in

Price Action Trading Nedir?

Price action trading stratejisi, geçmişte yaşanan fiyat hareketlerinin, belirli bir zaman içerisinde yeniden tekrarlanacağını varsayar. Yani piyasalar öngörülebilirdir ve fiyat hareketleri geçmişini yansıtır. Gelecekte farklı bir senaryo yaşanma ihtimali düşüktür. 

Stratejiye göre gündelik haberler fiyatı etkilese de, hareketin genel eğilimi geçmişini yansıttığı yönündedir. Price action trading, temel analizi göz ardı eder. Buna karşılık indikatörleri reddetmez ancak onlardan olabildiğince az yararlanmaya çalışır. Bu stratejiyi uygulamak için likiditesi ve hacmi yüksek varlılar tercih edilir. 

Fiyat hareketini analiz ederken, fiyatın ve hacmin yönü dikkate alınmalıdır. Hacim artarken fiyat yukarı doğru hareket ediyorsa, bu durum, yatırımcıların artan fiyattan alım yaptığının ve piyasada güçlü bir yükseliş yönlü inanç olduğunun anlamına gelebilir. 

Price action trading stratejisi, genel olarak destek, direnç, formasyon ve trend kırılımlarından yararlanır. Strateji için mum grafik kullanılır. Mum formasyonları önemlidir çünkü tek mum üzerinden bile fiyat tahmini yapılabilir. 

Bu yöntemde tüm gelişmeler fiyatın içindedir, bu nedenle diğer göstergelerden yararlanılmaz. Price action trading stratejisi, indikatörlerin geç hareket ettiğini, fiyatın hareketine göre oluştuğunu ve bir indikatör sinyal verdiğinde varlığın hali hazırda fiyatlanmış olduğunu savunur.

Birçok kısa vadeli trader, fiyat hareketine, ondan tahmin edilen oluşumlara ve eğilimlere güvenir. Hesaplamalarda geçmişteki fiyat hareketleri kullandığından, bir uygulama olarak teknik analiz de price action’un bir türevi sayılabilir. Bununla birlikte hareketli ortalamaların da fiyat hareketinden hesaplandığını belirtmekte fayda var. 

Price Action’un Eksileri

Fiyat hareketini yorumlamak çok özneldir. Bununla birlikte herhangi bir zaman ölçeğinde fiyat hareketi kullanılarak yapılan yatırımlar spekülatiftir. Bu nedenle fiyat tahminini teyit etmek için birden fazla araçtan yararlanmak daha sağlıklı olur. 

Bununla birlikte, bir menkul kıymetin geçmiş fiyat hareketi, gelecekteki fiyat hareketinin garantisi değildir. Price action trading stratejisi, bir menkul kıymeti etkileyen makroekonomik veya finansal olmayan konuları açıkça içermez.

Birçok kurum, önceki fiyat hareketlerini analiz etmek ve belirli durumlarda alım satım yapmak amacıyla algoritmalardan yararlanmaya başladı. Algoritmalar price action trading stratejisini bir hayli zorlaştırmaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Cantillon Etkisi Nedir?

Internet Computer (ICP) Nasıl Stake Edilir?