içinde

Powell: Yumuşak İniş Kontrolümüzde Değil

FED

FED Başkanı Jerome Powell, perşembe günü ilk kez yüksek enflasyon ve denizaşırı ekonomik sorunların resesyondan kaçınma çabalarını engelleyebileceğini kabul etti.

Powell, haftalardır FED’in faiz oranlarını artırma yönelimini ekonomi için sözde bir “yumuşak iniş”e benzetiyordu. Bu senaryoya göre, FED, ekonomiyi resesyona sokacak kadar ileri gitmeden, ekonomiyi kontrol altına almayı ve enflasyonu düşürmeye yetecek kadar borçlanma maliyetlerini sıkılaştırmayı planlıyor.

Ancak Powell, bir kanala verdiği röportajda, pek çok ekonomistin FED’in bunu başarabileceğinden şüphe ettiğini, bu dengeleme çalışmalarının Avrupa ve Çin’deki ekonomik yavaşlamalar nedeniyle baltalanabileceğini kabul etti.

Avrupa ekonomisi, Rusya’nın Ukrayna işgali, bunun sonucunda doğal gaz ve petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle daha da kötüleşen yüksek enflasyondan muzdarip. Çin’in Covid nedenli devam eden sokağa çıkma yasakları, milyonlarca Çinlinin haftalardır büyük ölçüde evlerine kapatıldığı Şanghay gibi büyük şehirlerde limanlar kapatıldı, ihracat engellendi ve bunun sonucunda tüketici harcamaları yavaşladı.

“Yumuşak bir iniş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimiz sorusu aslında kontrolümüz dışındaki faktörlere bağlı olabilir. Dünyanın dört bir yanında devam eden olumsuz gelişmeler, jeopolitik olaylar var ve bunlar önümüzdeki yıl da ekonomide önemli bir rol oynayacak.”

Geçtiğimiz hafta yapılan bir basın toplantısında Powell; “Bence yumuşak veya yumuşağa yakın bir iniş gerçekleştirmek için iyi bir şansımız var.” yorumunda bulunmuştu. Ancak Powell’ın bu söylemlerinde değişikliğe gitmesi FED’e olan güveni az da olsa sarsıyor.

Powell, geçen haftaki basın toplantısında haziran ve temmuz aylarında yapılacak iki Fed toplantısının her birinde yarım baz puanlık artışların muhtemel olduğu yönündeki yorumunu tekrarladıktan sonra perşembe günkü açıklamalarına şunları ekledi: “Eğer işler beklediğimizden daha iyi giderse, o zaman daha azını yapmaya hazırız. Beklediğimizden daha kötü giderse, daha fazlasını yapmaya hazırız.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Orta Afrika Cumhuriyeti: Sango Projesi Yolda

2022’de Takip Edilmesi Gereken 4 Layer-1 (L1) Kripto Projesi | Bölüm 2