içinde

Powell: Kriptoya Yeni Düzenleme Şart

FED Başkanı Powell, hafta içinde gerçekleşen BIS Zirvesinde dijital inovasyon hakkında yorumlarda bulundu. Powell, kriptonun ABD finansal sistemi için risk oluşturduğunu ve mevcut finansal kurumları istikrarsızlaştırabileceğini öne sürerek yeni düzenleme gereksinimine değindi. 

Bank of International Setllements (BIS) İnovasyon Zirvesi’nde, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında konuşan Powell, “Dağıtık defterler ve merkeziyetsiz finans gibi yeni teknolojiler, verimliliğini artırma ve daha rekabetçi bir finansal ortamı teşvik etme potansiyeline sahip.” dedi.

Powell, FED’in CBDC çalışmalarını sürdürme konusunda henüz net bir karar vermediğini, ancak kurumun CBDC’lere yönelik diğer öncü merkez bankalarıyla işbirliğini yaptığını, uluslararası ödemelerdeki sürtüşmeleri ele aldığını ve bazı ilkeler üzerinde fikir birliğine vardığını aktardı. FED Başkanı, merkez bankalarının para politikası ve ödemeler bağlamında, teknolojik koordinasyona ihtiyacı olduğunu belirtti. 

Powell, FED’in stablecoinler de dahil olmak üzere kripto paralar ve finansal yeniliklere yönelik diğer merkez bankalarıyla iş birliği yapacağını belirtirken, kripto paralar ve CBDC’ler için finansal düzenlemelerin oluşmadığını, değişikliklere ve hatta yeni kurallara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. 

Powell bu konuda, “Mevcut düzenleyici çerçevelerimiz dijital bir dünya düşünülerek oluşturulmadı. Stablecoin’ler, CBDC’ler ve daha genel olarak dijital finans, mevcut yasa ve düzenlemelerde değişiklik yapılmasını, hatta tamamen yeni kurallar düzenlenmesini gerektirecektir.” ifadelerini kullandı. 

FED başkanı ayrıca, kripto para ve stablecoin alan Amerikalıların, potansiyel kayıpların boyutunu tam olarak anlayamayabilecekleri veya bu tarz yatırımların genellikle alışık oldukları birçok geleneksel finansal araca eşlik eden hükümet korumalarından yoksun olduğu konusunda uyardı. 

Powell, FED’in dijital varlıklarla ilgili düzenleyici boşlukları ve bunların bankacılık sisteminde nasıl ele alındığını da sözlerine ekledi.

Powell, bazı dijital ürünlerin stres anlarında vereceği tepkiyi henüz tam olarak bilmediklerini aktarırken, kripto piyasalarındaki olumsuzlukların geleneksel finans sistemine sıçrama ihtimali olduğunu belirtti. 

Powell’ın yorumları, FED’in yıl başında CBDC’ye yönelik bir whitepaper yayınlaması ve Biden’ın kripto varlıklara yönelik bir yürütme emri imzalamasından sonra geldi. 

FED, ocak ayında CBDC hakkında uzun zamandır beklenen whitepaper’ı yayınladı, ancak dijital bir dolar yaratma taahhüdünde bulunmadı. Whitepaper, herhangi bir CBDC’nin mahremiyeti sağlaması, özel sektörle aracı olması, devredilebilir olması ve kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili kurallara uyması gerektiğini belirtiyor. 

Diğer taraftan yürütme emrinin bir parçası olarak, ABD Hazinesi CBDC’ye yönelik çeşitli kurumlarla istişare halinde bir rapor hazırlıyor. Powell, emre yönelik “Bu emir, FED’in CBDC ile devam eden çalışmasını tamamlayacak. Belirli bir yöne odaklanmıyor, ancak dijital finansal manzaraya bütünsel bir bakış sağlayacak.” yorumunda bulundu. 

Powell, CBDC’nin kullanıcı gizliliği sağlaması, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlere karşı koruma sağlaması, özel sektöre entegre olması, özel sektörün yenilik yapma yeteneğinden yararlanması ve geniş çapta erişilebilir olması gerektiğini düşünüyor. 

Powell, geçtiğimiz ekim ayında bankalar gibi stablecoin ihraççılarının da düzenlenmesini önermişti. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bank Leumi: İsrail’in En Önemli İkinci Bankası Kripto Ticaretine Başlıyor

Lumerin (LMR) KuCoin’de Listeleniyor: Lumerin (LMR) Nedir?