Potansiyel Airdrop’a Sahip İlk 7 Proje

Kripto dünyası için bir airdrop, kripto girişimleri tarafından bir projeyi ve projenin token’larını tanıtmak için kullanılan bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji, projenin yerel kripto para birimini mevcut veya potansiyel kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtmayı içerir. Bu yazımızda ise potansiyel Airdrop’a sahip ilk 7 projeyi derledik. 

Arbitrum, Optimism, Blur ve Uniswap’in yaptığı gibi, kendi tokenını başlatma ve erken benimseyenleri airdrop yoluyla ödüllendirme şansı yüksek olan projeler hakkında aktif tartışmalar var. Gelecekte Airdrop potansiyeli olan bazı umut verici protokollere bir göz atalım: Fuel Network, Shardeum, Gensyn, Polyhedra, Taiko, LI.FI ve Caldera.

Fuel Network

Fuel Labs Inc., merkeziyetsiz uygulamalar için maksimum güvenlik ve en yüksek esnek çıktı sağlayan modüler blok zinciri yığını için en hızlı yürütme katmanı olan Fuel’i inşa ediyor.

Fuel Labs, monolitik blok zincirleri ve modüler yürütme katmanları kullanır.

  • Monolitik Layer-1’ler, yürütmeyi konsensüs, yerleşim ve veri katmanlarından ayırmaz ve mevcut toplam bant genişliğini sınırlar.
  • Modüler Yürütme Katmanları ise yüksek bant genişliğine sahip modüler blok zincirler için tasarlanmıştır ve yüksek paylaşılan veri kullanılabilirliğinden daha iyi faydalanabilir.

Shardeum

Shardeum, ‘sonsuz’ ölçeklenebilirliğe, yüksek merkeziyetsizliğe ve artırılmış güvenliğe sahip Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu “sharded” (parçalı) bir blok zinciridir.

Start-up seviyesinde olan Shardeum, milyarlarca günlük aktif kullanıcıyı barındırmak için “sharding mimarisini” kullanmayı ve küresel ölçekte merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) izin vermeyi amaçlamaktadır. Shardeum blok zinciri, Shard adında SHM “ticker”ına sahip bir token’a sahiptir. Bu token, ağa kaynak sağlamanın bir ödülü olarak validator, arşiv (archive) ve bekleme (standby) node’ları tarafından mint edilecektir.

Gensyn

Gensyn, geliştiricilerin daha küçük veri merkezlerinde ve diğer bağlı platformlarda yapay zeka sistemleri geliştirmelerini sağlıyor. Bu geliştiriciler protokole talebe dayalı olarak ödeme yapabiliyor. Hatırlanacağı üzere, blockchain tabanlı yapay zeka bilgi işlem protokolü Gensyn, a16z liderliğindeki A serisi finansman turunda 43 milyon dolar fon topladı ve bunu da proje için kullanmayı hedefliyor.

Polyhedra

Polyhedra, gelişmiş sıfır bilgi kanıtı (ZKP) teknolojisi aracılığıyla Web3’de birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirilik ve veri gizliliği için yeni nesil bir altyapı inşa ediyor. Proje, bununla birlikte Web 2.0 ve Web3 arasında, trusted-minimized ve yüksek verimli bir şekilde veri, bilgi, para transferi yapmanıza olanak tanıyor.

Caldera

Caldera yüksek performanslı, özelleştirilebilir ve blok zincirine özgü layer-2 uygulamaları oluşturma konusunda uzmanlaşan bir platformdur.

Caldera blok zinciri, saniyede yüzlerce işlemi ve saniyenin altında onay sürelerini işleme yeteneği ile merkeziyetsiz uygulamaların performansını ve kullanıcı deneyimini optimize etmek için yüksek verimlilik, düşük gecikme süresi gibi özellikler sağlar.

Taiko

Taiko, Ethereum’u geliştiriciler ve kullanıcılar için olabildiğince güvenli ve sorunsuz bir şekilde ölçeklendirme hedefi taşıyan bir tür ZK-EVM’dir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Testnet

Hydro Testnet’e Nasıl Katılınır?