in , ,

Prada, NFT Topluluğuna Katılıyor

İtalyan lüks moda markası Prada, Cassius Hirst Timecapsule koleksiyonuyla birlikte 100 NFT yayınlıyor. Dünyaca ünlü lüks moda markaları NFT dünyasında yerlerini alıyor.

Gucci, Balmain ve Balenciaga gibi dünyaca ünlü lüks markalar, çoktan kriptoyla alakalı çoğu alana dahil olmuş durumdalar. Prada da kendi NFT’lerini piyasaya sürerek bu topluluğa katılıyor. 2 Haziran Perşembe günü Prada, Timecapsule koleksiyonuyla birlikte 100 Ethereum’luk NFT’yi piyasaya sürecek. NFT’ler, bir varlığın sahipliğini belirten benzersiz blockchain token’larıdır.

Prada’nın NFT duyurusunda alıcılar, sanatçı Damien Hirst’ün oğlu Cassius Hirst ile yapılan son işbirliğinden fiziksel ürün satın alımlarıyla birlikte ücretsiz bir airdrop NFT alacaklar. Prada x Cassius Hirst unisex gömlekleri, siyah veya beyaz seçenekleriyle satışa sunuluyor. İlgili NFT’ler de siyah veya beyaz hap kapsülünün bir GIF’i şeklinde olacak. NFT’ler, drop’ların seri numarasının yanı sıra her gömleğe ait numarayı da gösterecek.

Aslında, Hirst ailesi NFT sektörüne yabancı değil. Damien’ın geçen yılın Temmuz ayında basılan ilk koleksiyonu “The Currency”, şu anda NFT başına 5,2 ETH (9,360 $) taban fiyata sahip.

Prada’nın Cassius NFT’leri, Damien’ın NFT’lerinden farklı olarak alıcıları dijital veya fiziksel bir varlık arasında seçim yapmaya zorlamayacak. Alıcılar, alım sonrası her ikisine de sahip olacaklar.

Prada’nın bu koleksiyonunun arkasındaki isim ise Aura Blockchain Konsorsiyumu. Aura, LVMH, Prada ve Cartier tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ethereum tabanlı bir blockchain platformu olan Quorum, ConsenSys Rollups ve diğer blockchain ürünlerini kullanır.

Timecapsule koleksiyonu, markanın sınırlı sayıda ürün piyasaya sürmesi için 2019’da başlamıştı. Açıklamaya göre; önceki Timecapsule koleksiyonlarının alıcıları da ileri bir tarihte NFT sahibi olacaklar.

Bununla birlikte, bu tam olarak Prada’nın ilk NFT projesi değil. Marka, geçen Ocak ayında Polygon’da piyasaya sürülen “adidas for Prada re-source” koleksiyonunu çıkarmak için spor giyim markası Adidas ile ortaklık kurmuştu. Fakat bu koleksiyon, toplam işlem hacminde yalnızca 468 ETH’ye ulaştı.

Prada’nın bu girişimi ise markanın odak noktasının fiziksel ürünler üzerinde kaldığını gösteriyor. NFT’ler bazılarına hala garip gelse de, blockchain’deki ürün kimlik doğrulamaları lüks markalar için bir ayrıcalık.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Optimism

Optimism Airdrop’ları Dağıtıldı!

Elon Musk ve Jackson Palmer Karşı Karşıya