içinde ,

Potansiyeli Yüksek 3 Metaverse Projesi

Şu anda değerinin altında olduğunu düşündüğüm ve yüksek potansiyel taşıyan, piyasa değeri 100 milyon dolar ile 500 milyon dolar aralığında olan 3 adet kripto para paylaşıyorum.

NFT Gaming, Metaverse, oyna kazan

Metaverse ve Play-2-Earn ile zaten ilgileniyordum fakat Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin adını “Meta” olarak değiştirdiğinden beri artık bu kavramların NFT oyunlarıyla daha çok büyüyeceğine inanıyorum. Hatta “Meta”, bazı kripto oyunlarla işbirliği de başlatabilir. Bu yüzden sizlere, bu alanda iş yapan 3 kripto paradan bahsedeceğim. 

Netvrk ($NTVRK Ethereum Ağında)

Tanıtım videosu çok havalı gözüküyor ve aynı zamanda bir sanal gerçeklik (VR) oyunu olarak oldukça ilginç. VR kulağa hoş geliyor ama henüz ana akım tarafından kabul görmüş bir şey değil, hatta VR deneyimi yaşamış insan sayısı da bir hayli az.

Şu anda piyasa değeri 150 milyon dolar civarında, toplam arzın %30’undan fazlasının zaten dolaşımda olması nedeniyle gelecekte fiyat baskısının daha az olacağı yorumunu yapabilirim.

Çok yakın bir zamanda Kucoin’de listelenmiş olması da Netvrk için olumlu ve daha fazla yatırımcının ilgisini çekeceğine inanıyorum.

Tokenin kullanım amaçları arasında mülk almak, arazi almak, reklam panosu kiralamak, NFT oluşturmak ve staking var.

 

Arazi ve diğer şeyler alabileceğin bir sanal gerçeklik oyunu olması en çekici özelliklerinden. Kendi arazini alıyorsun ve istediğin şekilde özelleştirmeler yaparken token kazanabiliyorsun, yani aynı zamanda bir play-2-earn oyunu.

Gerçek hayatta taşınır ve taşınmaz menkullerimiz varken, Metaverse’de durum böyle. Zaman içinde herkesin birer Metaverse hesabının olacağını söylemek zor değil. Bu yüzden Facebook’un “Meta” adıyla yeniden markalaşması da oldukça mantıklı bir hamle.

Toparlamak gerekirse ben Netvrk’ün potansiyele sahip olduğuna inanıyorum ve sanal gerçekliğe güveniyorum. Yalnız, sanal gerçekliği kullanabilmek için birtakım cihazlara ihtiyaç vardır. Bu cihazlara herkes sahip olmaması ve görece pahalı ürünler olmaları sebebiyle VR dünyasına katılacak insan sayısı da kısıtlı olacaktır.

Star Atlas ($ATLAS Solana Ağında)

Henüz Star Atlas’ın içinden bir oynanış videosu görmedik ama oyun fragmanına bakarak en iyi gözüken oyunlardan bir tanesi olduğunu söyleyebilirim.

Oyun, Unreal 5 oyun motoruyla inşa edilmiş. Şu anda yaklaşık 330 milyon dolarlık piyasa değerine ve 0.15 dolarlık birim fiyata sahip; toplam arzın %6’sı dolaşımda.

Fiyat grafiğine baktığımızda bir boğa koşusu yapıp ardından büyük bir düşüş sürecine girdiğini ve 0.064 dolar seviyesine kadar dip yaptığını görüyoruz.

Metaverse projeleri birlikte bir boğa koşusu başlatırsa, Star Atlas’ın çok büyük bir potansiyel taşıdığını söyleyebilirim. Fiyatın yükselmeye başlayıp eski tepelerini test etme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca fiyat hareketlerinin yatırımcıyı bıktırmış olması da benim gözümde olumlu bir durum.

 

Sadece fragmana bakarak şunu söyleyebilirim ki gördüğüm en çekici şeylerden biri görüntü kalitesi. Bu kalite Metaverse oyunları arasında kesinlikle en iyisi.

Hikaye olarak fragman bize Star Atlas evreninde bir yerlerde gezegen büyüklüğünde dev bir elmasın kaybolduğunu söylüyor.

 

Oyunda Mud, Oni ve Ustur olmak üzere 3 bölge adı mevcut.

Örneğin tüm Mud oyuncularının toplam mal varlığı 13,051,392 USDC ve Mud klanındaki en iyi oyuncu 512,500.00 USDC değere sahip. Bu mal varlıkları oyunun mağazasında satışta olan NFT’leri ve diğer toplanabilir varlıkları ifade ediyor.

Oyun henüz açılmadığı için her şey bir spekülasyondan ibaret ama ben bu oyunu sevdim. Sonuç olarak bu oyun, diğer Metaverse oyunlarının vardığı noktaya bakıldığında hâlâ değerinin altında ve yeterli ilgiyi görmüyor. Projenin geleceğini, oyunun oynanışı belirleyecek gibi görünüyor. Umarım beklentilerimizi karşılar ve bizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Wilder World ($WILD Ethereum Ağında)

Mevcut piyasa değeri 350 milyon dolar civarında olan Wilder World’ün tokeni $WILD ise 4.7 dolar birim fiyata sahip. Al-sat işlemleri için merkeziyetsiz seçenek Uniswap, merkezi borsalardan ise KuCoin en fazla hacime sahip olanlar.

Oyun benzersiz 5D metaverse çizgilerine sahip. Oyun motoru olarak Unreal Engine tercih edilmiş, Star Atlas’ın da tercih ettiği bu oyun motoru gerçekten güzel ürünler çıkmasına olanak sağlıyor.

Wilder World, ürün pazarlama (marketing) ve oyun grafikleri (visuals) bakımından oldukça başarılı olması sebebiyle listeye girmeye hak kazandı.

Özet

Bu trendin ne kadar ileriye gidebileceğini bilemem ama potansiyel taşıyan 3 projeyi bu şekilde anlattım. Yazının yayımlandığı tarihteki fiyatlar ile gelecekteki fiyatlar aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebilir, ben yalnızca orta vadeli potansiyelleri tanıttım.

İlginizi çekebilir: Geçtiğimiz Hafta En Çok Yükseliş Gerçekleştiren Metaverse Projeleri

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Burak Dorman tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir lisans programında öğrenci. Merkeziyetsiz finans ürünlerine sigortacılık hizmeti sunan şirketleri tek noktada buluşturan bir oluşumda işçi. 2020 yılından beri blokzinciri ve kriptoparalar ile ilgilenmekte.

Kriptopara

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 07.11.2021

polkacity

PolkaCity: Yatırımcıların Oyun Oynarken ve Pasif Gelir Kazanabileceği 3 Boyutlu Bir Sanal Şehir