in

Portekiz, Bitcoin Vergisine Şimdilik Hayır Dedi

Portekiz parlamentosu dün Bitcoin ve diğer kripto paraları vergilendirmeye yönelik yasa tasarısı teklifini reddetti. Parlamentoya sunulan teklif önerisi, 5.000 Euro’yu (yaklaşık 5.400 $) aşan kripto kârlarını vergilendirilmesi yönündeydi. 

Portekizli politika yapıcılar kısa süre önce kripto paraları vergilendirmek için ülkenin gelişen kripto topluluğunu tehdit eden bir yasa tasarısı sundular. Ancak Portekiz parlamentosu, azınlıktaki siyasi partilerin önerdiği kripto varlıklarını vergilendirmeye yönelik iki ayrı yasa tasarı önerisine karşı oy kullandı.

Portekiz uzun zamandır kripto para vergi cenneti olarak kabul ediliyor. Bireylerin kripto para satışlarından elde ettiği gelirler 2018 yılından beri ülkede vergiden muaf. Bununla birlikte dijital varlıkların ticareti, ülkede yatırım geliri olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle Portekiz, kripto girişimleri ve etkinlikleri için oldukça çekici bir konum olarak görülüyor. Buna karşılık Portekiz’de, kriptoyu kabul eden işletmelerin bu gelirleri üzerinden gelir vergisi ödemesi gerekiyor. 

Ancak bu durumun sonu gelebilir. Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina gibi hükümetin kilit üyeleri mevcut sistemi değiştirmeye kararlı görünüyor.

Maliye Bakanı Fernando Medina, ülkedeki kripto varlıklarının yakında sermaye kazancı vergisine tabi olacağını duyurdu. Maliye bakanı, hükümetin düzenleyici çerçeve üzerinde çalışacağını, ancak herhangi bir zaman çerçevesini taahhüt etmeyi reddettiğini belirterek kriptoyu vergilendirmeye başlama taahhüdünü ay başında açıklamıştı. Maliye Bakanı Medina, ülkede belirli kazançların vergilendirilmemesiyle sonuçlanan herhangi bir boşluk olmaması gerektiği düşüncesinde. 

Bununla birlikte ülkede dijital varlıklara, katma değer vergisi (KDV), damga vergileri veya emlak vergisi uygulanabileceğine yönelik iddialar da söz konusu. Şu anda Portekiz Parlamentosu’na sunulan başka bir kripto yasa önerisi yok gibi görünüyor.

Ülkenin maliye ve vergi bakan yardımcısı Antonio Mendes, Bitcoin ve diğer kripto paraları vergilendirmeye yönelik teklifi tasarısını reddedildiği parlamento oturumunda, kripto paraları vergilendirmenin “karmaşık bir gerçeklik” olduğunu ve sermaye kazançlarının yeterli olmayabileceğini belirtti. 

Portekiz’de finansal yatırım için mevcut sermaye kazancı vergisi oranı %28 olarak alınırken buna karşılık kriptoda sermaye kazancı vergisi yoktur. Ancak Portekiz’in kripto vergi cenneti statüsü son bulursa, dijital varlıklara da aynı oranda (%28) sermaye kazancı vergisi uygulanabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

ECB, Kriptonun Riskleriyle İlgili Uyarılarda Bulundu

BTC

PlanB’nin Şaşırtan Uzun Vade Bitcoin Analizi!