in , , ,

Potansiyel Geçiş Üzerine İnceleme: Ethereum’dan dYdX v4’e Geçiş Nasıl Olacak?

dYdX Ekosistemi, dYdX v4 açık kaynaklı yazılımın potansiyel ana ağ sürümüne hızla yaklaşıyor.

dYdX v4, tamamen merkeziyetsiz olacak şekilde tasarlanıyor. Ana bileşenler protokol, indexer ve arayüzü içeriyor. Bu bileşenlerin her biri açık kaynaklı olacak. Hiçbir bileşen dYdX Trading Inc. tarafından çalıştırılmayacak.

dYdX Zinciri bir proof-of-stake blok zinciri ağı olacak ve bu nedenle ana ağda dağıtıldığında, zinciri güvence altına almak için doğrulayıcılara alım satım yapmak için bir Layer-1 protokol tokeni ve ağı yönetmek için L1 tokeninin paydaşları gerekecektir.

3 Ağustos 2021’de dYdX Vakfı, trader’lar, likidite sağlayıcılar ve ortaklar arasındaki teşvikleri uyumlu hale getirmek için dYdX topluluğunun Ethereum (“dYdX v3”) üzerindeki dYdX Layer 2 protokolünün belirli yönlerini yönetmesine olanak tanıyan bir yönetişim tokeni olan $DYDX’i piyasaya sürdü. Bu token, dYdX v3’ün gelecekteki büyümesini ve merkeziyetsiz yapısını sağlamak için taşarlanmıştır ve yönetişim, ödül ve stake etme konusunda sağlam bir ekosistem sağlar.

dYdX topluluğu, dYdX v3’ün yönetişim tokeni olan DYDX’i, dYdX Zincirinin L1 tokeni olarak kullanmayı seçebilir. DYDX’in Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokeni olduğu göz önüne alındığında, böyle bir seçim gerçekleşirse DYDX tokeninin Ethereum’dan dYdX Zincirine taşınması gerekir.

Vakfın misyonu, toplulukları, geliştiricileri ve merkeziyetsiz yönetişimi etkinleştirerek dYdX ekosistemini desteklemek ve teşvik etmektir.

Bu misyonu ilerletmek için $DYDX tokeninin Eth’den dYdX Zincirine olası bir geçişiyle bağlantılı olarak 2 faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

  • İlk olarak, konuşlandırılırsa, DYDX tokeninin Ethereum’dan dYdX Zincirine taşınması için izinsiz ve özerk bir tek yönlü köprünün (“Ethereum Akıllı Sözleşmesi”) geliştirilmesini görevlendirdi.
  • İkincisi, başkalarının bu tür Ethereum Akıllı Sözleşmesi ile etkileşimde bulunmak üzere bir kullanıcı arayüzü uygulamak için kullanabileceği şekilde açık kaynaklı olacak kaynak kodunun geliştirilmesini görevlendirdi.

Ethereum ana ağında konuşlandırıldıktan sonra ne Vakıf ne de başka bir taraf Ethereum Akıllı Sözleşmesini etkileyemez veya güncelleyemez.

DYDX’in Ethereum’dan dYdX Zincirine Potansiyel Geçişine Genel Bakış

Etkileşime geçtiğinde, tek yönlü köprü Ethereum Akıllı Sözleşmesi aşağıdaki işlevleri tamamen izinsiz ve otomatik bir şekilde yerine getirecektir:

  • Adım 1: Kullanıcı tarafından Ethereum Akıllı Sözleşmesi’ne gönderilen Ethereum tabanlı DYDX tokenlerini alma ve kalıcı olarak kilitleme
  • Adım 2: Ethereum tabanlı DYDX tokeninin (“wethDYDX”) kilitlenmiş bir sürümünü kullanıcıya 1-1 orantılı olarak gönderme
  • Adım 3: dYdX Zinciri doğrulayıcıları ayrıca Ethereum Akıllı Sözleşmesindeki bilgileri okuyabilir ve alabilir. Adım 1’in tamamlandığına ve Ethereum tabanlı DYDX’in Ethereum Akıllı Sözleşmesine kalıcı olarak kilitlendiğine dair onay alındıktan sonra DYDX tokeni dYdX Zincirindeki doğrulayıcılar tarafından kullanıcılara dağıtılabilir.

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Real World Assets (RWA) Nedir?