilemez ve işe yaramaz hale geldikleri doğrulanabilir bir adrese göndermekten ibarettir. Bu adresler, kendileriyle ilişkili herhangi bir private key olmadan rastgele oluşturulur. Doğal olarak coin yakma süreci, piyasada kullanılabilirliği azaltır ve ekonomik bir kıtlık yaratarak coin’in değerinde potansiyel bir artışa neden olur. Buna ek olarak coin yakma, ağın güvenliğine yatırım yapmanın başka bir yoludur.

Bitcoin, kripto para

Proof of Work blockchain’lerin güvenli olmasının nedenlerinden biri, madencilerin olayın sonunda karlı olmak için çok fazla kaynak yatırımı yapmaları gerektiği gerçeğidir. Bu, bir PoW madencisinin, ilk yatırımların boşa harcanmasını önlemek için dürüst davranmak ve ağa yardım etmek için tüm teşviklere sahip olacağı anlamına gelir.

Proof of Work’ün ana fikri, Proof of Burn algoritmaları için benzerdir. Ancak elektriğe, iş gücüne ve hesaplama gücüne yatırım yapmak yerine PoB blockchain’lerin, coin yakma yoluyla yapılan yatırımla güvence altına alınması gerekiyor.

PoW blockchain’lere benzer şekilde PoB sistemleri, madencilere blok ödülleri sağlayacak ve belirli bir süre içinde ödüllerin yakılan coin’lerin ilk yatırımını kapsaması bekleniyor.

Kriptopara

Daha önce de belirttiğimiz gibi Proof of Burn konsensüs algoritmasını uygulamanın farklı yolları vardır. Bazı projeler PoB madenciliğini Bitcoin’leri yakarak gerçekleştirirken bazı projeler ise kendi native coin’lerini yakarak mutabakat sağlıyor.

Proof of Burn ve Proof of Stake

PoB ve PoS’un ortak noktalarından biri, blok doğrulayıcıların konsensüs mekanizmasına katılmak için coin’lerini yatırmaları gerektiğidir. Bununla birlikte, PoS blockchain’leri, blok oluşturucuların coin’lerini stake etmelerini ve genellikle onları kilitlemelerini gerektirir. Ancak ağdan ayrılmaya karar verirlerse bu coin’leri geri alıp piyasada satabilirler. Bu nedenle böyle bir senaryoda, kalıcı bir piyasa kıtlığı yoktur çünkü coin’ler yalnızca belirli bir süre dolaşımdan çıkarılır. Öte yandan, PoB blok doğrulayıcıları, kalıcı bir ekonomik kıtlık yaratarak coin’lerini sonsuza kadar yok etmek zorundadırlar.

Proof of Burn’un Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar

  • Sürdürülebilirliği daha fazla. Azaltılmış güç tüketimi.
  • Madencilik donanımına gerek yok. Coin yakımı, sanal madencilik teçhizatları gerektirir.
  • Coin yakımı dolaşımdaki arzı azaltır (piyasa kıtlığı).
  • Madencilerin uzun vadeli taahhütlerini teşvik eder.
  • Coin dağıtımı/madencilik daha az merkezi olma eğilimindedir.

Dezavantajları

  • Bazıları PoB’nin gerçekten çevre dostu olmadığını söylüyor; çünkü yakılan Bitcoin’ler çok fazla enerji gerektiren PoW madenciliği yoluyla üretiliyor.
  • Daha büyük ölçeklerde çalıştığı kanıtlanmamıştır. Verimliliğini ve güvenliğini doğrulamak için daha fazla test yapılması gerekiyor.
  • Madenciler tarafından yapılan işin doğrulanması gecikme eğilimindedir. Proof of Work blockchain’lerindeki kadar hızlı değildir.
  • Coin yakma işlemi her zaman şeffaf değildir veya ortalama bir kullanıcı tarafından kolayca doğrulanabilir.

Kaynak: Binance Academy

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Trust Wallet Nasıl Kurulur?

Alanya S.K. Fan Token Nedir? $ALA Token Nasıl Satın Alınır?