içinde

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kriptopara Yatırımcılarına Uyarılarda Bulundu

Özgür Demirtaş

Dün akşam Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kriptopara yatırımcılarına Twitter hesabından uyarılarda bulundu. Whitepaper okumadan, projenin detayları hakkında bilgi sahibi olmadan kriptoparalara yatırım yapan kişileri bilinçli olmaları yönündeki çağrıları devam ediyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Detayını bilmediğiniz, white paperını okumadığınız kripto paralara, anlamadığınız türev enstrümanlara, tanımadığınız insanların internet üzerinden yaptığı lansman yatırımlara YATIRIM yapmayın. Dilimde tüy bitti ama arada hatırlatmak için yazacağım.

Whitepaper Nedir, Neden Önemlidir?

Whitepaper, bir projenin arkasındaki amacı ve teknolojiyi açıklar. İlgili yatırımcıları kriptopara birimi hakkında bilgilendirmek için genellikle istatistikler, diyagramlar, yol haritaları gibi çeşitli bilgiler içermektedir. Okuyuculara, proje hakkında yeni veya farklı bir bakış sunmak için kullanılır. Yatırımcıların, bir projeye yatırım yapmadan önce dikkat etmesi gereken en önemli adımdır.

Bir whitepaper hazırlamak, yatırımcıların, bir işletmenin alandaki rakiplerinden nasıl farklı olduğunu anlamalarına yardımcı olduğundan, bir kripto girişiminin meşru ve profesyonel olarak kabul edilmesi için gerekli bir adımdır. Ancak projenizin net bir amacı, hedefi yoksa veya amacınızı net bir şekilde anlatamazsanız hedef kitlenizin kafası karışabilir veya araştırmanızın değeri düşebilir.

Şunu da unutmamak gerekir whitepaper’lar, daha kısa, daha az teknik ve anlaşılması daha kolay olma eğiliminde olan basit litepaper’lardan farklıdır.

İyi bir whitepaper’dan proje hakkında neler öğrenebiliriz?

  • Projenin konusu nedir?
  • Bu projeye neden ihtiyaç duyulmaktadır?
  • Proje hangi sorunlara çözüm olacak?
  • Proje ekibi kimlerden oluşuyor? Ekip üyeleri kalifiye mi?
  • Projenin yol haritası nasıl? Proje, yol haritasına uygun olarak hareket ediyor mu?
  • Tokenomi, vesting ve fonlar hakkında bilgiler

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Temel Analiz

Polygon (MATIC), Solana (SOL) ve Binance Coin (BNB) Teknik Analizi | 14 Aralık 2021

Ethereum’dan Optimism’e Köprüleme Nasıl Yapılır?