in

Project SEED COO’su Moh ile AMA Etkinliği

Project SEED projesi COO’su Moh 19 Ekim 2021 Salı Türkiye saati ile 19.00’da KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Moh, COO of Project SEED project, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram group on Tuesday, October 19, 2021 at 19.00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want to read the details.

Raphael: Merhaba. Topluluğumuza hoş geldiniz! Nasılsınız?

Hey there. Welcome to our community! How are you doing?

Moh: Merhaba, bugün beni ağırladığınız için teşekkürler. Gayet iyiyim, siz nasılsınız?

Hello, thanks for hosting me today. I’m doing great! How about you?

Raphael: Benim için zevktir ???? O halde hazırsanız AMA’ya başlayalım mı?

It is our pleasure ???? So, let’s start our AMA session if you are ready?

Moh: Evet, hazırım. Hadi başlayalım!

Yes, I’m fully ready. Let’s get it started!

Raphael: Merhaba Arkadaşlar,
Project SEED projesinden Moh, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.
Moh, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:
⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.
⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Konuğumuz, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.
Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1450044475523403781?s=20) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/nedenartiyor ve https://twitter.com/ProjectSeedGame hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,
Moh, from Project SEED project, is with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event.
Moh, thank you for accepting our invitation to answer the questions about the Project SEED project!
Our event will be held in 2 sessions:
⁃ First we will ask you our own questions about the project and chat will be closed during this session.
⁃ After Moh answers our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Moh will cherry pick and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement (https://twitter.com/koinsaati/status/1450044485900120070) and be a follower of https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/nedenartiyor and https://twitter.com/ProjectSeedGame Twitter accounts will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

Raphael: S1- Project SEED platformunun ne olduğunu ve kuruluş hikayesini çok kısa sizden dinleyebilir miyiz?

Q1- Can you tell us what is the Project SEED platform? And how was the creation process?

Moh: SEED Projesi, Çok Zincirli Hibrit Teknolojisini kullanan ve Oyun Ekosistemi, GameFi, DAO, E-Spor ve Büyüme Programını entegre eden, mobil odaklı bir blokzinciri oyun ekosistemi oluşturmayı amaçlayan bir AAA Oyun Stüdyosu tarafından oluşturulmuş bir GameFi Ekosistemidir. Project SEED, geleneksel oyun endüstrisi standardını blokzinciri oyun ekosistemine sokarak oyun endüstrisinde devrim yaratmayı hedefliyor. Blockchain oyun endüstrisinde Project SEED’in çözmeye çalıştığı birkaç sorun var, ancak basit bir cümleyle Project SEED, blockchain oyununa giriş engelini ortadan kaldırıyor.

Project SEED oyunları, hesap oluşturmak için hiçbir kriptopara bilgisi gerektirmeyecek ve oyunları oynamaya başlamak için başlangıç yatırımı gerektirmeyecek ve bu da milyonlarca oyuncu tarafından erişilebilir olmasını sağlayacak.

Project SEED oyunları, uygulama içindeki tüm GameFi işlevlerini de entegre ederek, oyuncular için deneyimi sorunsuz hale getirecek.

Ayrıca harika grafikler ve heyecan verici oynanış ile oyun kalitesinin geleneksel oyun endüstrisi ile aynı seviyede olmasını sağlayacağız. Ardından bu proje, günümüzün en yüksek pazar payına sahip oyun platformu olan mobil oyunların geliştirilmesine de odaklanıyor.

Project SEED, zindan yaratıcısı ve NFT Rental Marketplace gibi benzersiz özelliklere sahip bir mobil Aksiyon RPG oyunu olan ilk oyun Outland Odyssey ile başladı. Project SEED, kullanıcı tabanı ve gelir açısından en fazla sayıya ve büyümeye sahip olan Asya pazarını hedefliyor, ardından birkaç oyun başlığıyla önümüzdeki yıllarda ABD ve Avrupa’ya genişliyor. Bunun yanı sıra, oyun ekosistemi, oyun geliştirmenin çok ötesinde gelişiyor ve birçok program, Grow Programı aracılığıyla geleneksel oyun endüstrisini blokzinciri oyununa bağlayarak blok zinciri oyunlarını ana akım haline getirmeyi hedefliyor.

Project SEED is a GameFi Ecosystem built by a AAA Game Studio that aims to build a mobile focused blockchain gaming ecosystem that utilizes Multi-Chain Hybrid Technology and integrates Game Ecosystem, GameFi, DAO, E-Sports and Grow Program. Project SEED aims to revolutionize the gaming industry, by introducing traditional gaming industry standard into blockchain gaming ecosystem. There are several problems in blockchain gaming industry which Project SEED tries to solve, however in one simple sentence, Project SEED is eliminating entry barrier into blockchain gaming.

Project SEED games will require no cryptocurrency knowledge in order to set up account and require zero initial investment to start playing the games, which will make it accessible to million of players.

Project SEED games will also integrates all GameFi functions within the application, making the experience seamless for the players.

We will also ensures that the games quality is on par with traditional gaming industry, with great graphics and exciting gameplay. Then this project also focus to develop mobile games, which is the gaming platform with the highest market share today.

Project SEED started with the first game, Outland Odyssey, a mobile Action RPG game, which comes with unique features including dungeon creator and NFT Rental Marketplace. Project SEED is targeting mainly Asia market which has the highest number and growth in terms of user base and revenue, then expanding to US and Europe in years to come with several more game titles. Besides that, the gaming ecosystem flourish far beyond developing games, with many programs aim to make blockchain gaming mainstream by bridging the traditional gaming industry into blockchain gaming through Grow Program.

Raphael: Bu ayrıntılı açıklama için teşekkür ederim ???? Project seed kulağa mükemmel bir proje gibi geliyor ve neyi başarmak istediğinizi ve bunu nasıl başarmak istediğiniz şaşırtıcı.

Thank you for this detailed explanation ???? Project seed sounds like a perfect project and it is amazing what you want to achieve and how you want to achieve it.

Moh: Nazik sözleriniz için teşekkürler Raphael. Önümüzdeki yıllarda blockchain oyunlarının öncüsü olmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Thanks for kind words Raphael. We’re trying our best to be the spearhead of blockchain games in years to come.

Raphael: S2- Project SEED platformunun çok örneğine rastlamadığımız, Play to Earn + RPG ve NFT özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. Platformun diğer özelliklerini de anlatabilir misiniz?

Q2- We see that the Project SEED platform has Play-to-Earn + RPG and NFT features, which we do not see many examples of. Can you please explain other features of the platform?

Moh: Oyna-kazan, RPG ve NFT özelliklerinin yanı sıra platformda aşağıdakiler gibi başka özelliklerimiz de var:

1) SEED LAUNCHER: SEED launcher, blokzinciri oyunlaru için kuluçka ve geliştirme için bir launchpad programıdır.

2) DAO : Project SEED oyun ekosistemini topluluğumuzu ve oyuncularımızı düşünerek oluşturuyoruz. Topluluğu ilk önceliğimiz olarak koymanın bize kavrayabileceğimizin ötesinde tatminler ve ödüller vereceğine inanıyoruz. Bu nedenle, proje geliştirme için DAO’yu (Yönetişim) entegre etmek için Project SEED oyun ekosistemi kuruyoruz ve topluluk nereye gittiğimize karar vermede önemli bir rol oynayacak. Hemen hemen her kullanıcı Proposer olabilir ve herkes daha güçlü bir Project SEED Ekosistemi oluşturmak için Voter olabilir.

3) E-spor Turnuvası : Dünya, son birkaç yılda Esports’ta 500 milyon $dan fazla ödül havuzunu paylaştı. Birden fazla oyunda tüm dünyada 250 Milyona yakın hayrana ulaşan Project SEED, gelecekte çevrimiçi lider tablolarından küresel ölçekli turnuvalara kadar Project SEED Ekosisteminden çeşitli oyunlar kendi E-sports programımıza sahip olacağımızı söylemekten gurur duyuyoruz.

4) Grow program : Project SEED, birçok ortakla işbirliği yaparak blockchain oyun endüstrisinde devrim yaratmayı hedefliyor. Grow programı bunlardan biridir.
bu misyonu destekleyen girişimler. Project SEED, blockchain oyunları geliştirme konusunda tutkulu olan ancak sınırlı bütçeleri olan projeleri kuluçkaya koyacak. Building Assets Library, Marketplace, Blockchain ve Server Backend, oyun geliştirmenin en uzun ve en maliyetli kısmıdır; Project SEED Grow Programı, Builder’ların Oyun Oluşturma, Oyun Mekaniği, Oyun Tasarımı, Seviye Tasarımı, Kontrol, Savaş, Oynanış, Pazarlama konularına odaklanmasını sağlayacaktır ve İş Geliştirm. Builder’lar, oyun geliştirmenin en maliyetli yönlerini hızlandırmak ve basitleştirmek için Project SEED Assets Library, Marketplace, Blockchain ve Server Backend’i kullanabilir.

Topluluklarımıza henüz katılmamış olanlar için lütfen aşağıdaki linklere katılın:

Website: https://projectseed.io
Communities:
1. Telegram (EN): https://t.me/ProjectSeed
2. Announcement Channel: https://t.me/ProjectSeedAnnouncements
3. Discord: https://discord.gg/UGBUSgbBCJ
4. Twitter: https://twitter.com/projectseedgame
5. Medium: https://projectseed.medium.com
6. Instagram: https://instagram.com/projectseedgame?utm_medium=copy_link

Apart from the play-to-earn, RPG and NFT features, we have other features on the platform such as :

1) SEED LAUNCHER : SEED Launcher is a launchpad program to incubate and develop blockchain games.

2) DAO : We build Project SEED gaming ecosystem with our community and players in mind. We believe that putting the community as our first priority will give us fulfillments and rewards beyond what we can comprehend. For this reason we build Project SEED game ecosystem to integrate DAO (Governance) for project development and the community will be playing a major role in deciding where we are going. Almost every user can become a Proposer, and everybody will be able to be the Voter to build a stronger Project SEED Ecosystem.

3. E-sports Tournament :The world has shared a prize pool of $500M+ over the last few years in Esports. Reaching up to 250 Millions fans all over the world across multiple games, Project SEED is proud to say that we will have our own Esports program starting from online leaderboards up to global scale tournaments in the future for players to compete and be the best in our variety of games from Project SEED Ecosystem.

4. Grow program : Project SEED aims to revolutionize the blockchain game industry through collaboration with many partners. The Grow program is one of the
initiatives that supports that mission. Project SEED will incubate projects that are passionate in building blockchain games but have limited budgets. Building Assets Library, Marketplace, Blockchain and Server Backend are the longest and costliest part of game development, Project SEED Grow Program will allow the builders to focus on Game Building, Game Mechanics, Game Design, Level Design, Control, Combat, Gameplay, Marketing and Business Development. Builders can utilize Project SEED Assets Library, Marketplace, Blockchain and Server Backend to expedite and simplify the costliest aspects of game development.

For those who haven’t joined our communities yet, please do join with the links below

Website: https://projectseed.io
Communities:
1. Telegram (EN): https://t.me/ProjectSeed
2. Announcement Channel: https://t.me/ProjectSeedAnnouncements
3. Discord: https://discord.gg/UGBUSgbBCJ
4. Twitter: https://twitter.com/projectseedgame
5. Medium: https://projectseed.medium.com
6. Instagram: https://instagram.com/projectseedgame?utm_medium=copy_link

Raphael: Bir blockchain oyununun tüm yönlerini hemen hemen nasıl kapsadığınız etkileyici, sanki bir blockchain projesi değil de bir blockchain fenomensiniz ????

It is impressive how you pretty much cover all the aspects of a blockchain game, it is like you are not a blockchain project but you are a blockchain phenomenon ????

Moh: Haha, hala çalışmalarımıza devam ediyoruz ????

Haha, we’re still a work in progress ????

Raphael: S3- Project SEED ekosisteminin Solana ağını tercih etmesinin özel bir sebebi var mıdır? Project SEED oyun teknolojisinin hem oyun dünyasına hem de kripto ekosistemine ne tür katkısı olabileceğini düşünüyorsunuz?

Q3- Is there a special reason why Project SEED ecosystem prefers the Solana network? What kind of contribution do you think Project SEED gaming technology can make to both the gaming world and the crypto ecosystem?

Moh: Soru için teşekkürler Raphael

Solana’yı seçtik çünkü İşlem Ücreti Geri Ödemesini uygulamamız için bize düşük gecikme süresi, hızlı ve uygun ücretler sağlıyor (daha geliştirme aşamasında)

Akla başka bir blockchain gelmiyor, neden?
1. Ethereum, aylar içinde iflas edeceğiz (haftalar değilse bile)
2. Tron (çok fazla dolandırıcılık ve kumar projesi)
3. Polkadot (tam hazır değil ve onları bekleyemeyiz)
4. Cardano, NFT platformu ve işlevselliği yok ve varsa bile ne zaman piyasaya çıkacağını kim bilebilir

Yani, #Solana en iyi iddiamız

#YatırımTavsiyesi Değildir #FudDeğildir

Ancak, kullanıcılarımıza kolaylık sağlamak için tüm büyük blok zincirlerinde tokenlarımız olacak.

Yakın zamanda BSC entegrasyonunu da duyurduk ve tokenimizin lansmanı sırasında hem Binance Akıllı Zincirinde hem de solana’da mevcut olacak.

Entegrasyon hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz: https://bit.ly/2ZO09PK

Thanks for the question Raphael.

We chose Solana because it provides us with low latency, fast, and affordable fees for us to implement Transaction Fee Reimbursement (later in the development)

No other blockchain comes to mind, why?
1. Ethereum, we will go bankrupt within months (if not weeks)
2. Tron (too many scam and gambling project)
3. Polkadot (not live yet, and we cannot afford to wait for them)
4. Cardano, no NFT platform and functionality, and even if there is, who knows when it will launch

So, #Solana is the best bet

#NotFinancialAdvice #NotFud

However, we will have our tokens in all major blockchain available to give our users convenience.

We recently announced BSC integration as well and our token will be available on both Binance Smart Chain and solana at launch

You can read more about the integration here: https://bit.ly/2ZO09PK

Raphael: Hahah evet, projenizi solana blokzincirinde seçmeniz mantıklı ve başka bir uygun blokzincirine entegre olduğunuzu duymak her zaman güzel ???????? kullanıcılar için daha fazla seçenek daha iyidir.

Hahah yeah, it makes sense that you choose your project to be on solana blockchain and it is always nice to hear that you integrating to another suitable blockchain ????????more options is better for the users.

Moh: Evet, insanların ekosistemimize mümkün olduğunca kolay erişmesini istiyoruz.

Yes, we want people to have easy access to our ecosystem as much as possible.

Raphael: 4- Project SEED ekosistemini kullanmak isteyen kullanıcılar – oyun severler için ne tür hizmetler ve kazanç sistemleri sunuyorsunuz, bunları öğrenebilir miyiz?

Q4- For the users who want to use the Project SEED ecosystem, what kind of services and earning systems do you offer for gamers, can you please tell us about them?

Moh: Aşağıdakilerle başlayan oyuncularımız için geniş bir kazanç sistemi yelpazesi sunuyoruz:

DUNGEON CREATOR
SHILL token sahipleri, diğer oyuncuların oynaması (farm) için kendi zindanlarını oluşturabilir ve burada zindanlarında oynayan (farm) diğer oyunculardan ganimet malzemesi olarak kazanabilirler. Her zindanın blokzincirine bağlanan benzersiz bir kimliği vardır. Dungeon’da, bazen O2 Token, Dungeon oyununda (farm) rastgele düşürülür.

2. STAKING
Dungeon Rewards, oyna-kazan sistemimiz oyuncuların O2 Token kazanmasını sağlar ve gerçek paraya çevrilebilir. O2 Token, Proof-of-Play’e dayalı olarak dağıtılacaktır. APR’nin yanı sıra, stake yapanlar her sezon sistem tarafından sınırlı bir NFT drop’u alacaklar.

3. Merchants
SHILL stake edenlere, ürünlerini NFT pazarında daha ucuz ücretlerle listelemek için daha fazla alana sahip olan Merchant Avantajları verilir. Merchant’lar ürünlerini NFT’nin ön sayfasında tanıtabilir Merchant Reklam Programı tarafından pazaryeri. Tüm reklam ücretleri SHILL tarafından ödenir.

We offer a wide range of earning system for our players starting with :

1. DUNGEON CREATOR
SHILL token holders are able to create their own dungeons for other players to play (farm), where they could earn from other players who play (farm) in their dungeons as loot materials. Each dungeon has an unique ID that attach to the blockchain. At Dungeon, sometimes O2 Token will be dropped randomly at Dungeon play (farm).

2. STAKING
Dungeon Rewards, our play-to-earn system lets players earn O2 Token
and could be converted to real money. O2 Token will be distributed based on Proof-of-Play. Beside APR, stakers will receive a limited NFT drop by the system every season.

3. MERCHANTS
SHILL stakers are granted Merchant Benefits, having more spaces to list list their items on NFT marketplace with cheaper fees. Merchants can promote their products at the frontpage of NFT
marketplace by Merchant Advertisement Program. All ad fees are paid by SHILL.

Raphael: Süper! Kazanmak için birçok seçenek sunuyorsunuz, böylece bir kullanıcı kendilerine en uygun olanı seçebilir, hatta belki hepsine gidebilir ????

Awesome! you offer lots of options to earn, so a user can go for whatever suits them best or even all maybe ????

Raphael: S5- Project SEED ekosistemine ait olan SHILL Tokenin platformdaki rolü ve token sahiplerinin sahip olacakları avantajlardan bahseder misiniz?

Q5- Can you please talk about the role of the SHILL Token, which is the native token of the Project SEED ecosystem? What are the advantages for the token holders?

Moh: 1. DAO (YÖNETİM)
Project SEED oyunlarında oyuncular dünyayı ve ekosistemi yönetir. SHILL token sahipleri en sevdikleri fikirleri önerebilir ve oylayabilir. Project SEED, oyuncuların oyun geliştirmelerine dahil olduğu 1. merkeziyetsiz mobil oyun uygulamasını yaratıyor.

2. ZEDS
Outland Odyssey oyununda oyuncular Zeds adı verilen canavarlarıyla etkileşime girebiliyor. SHILL ve O2 Token kullanarak oyuncular Zed’lerini daha yüksek seviyelere çıkarabilirler. Zeds Beceri Geliştirme, ayrıca Zeds, SHILL ve O2 Token ve özel beceriler için Zed’leri geliştirmek için ek öğe kullanılarak geliştirilebilir.

3. NFT PAZARI
SHILL Token, NFT pazarında ödeme için para birimi seçenekleri olacaktır. NFT pazarı, ALIM/SATIM ve KİRALAMA Sistemi olmak üzere 2 tip olarak sunulacaktır.

4. NFT CAFTING
Her NFT varlık basımı, oyuncuların SHILL ve O2 tokenlarını yakmasını gerektirir. Sağlıklı bir oyun ekonomisi ve token arzının dengesini sağlar.

5. DUNGEON CREATOR
SHILL token sahipleri, diğer oyuncuların oynaması (farm) için kendi zindanlarını oluşturabilir ve burada zindanlarında oynayan (farm) diğer oyunculardan ganimet malzemesi olarak kazanabilirler. Her zindanın blokzincirine bağlanan benzersiz bir kimliği vardır. Dungeon’da, bazen O2 Token, Dungeon oyununda (farm) rastgele düşer.

6. Son olarak, elimizde:

SEED LAUNCHER
SEED Launcher, blockchain oyunlarını kuluçkaya koymak ve geliştirmek için bir launchpad programıdır. SHILL sahipleri, gelecekte kuluçkaya koymaya planladığımız tüm projelere erişebilecek.

1. DAO (GOVERNANCE)
In Project SEED games, players govern the world and the ecosystem. SHILL token holders can propose and vote for their favorite ideas. Project SEED is creating the 1st decentralized mobile game app where players are involved in game advancements.

2. ZEDS
In Outland Odyssey game, players can interact with their beasts, called Zeds. Using SHILL and O2 Token, players can evolve their Zeds to higher levels. Zeds Skill Enhancement, also Zeds can be enhanced using SHILL and O2 Token and additional Item to enhance Zeds for special skills.

3. NFT MARKETPLACE
SHILL Token will be the options of currency for payment at NFT Marketplace. NFT Marketplace will be available in 2 types BUY/SELL and RENTAL System.

4. NFT CRAFTING
Every NFT assets minting requires players to burn SHILL and O2 token. It makes a healthy game economics and balance of the token supply.

5. DUNGEON CREATOR
SHILL token holders are able to create their own dungeons for other players to play (farm), where they could earn from other players who play (farm) in their dungeons as loot materials. Each dungeon has a unique ID that attach to the blockchain. At Dungeon, sometimes O2 Token will be dropped randomly at Dungeon play (farm).

6. Lastly, we have:

SEED LAUNCHER
SEED Launcher is a launchpad program to incubate and develop blockchain games. SHILL holders will have access to all the projects we plan to incubate in the future.

Raphael: Açıklamaların için teşekkürler Moh! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.

Thanks for your explanations, Moh! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English-speaking members to ask their questions in English.

Raphael: S6- Şu ana kadar kaç ülkeden oyunsever ile Project SEED ekosistemini buluşturdunuz? Tüm dünyadaki oyun tutkunlarına, platformu tanıtmak için ne tür aksiyon planlarınız olacak?

Q6- How many countries have you brought together gamers with the Project SEED ecosystem so far? What plans do you have to promote the platform to gamers all over the world?

Moh: Şu anda ağırlıklı olarak Asya pazarına odaklanıyoruz ve Güney Doğu Asya’dan başlıyoruz. Güney Doğu Asya, 2019’da toplam 3 Milyar ABD Doları gelir ile mobil oyun için yıllık bazda en yüksek (%17,4) büyüme gösteren pazardır. Ardından pazarın Çin (gelir 18,5 Milyar ABD Doları), Japonya (gelir 11,6 Milyar ABD Dolar )2019’da mobil oyun için sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü en büyük pazar olan Güney Kore (gelir 5,34 Milyar ABD Doları). Asya pazarından sonra Project SEED, ABD, İngiltere, Orta Doğu, Afrika ve diğer büyük pazarlara genişleyecektir.

Ekip olarak farklı geçmişlerden oluşan küresel bir ekibimiz var. Amacımız oyunumuzu farklı ülkelere yaymak. Şu anda Asya ülkelerinde hızlı bir büyümemiz var ve kesinlikle Avrupa ülkelerine de genişlemeyi hedefliyoruz. Ortaklarımız Endonezya, Türkiye, Çin, Tayland, Vietnam ve ayrıca diğer Avrupa ülkelerindendir.

Tanıtım açısından E-Spor Turnuvamız var. Sadece e-spor takımları ile işbirliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda e-spor turnuva etkinlikleri de düzenliyoruz. Bu, Outland Odyssey’in de aralarında bulunduğu Project SEED Game’i desteklemek ve geniş bir oyuncu kitlesine tanıtmaktır. ilk Project SEED oyununu tanıtarak ve onun hakkında bir izlenim vermek istiyoruz. Bununla, birçokları doğrudan etkinlikte yerinde ve çevrimiçi akıştan görecektir. Böylece Project SEED ve Outland Odyssey’in yayınlanması daha büyük ve geniş kitlelere yayılacaktır.

We are mainly focusing on Asia market for now and starting from South East Asia. South East Asia is the market with highest YoY growth (17.4%) for mobile game in the world, with total revenue of US$ 3 Bn in 2019. After that expanding the market to China (revenue US$ 18.5 Bn), Japan (revenue US$ 11.6 Bn) and South Korea (revenue US$ 5.34 Bn), which is the first, second, and third largest market for mobile gaming in 2019 respectively. After Asia market then Project SEED will expand to US, UK, Middle East, Africa and other big markets.

We as a team have a global team that was assembled from different backgrounds. Our aim is to expand our game into different country. We currently have a rapid growth in Asian country, and we are definealy aiming to expand in European country too. Our parners are from Indonesia, Turkey, China, Thailand, Vietnam and also other European countries.

In terms of promotion, we have the E-Sports Tournament. Not only collaborating with e-sports teams, but we also organize e-sports tournament events. This is to support and introduce Project SEED Game, one of which is Outland Odyssey, to a wide range of gamers. by introducing and giving an impression of the first Project SEED game. With this, many pairs of eyes will see directly from the on-site event and also online streaming. So that the publication of Project SEED and Outland Odyssey is bigger and wider to the general public.

Raphael: Kulağa çok güzel bir plan gibi geliyor, eminim bir gün tüm dünya project SEED’ten haberdar olacak???????? Türk camiasının sizi zaten çok sevdiğini söylemeliyim, hatta şimdiden bazı DM’ler aldım ve insanlar project seed’i beğendiklerini söylüyorlar ve nasıl yatırım yapacaklarını soruyorlar ????

Şimdi topluluk sorularına geçeceğiz, onlar sormayı bitirdikten sonra, onları cevaplamaya başlayabilirsiniz ve elinizden geldiğince cevaplamakta özgürsünüz, ancak cevapladığınız ilk 5 sorunun ödüllendirileceğini unutmayın, bu yüzden size öneririm seçiminizi akıllıca yapmanız ????

Hazır olduğunuzda bana haber verin sohbeti açalım.

It sounds like a very good plan, I am sure all world will be aware of project seed some day????????I must say that Turkish community already love you very much, I even got some DMs already and people been saying that they liked project seed and asked how to invest ????

Now we will move on to the community questions, after they finish asking, you can start to answer them and you are free to answer as much as you can but remember that the only first 5 questions you answered will be rewarded, so I suggest you to choose wisely ????

Let me know when you are ready and we will open the chat.

Moh: Hazırım. Kapıyı açalım ve tüm mesajların akmasına izin verelim ????

I’m ready. Let’s open the gate and allow all the messages to start flooding in ????

mustafa: Project Seed akıllı sözleşmelere ne kadar önem veriyor? Projeyle ilgilenen kullanıcılara daha fazla güven vermek için ne yapıyor?

How much does Project Seed care about smart contracts? What does it do to give more confidence to users interested in the project?

Moh: Akıllı sözleşmemizi denetlemek için zaten iki önemli denetim şirketinin hizmetlerini kullanıyoruz. Rapor hazır olduğunda duyuru kanalımızda yer vereceğiz.

We are already engaging the services of two notable audit companies to audit our smart contract. The report will be available in our announcement channel when it’s ready.

Esin Erman: Türkiye’deki yatırımcılar paralarını projenize (SEED) yatırabilecekler mi? Yatırım yapacaklarsa Türkiye’deki projenize (SEED) hangi yollarla ulaşabilirler?

Will investors in Turkey be able to invest their money in your project (SEED)? And if they will invest , which ways can they access to your project(SEED) in Turkey?

Moh: Evet, yatırım yapmanıza izin verilir. 9 Kasım’da halka açık satışlarımızı gerçekleştireceğiz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kontrol edebilirsiniz

https://bit.ly/3G2D1gQ

Yes, you’re allowed to invest. We will be having our public sales on 9th of November. You can check the link below for more information

https://bit.ly/3G2D1gQ

JUST: Staking, kullanıcıların projeye çekilmesi ve uzun vadeli olarak tutulması stratejilerinden biridir.
Büyük projenizin Stake etme planı var mı?

STAKING is one of the STRATEGIES to ATTRACT USERS and HOLD Them and long term. Does your GREAT PROJECT have plan about to Staking?

Moh: Evet, kullanıcılar TGE’den sonra tokenimizi stake edebilecekler. APR’nin yanı sıra,her sezon stake edenler her seferinde sistem tarafından sınırlı bir NFT drop’u alacaklardır.

Yes, users will be able to stake our token after TGE. Beside APR, stakers will receive a limited NFT drop by the system every
season.

Anakin: Saygılarımla, Bay Ma_homet Mobil oyunlar bu yıl ve belki gelecek yıllarda çok popüler olacak, çünkü basitler ve her yerde ve her zaman oynayabiliriz. O zaman oyununuzu nasıl oynayabilirim, oyununuz Playstore/Appstore’da mı yoksa sadece Dapps’te mi olacak? ve Tokenomic $SHILL hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz, Özel satışlarınız ve airdroplarınız var mı?

Regards, Mr. @Ma_homet Mobile games are very popular this year and maybe in the future, because they are simple and we can play anywhere and anytime. Then How can I play your game, will your game be available on Playstore/Appstore or only on Dapps? and Can you explain in more detail about Tokenomic $SHILL, Do you have private sales and airdrops?

Moh: Oyunumuz öncelikle mobil cihazlarda mevcut olacak ve onu google playstore ve appstore’dan indirebileceksiniz. Airdrop programımızı birkaç hafta önce coinmarketcap ile sonlandırdık. Hala topluluk için planlanmış bu tür etkinliklerimiz olmasına rağmen.

Our game will be available on mobile devices first and you’ll br able to download it on goggle playstore and appstore. We recently concluded our airdrop program with coinmarketcap few weeks ago. Though we still have more of such activities planned for the community.

Akina: Bu projenin oyunlar bazında durduğunu görüyorum, bize şu anda mevcut olan oyunları ve çıkacak oyunların planlarını tanıtabilir misiniz? Ve neden bir oyuna dayalı bir proje oluşturmayı seçtiniz? çünkü şu anda oyunlara dayalı projeler yapan ve oyun konusunda da oldukça güvenilir bir ekibe sahip oldukça fazla rakip var, siz ve ekibiniz onların rakibi olmaya hazır mısınız?

I see this project stands on the basis of games, introduce to us the games that are now available and the plans of the games to be released? And why did you choose to build a project based on a game? because currently there are quite a lot of competitors who make projects based on games and also have a team that is quite reliable in terms of games, are you and your team ready to be their competitors?

Moh: Bu konuda bizimle çalışan on yılı aşkın deneyime sahip, oyun endüstrisinde farklı sağlam geçmişlere sahip yetenekli bir ekibimiz var. Kesinlikle başarabileceğimize inanıyoruz. İşte ekiptekilerin deneyimlerine genel bir bakış.

We have a capable team from different solid backgrounds in thr gaming industry with over a decade of experience working with us on this. We definitely believe we can pull it off. Here’s an overview of team experience.

Someone: Projenizin ana vizyonu ve hedefi nedir? Bu son derece rekabetçi Blockchain alanında gerçekte ne elde etmeye çalışıyorsunuz?

What is the main vision and goal of your project! What actually you trying to acheive in this highly competitive Blockchain space?

Moh: Vizyonumuz, mevcut blockchain oyun ekosistemini bozmak ve devrim yapmaktır. Kitlesel benimsemeyi sağlamak ve geleneksel oyun endüstrisi ile blockchain oyun endüstrisi arasındaki boşluğu kapatmak.

Oyun sektörünün Blockchain Teknolojisinin toplu olarak benimsenmesi için katalizör olacağına inanıyoruz. Kitlesel benimsemeyi gerçekleştirme vizyonumuzu gerçekleştirmek için, buna, kitlesel benimsemeye yaklaşan mevcut blockchain oyunlarından farklı bir yaklaşım sergilemek istiyoruz. Geleneksel Blockchain Teknolojisini ENTEGRE EDEN Oyun Ekosistemi inşa ediyoruz. Bu, mevcut blokzinciri oyun ekosistemini bozacak ve devrim yaratacak ve Project SEED, topluca benimsenmenin öncüsü olacak.

Our vision is to disrupt and Revolutionize the current blockchain gaming ecosystem. To bring about mass adoption and close the gap between the traditional gaming industry and blockchain gaming industry.

We believe that the Gaming sector will be the catalyst for mass adoption of Blockchain Technology. To realize our vision to bring about mass adoption, we want to approach this with a different approach compared to the current way of blockchain games approaching mass adoption. We are building a Traditional
Gaming Ecosystem that INTEGRATES Blockchain Technology. This will disrupt and revolutionize the current blockchain gaming ecosystem and Project SEED will be the spearhead of mass adoption.

Moh: Bence hepsi bu ????

I believe that should be all????

Raphael: Peki tüm cevaplarınız için teşekkürler. ???????? Project SEED ile ve sizlerle buluşmak muhteşemdi.

Well thanks for all of your answer. ???????? It was amazing to meet with project seed and with you.

Moh: Bugün burada geçirdiğim zamandan gerçekten keyif aldım. Beni ağırladığınız için teşekkür ederim❤️

I really enjoyed my time here today. Thank you for hosting me❤️

Project Seed hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:
Web site: https://projectseed.io/
Telegram: https://t.me/ProjectSeed
Twitter: https://twitter.com/ProjectSeedGame
Medium: https://projectseed.medium.com/

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Gerçek Zamanlı Yakma Mekanizması ile BEP-95’in Tanıtımı

LOCGame

LOCGame Kart İncelemesi Serisi: Satoshi Nakamoto