in

Powell’dan DeFi Yorumu!

FED Başkanı Jerome Powell, kripto para endüstrisinin daha fazla düzenlenmesine yönelik çağırıda bulundu. 

Powell’a göre enflasyon risklerinin gerçekleşmeye başlaması, birçok DeFi girişiminin çöküşünü tetikledi. Powell, geleneksel finans kurallarının, DeFi’ye uygulanmasını tercih ediyor.

Dünya çapında para politikası normalleşmesinin, DeFi ekosistemindeki yapısal sorunları ortaya çıkardığını belirten Powell, düzenleme ihtiyacına parmak bastı. Powell’a göre DeFi ekosisteminde “şeffaflık eksikliği” kaynaklı sorunlar söz konusu.

Powell kripto piyasasında yaşanan son çalkantının, finans piyasasının geneline yayılmadığını ancak gelecekte durumun böyle olmayacağını belirtti. FED Başkanı’nın bu konudaki yorumları şu şekilde;

“DeFi ekosistemi ile geleneksel finansal sistem arasındaki etkileşim bu noktada o kadar büyük değil. Bu nedenle geniş ölçekli finansal istikrar üzerinde önemli etkileri olmayan bir DeFi kışına tanıklık ettik. Bu durum, düzenleme eksikliğine yönelik yapılması gereken çalışmalar olduğuna işaret ediyor. Biraz daha zamanımız mevcut ancak bu durum sonsuza kadar devam etmeyecek.”

“Nihayetinde ortada istikrarlı bir denge bulunmuyor. Bu nedenle kripto faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda dikkatli hareket etmemiz gerekiyor. DeFi genişledikçe ve daha fazla bireysel yatırımcıya ulaştıkça, düzenlemelere yönelik ihtiyaç da artıyor.”

FED Başkanı Powell ayrıca CBDC (merkez bankası dijital para birimi) çalışmalarına yönelik de bir takım açıklamalar yaptı. Powell’ın CBDC’ye yönelik yorumları ise şu şekilde;

“FED, CBDC’ye yönelik bir süre daha herhangi bir kararda bulunmayacak. Diğer taraftan bir CBDC oluşturulmaya karar verilirse hem yürütme organından hem de Kongre’den onay alınması gerekiyor. Konuyu detaylı incelemenin en az birkaç yıl daha süreceğini düşünüyorum. Hem politik açıdan hem de teknolojik perspektiften konuyu inceliyoruz.”

FED Başkanı Powell daha önce de dijital varlıkların risklerine yönelik endişelerini dile getirmişti. O dönem, “Bazı ürünlerin istikrarına yönelik endişelerim var. Bunların stres anında ne tepki vereceğini  tam olarak bilmiyoruz.” demişti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise kripto paraların merkez bankaları için yıkıcı olduğunu belirtti. Lagarde’a göre merkez bankalarının dahil olmadığı bir ortam olmamalı. ECB Başkanının açıklamaları şu şekilde;

“Terra’nın çöküşü sektöre yeni kurallar koyma ihtiyacını gösterdi. Satoshi Nakamoto tarafından itilen özgürlükçü rüya ortaya çıktığından beri kripto paralar kötüye kullanılıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Cosmos (ATOM)

Yeni Cosmos Whitepaper’ında Öne Çıkan Noktalar!

Kriptopara

Eylül Ayında Öne Çıkan Yüksek Potansiyelli Kripto Para Projeleri