in , ,

Polygon (MATIC) Nedir?

Eski adı Matic Network olan Polygon, blokzinciri ağlarındaki işlemlerin hızını ve maliyetini ve karmaşıklığını azaltmayı amaçlayan bir ölçeklendirme çözümüdür. Polygon, iki deneyimli blokzinciri geliştiricisi Jaynti Kanani ve Sandeep Nailwal’ın yanı sıra profesyonel danışman olan Anurag Arjun tarafından ortaklaşa geliştirildi ve Ekim 2017 itibarıyla kullanıma açıldı.

Polygon’un vizyonunun merkezinde, sanal dünyalara katılabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz, sanat eserleri satın alabileceğiniz ve bir dizi finansal hizmete katılabileceğiniz bir dizi merkeziyetsiz uygulamaya ev sahipliği yapan bir platform olan Ethereum var. Bununla birlikte, blokzincirindeki bu kadar çok aktivite, iletim maliyeti arttıkça ve trafik tıkandıkça Ethereum’u neredeyse kullanılamaz hale getirdi.

Polygon, kendi kendini Katman-2 (Layer 2) ölçeklendirme çözümü olarak tanımlıyor. Yani orijinal blokzinciri katmanını değiştirmeye çalışmayan Ethereum’a ek bir katman görevi görür. Polygon, Ethereum’un boyut, güvenlik, verimlilik ve kullanışlılık açısından genişlemesine yardımcı olmak istiyor ve geliştiricileri cazip ürünleri piyasaya daha hızlı sunmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yeniden markalaşmanın ardından Polygon, ağın temelini oluşturan dijital para olan MATIC kriptopara birimini korudu. MATIC, ağ içinde etkileşime giren katılımcılar arasındaki ödeme birimi olarak kullanılmaktadır.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon, tümü ana platformla etkin ve uygun maliyetli bir şekilde tıkanıklığı açmayı amaçlayan çok sayıda yan zincir sayesinde Ethereum’u ölçeklendirmeyi amaçlayan çok seviyeli bir platformdur.

Ethereum katmanı, esasen Ethereum üzerinde uygulanan bir dizi akıllı sözleşmedir. Bu akıllı sözleşmeler, işlem kesinliği, staking ve Ethereum ile çeşitli Polygon zincirleri arasındaki iletişimi kurma gibi konuları ele alır. Güvenlik katmanı, Ethereum ile yan yana çalışır ve zincirlerin ek bir güvenlik katmanından faydalanmasını sağlayan bir “hizmet olarak doğrulayıcı” rolü sağlar. Hem Ethereum hem de Güvenlik katmanları isteğe bağlıdır.

Bunun yanında, iki zorunlu katman vardır. Birincisi, Polygon üzerine kurulu blokzinciri ağlarının ekosistemi olan Polygon ağları katmanıdır. Bunların her birinin kendi topluluğu vardır ve yerel fikir birliğini yönetmekten ve bloklar üretmekten sorumludur. İkincisi, akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılan Polygon’un Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uygulaması olan Yürütme katmanıdır.

Polygon’da başlatılan zincirler, Polygon’un isteğe bağlı mesaj iletme yetenekleri sayesinde hem birbirleriyle hem de Ethereum ana zinciriyle iletişim kurabilir. Bu, birlikte çalışabilir merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) ve çeşitli platformlar arasında basit değer alışverişi gibi çeşitli yeni kullanım alanlarını mümkün kılacaktır.

Bu nedenle, Polygon, Polkadot, Cosmos ve Avalanche gibi diğer rakip ağlarla karşılaştırılabilir.

Polygon Ağının Mimarisi

Ağın merkezinde, Ethereum uyumlu, merkeziyetsiz uygulamaları yan zincirler olarak oluşturmak ve bunları ana blokzincirine bağlamak için kullanılan Polygon yazılım geliştirme kiti (SDK) bulunur.

Yan zincirler, aşağıdaki yapı ölçeklenebilirlik yöntemlerinden biri kullanılarak oluşturulabilir:

  • Plasma Chains – İşlemleri, Ethereum blokzincirinde tek bir gönderimde toplu olarak bloklar halinde paketler
  • zk-Rollups – Birden fazla transferin tek bir işlemde toplanmasını sağlar
  • Optimistic Rollups – Plasma Chians’e benzer, ancak aynı zamanda Ethereum akıllı sözleşmelerini ölçeklendirme özelliğine sahiptir.

Polygon’un ana zinciri, ağ katılımcılarının işlemleri doğrulamak ve ağ yükseltmelerine oy vermek için MATIC token’larını stake edebilecekleri bir Proof of Stake (PoS) yan zinciridir.

Polygon’un Avantajları?

Polygon projesi, blokzinciri birlikte çalışabilirliği (interoperability) ve ölçeklendirme konusundaki en yeni girişimlerden biridir ve Polkadot ve Cosmos gibi birlikte çalışabilirlik projelerinin algılanan bazı sınırlamalarını ele almak için tasarlanmıştır.

Birincisi, Ethereum’da uygulamalar oluşturmaya ve Solidity’de programlamaya alışık olanlar için erişilebilir olmasını sağlayan Ethereum Sanal Makinesi ile uyumludur;

Bir diğeri için, Polygon’un paylaşılan güvenlik modeli tamamen isteğe bağlıdır; egemen platformlar, ihtiyaç duyulmadığı takdirde ek güvenlik adına herhangi bir bağımsızlık veya esneklikten ödün vermek zorunda değildir. Ayrıca, mevcut Plasma Chains, ZK-rollups ve planlanan Optimistic Rollups ötesinde herhangi bir ölçeklenebilirlik çözümünü içerecek kadar esnek olduğunu iddia ediyor

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Sorare: Kart Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

DeFi Sektörü Hayatta Kalmak için Ne Yapmalı?