içinde

PoW Konsensüsünün Sınırlandırılma Önerisi Reddedildi

Bitcoin

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği genelinde kripto para birimlerinin lokomotifi olan Bitcoin’i fiilen yasaklayabilecek önerilen yasa taslağı reddedildi.

Avrupa Parlamentosu’nun ekonomik ve parasal işler komitesi, PoW konsensüs mekanizmasını yasaklayan hükmü pazartesi günü 30’a karşı 23 oyla, Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) çerçevesinin dışında tutmak için reddetti. Altı komite üyesi ise çekimser oy kullandı.

Taslağa geçen hafta eklenen hüküm, AB’nin 27 üye ülkesinde iş kanıtı olarak bilinen (Proof-of-Work) yüksek enerji harcayan bir bilgi işlem süreci tarafından desteklenen kripto para birimlerinin kullanımını sınırlamayı hedefliyordu. Yasa teklifi, dünya çapındaki kripto savunucularından ağır bir tepkilerle karşılaşmıştı.

AB Parlamentosu üyesi ve MiCA raportörü Stefan Berger, oylama sonucunu aşağıdaki tweet ile kutladı:

“MiCA oturumunun ilk aşama galibiyeti! Üyeler, teklifimi kabul ederek geleceğe yönelik kripto düzenlemesinin yolunu açtı. Son oylamada raporu bir bütün olarak kabul etmek ve yenilik için güçlü bir sinyal göndermek artık an meselesidir.”

Halihazırda AB’de ticareti yapılan Bitcoin ve Ethereum gibi popüler PoW konsensüs mekanizmasını kullanan kripto para birimleri için, hüküm, konsensüs mekanizmalarını PoW’dan ziyade daha az enerji kullanan, PoS gibi diğer yöntemlere yönlendirmek için bir aşamalı çıkış planı önerdi.

Ethereum’u bu yıl içerisinde PoS konsensüs mekanizmasına geçme planları olsa da aynı şeyin Bitcoin için yapılıp yapılamayacağı henüz belli değil.

Proof-of-work, enerji endişeleri nedeniyle dünya çapındaki bazı düzenleyiciler ve politikacılar tarafından ağır eleştirilerin odağı haline gelmişti. Bazı AB liderleri, yenilenebilir enerjinin ülke çıkarları yerine Bitcoin gibi sürdürülebilir kripto para birimlerine yönlendirilebileceğinden endişe duyuyor.

Parlamento oylamasından sonra, MiCA taslağı, Avrupa Komisyonu, Konsey ve Parlamento arasında resmi bir müzakere turu olan bir “trilogue” ile devam edecek.

Kaynak: CoinDesk

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Ukrayna, Rus İşgalini Konu Alan NFT Koleksiyonu Çıkarıyor

Arjantin Halkı, IMF’nin Kripto Şartlarını Eleştiriyor