içinde ,

Polygon (MATIC) Neden Artıyor? MATIC İçin İddia! Artış Devam Edecek mi?

Polygon (MATIC), umut verici bir Temmuz geçirdi ve 30 günde %101.24 gibi etkileyici bir artış elde etti. Akıllı sözleşme platformu, Layer2 ölçeklendirmesini kullanır ve temel bir Web3 altyapı çözümü olmayı amaçlar.

Yatırımcılar, düşük hacim ve aktif adres verilerini dikkate alarak artışın sürdürülebilir olup olmadığını sorguluyor. Bunu dikkate alarak Polygon (MATIC) için artışı inceleyeceğiz.

İlk olarak, Polygon‘un Walt Disney Company’e ait artırılmış gerçeklik, NFT ve yapay zeka çözümleri oluşturmaya yönelik hızlandırıcı programına seçilmesi kripto dünyasında gündem oldu ve MATIC‘in yükselişindeki temel sebeplerden biriydi.

Walt Disney dışında son altı ayda, baş döndürücü sayıda Web2 ve Web3 adının da Polygon üzerine inşa ettiklerini duyurduklarını gördü. Bu büyük isimlerin Polygon’u tercih etmesi de MATIC yatırımcılarına güven veriyor.

20 Temmuz’da, Polygon birden fazla işlemi Ethereum ETH blok zincirine aktarmadan önce bir araya getiren zero-knowledge Ethereum Virtual Machine (zkEVM) uygulamayı planladığını duyurdu.

Polygon kurucu ortağı Mihailo Bjelic verdiği bir röportajda, bu çözümün Ethereum ücretlerini %90 oranında azaltacağını ve verimi saniyede 40-50 işleme (tps) çıkaracağını belirtti.

Polygon rallisinin bir başka nedeni de, MATIC için likit staking sunmaya başlayan ve sahiplerinin ek ödüller kazanmasını sağlayan platformların artması oldu. DeFi Pulse’a göre örnekler arasında Lido Finance, Balancer, Meshswap ve Ankr Staking sayılabilir.

Polygon şu anda zamanının ATH #marketcap değerinin %69 altında olmasına rağmen, ilk 12’de yer almaya devam ediyor. Ayrıca, ağ, sektörde toplam değer kilitli veya TVL olarak bilinen akıllı sözleşmelere kilitlenmiş 1.72 milyar dolar değerinde mevduata sahiptir.

Polygon’un Ethereum uyumlu ölçeklendirmesi tamamen işlevseldir ve merkeziyetsiz borsalardan (DEX’ler), teminatlı kredi hizmetlerinden, yield aggregator’dan, NFT pazar yerlerinden ve oyunlardan farklılık gösteren merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler) barındırıyor.

MATIC İçin Ortaya Atılan İddia

On-chain veriler, Polygon’un vesting sözleşmesinden 1,4 milyar MATIC token’ının transfer edildiğini ortaya çıkardıktan sonra kripto para piyasasına bir kargaşa ortamı oluştu. Buna cevaben, Polygon kurucu ortağı Sandeep Nailwal, token serbest bırakılmasının “planlı bir hareketin” parçası olduğunu doğruladı ve topluluğu Polygon’un vesting programını kontrol etmeye çağırdı.

Polygon’un ekibi, kilidin açılmasının ardından bir duyuruya verilen 1,4 milyar MATIC token’ının tahsisini detaylandırdı. Ekibe göre amaç, bu token’ları projenin farklı bölümlerine dağıtmak. 546,6 milyon MATIC vakfın hazinesine gidecek, 200 milyon MATIC staking ödülleri için kullanılacak ve 640 milyon MATIC ekibe tahsis edilecek.

MATIC, token kilidinin açılmasının ardından önemli bir destek alanının altına düştü ve 0-off satış riskini artırdı.

Polygon (MATIC) Fiyat Analizi

IntoTheBlock’un Para Çevresinde Gelen/Çıkış Fiyatı (IOMAP), 7.400’den fazla adresin daha önce 0,89 ila 0,92 ABD Doları arasında yaklaşık 1,6 milyar MATIC satın aldığını gösteriyor. Fiyatlar bu ilgi bölgesinin altında kalırsa, bazı piyasa katılımcılarının kayıpları önlemek için pozisyonlarından çıkma olasılığı artar.

Polygon (MATIC)
MATIC Para Girişi/Çıkış Çevresi Fiyatı (Kaynak: IntoTheBlock )

Temmuz ayında iyi bir yükseliş ivmesi kazanan MATIC token’ı haberin ardından baskı altında işlem görüyor. Ancak uzmanlar, bunun piyasa düzeltmesinin bir parçası olduğuna ve MATIC vesting token’larının kilidinin açılmasıyla hiçbir ilgisi olmadığına inanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Solana Ağına Büyük Saldırı!

Michael Saylor İstifa Etti! Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?