içinde ,

Popüler Emtia’lara Genel Bakış

Koinsaati, Veri

ABD enflasyon verileri açıklandı. Piyasa beklentisi %7,1’di, açıklanan veri ise nerdeyse beklenti seviyesindeydi, %7. ABD’deki, son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamı. Açıklanan veriler doğrultusunda kıymetli madenlerin ve petrol fiyatlarına kısaca bir göz atalım.

Ons – Gram Altın

Hatırlayacağınız üzere, ons altın fiyatı, geçtiğimiz salı günü Fed Başkanı Powell’ın enflasyon konusundaki şahin açıklamalarından (sert önlemler) sonra yükselişe geçmişti. Ancak enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından ons altın az da olsa geriledi. Dün 1.821,60 dolar seviyesinde kapanışı gerçekleştiren ons altın, bu yazı kaleme alındığı sırada 1.821,08 dolar seviyesinde.

altın

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) bugün yayımladığı “Altın Görünüm 2022” (Gold Outlook 2022) rapora göre; kısa vadede altın fiyatının merkez bankalarının para politikalarını sıkı para politikalarına karşı reaksiyon verebileceğini, ancak hâlâ bir koruma faktörü olarak altına talebin devam edeceğini bildirdi. Faiz artırımlarının altın için olumsuz etkilerin doğurabileceğini, ancak geçmişe bakıldığında bu etkilerin sınırlı kalabileceğinin görüldüğünü belirtti.

Gram altın ise, dün 58,5 dolar seviyesinde kapanışı gerçekleştiren gram altın, bu yazı kaleme alındığı sırada 58,6 dolar seviyesinde.

Ons Gümüş

Dün 23,11 dolar seviyesinde kapanışı gerçekleştiren ons gümüş, bu yazı kaleme alındığı sırada 23,17 dolar seviyesinde.

gümüş

Yatırımcıların altına alternatif olan bir yatırım aracı olan ons gümüş, uzun vadede bakacak olursak, mayıs ayından beri düşüş trendinde fakat daha kısa vadeli bakarsak, yaklaşık 1 haftadır yükseliş trendinde.

Ons gram, ABD enflasyon verilerine ons altına kıyasla daha iyi bir tepki vermiş gibi görünüyor.

Brent Petrol

Petrol tarafında ise, stokların azalması ve kurumların piyasaların sıkışacağına dair beklentilerinin artmasıyla brent petrol zirve performansına yakın bir seyir izliyor.

Brent petrolün varili, bu yazı kaleme alındığı sırada 85 dolardan işlem görüyor ve dünkü piyasa kapanışının altında seyrediyor.

Günümüzde pandemi kısıtlamalarının hafiflemesiyle bazı ekonomilerin artan talebi ve OPEC ülkelerinin yaşadığı arz sorunu nedeniyle brent petrol fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Ayrıca küresel finans aktörleri, dolar endeksinin (DXY) değer kaybetmesinin petrol fiyatlarına olumlu yansımasına neden olan etmenlerden biri olarak görüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Temel Analiz

Doge Coin (DOGE), ShibaInu (SHIB) ve Ripple (XRP) Teknik Analizleri| 13 Ocak 2022

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi | 13 Ocak 2022