içinde

Portekiz, “Kripto Vergi Cenneti” Statüsünü Kaybediyor mu?

Kripto para kazançlarını vergilendirmemesiyle kripto vergi cenneti olarak kabul edilen ülkelerden biri olan Portekiz, bu politikasını değiştirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta cuma günü, Portekiz Maliye Bakanı, kesin bir tarih vermese de kripto paraların yakında %28 sermaye kazancı vergisine tâbi tutulacağını açıkladı.

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina cuma günü Portekiz parlamentosuna katılmadan önce yaptığı açıklamasında kripto varlıklarının yakında sermaye kazancı vergisine tabi tutulacağını açıkladı.

“Birçok ülke bu konuda kendi modellerini oluşturuyor ve biz de kendi modellerimizi oluşturacağız. Şu anda bir tarih vermek istemiyorum ama mevzuatımızı ve vergilendirmemizi uyarlayacağız.”

Portekiz 2018’den bu yana, kripto para ticaretini yatırımdan ziyade para takası olarak nitelendiriyordu. Bu nedenle ülkedeki sermaye kazanç vergisinin (Portekiz’de %28) dışında tutuluyordu.

Portekiz bugüne kadar kripto varlıkları vergilendirmeyerek, dünyanın en çekici kripto vergi cennetlerinden biri olarak ün kazanmış, bu sayede başkent Lizbon kısmen de olsa küresel bir kripto merkezi haline gelmişti.

Ülkenin maliye ve vergi işlerinden sorumlu bakan yardımcısı António Mendonça Mendes, parlamentonda “kripto para birimlerinin sermaye kazançları açısından vergilendirilmesinin çok daha karmaşık olduğunu” ifade etti. Portekiz’deki kripto paraların yakında katma değer vergisine, damga vergilerine ve hatta emlak vergilerine tabi olabileceğini de öne sürdü.

Birçok ülke kripto aracılığıyla elde edilen kârları sermaye kazancı olarak nitelendirmeye başladı. Dün Avustralya’lı yetkililer, kripto para ve NFT satışlarından elde edilen kazançların beyan edilmesi hakkında vatandaşlarına uyarıda bulundu yayınladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Ethereum (ETH) Zayıflıkları Nelerdir?

Bitcoin

1.2 Milyar Dolarlık Bitcoin Geçen Hafta Likit Oldu