içinde

Polygon (MATIC) Nasıl Stake Edilir?

MATIC, Polygon Network’ün yerel tokenidir ve Ethereum kullanıcıları ve geliştiricileri için işlem hacmini artırmak ve işlem ücretlerini düşürmek için tasarlanmış bir layer-2 ölçeklendirme çözümüdür.

Polygon Network, Ethereum’un blockchain güvenlik seviyesini korurken işlemlerin doğrulanması için bir proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizması kullanır. MATIC, stake edilirken Polygon Network’te düğümleri çalıştıran validator’lara devredilir. Stake işlemi, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur ve bunu yaptığı için ödüllendirilir.

MATIC Nasıl Stake Edilir?

Adım 1 – MATIC satın alın.

MATIC stake sürecini başlatmak için bir miktar MATIC’e sahip olmanız gerekir. Satın alma işlemini çeşitli kripto para borsalarında gerçekleştirebilirsiniz. Bu borsalar arasında; Coinbase, Binance, Huobi, FTX, KuCoin, Gate.io, Kraken, Gemini, Uniswap gibi popüler kripto para borsaları yer alıyor.

Adım 2 – Satın aldığınız MATIC’i bir stake sağlayıcısına gönderin.

Bir miktar MATIC satın aldıktan sonra, bunu borsadan stake işlemi için kullanmayı planladığınız Ethereum cüzdanınıza göndermeniz gerekir. Kullandığınız cüzdan türü, stake işlemi için seçtiğiniz borsaya bağlıdır. Örneğin, bir borsada MATIC stake etmek istiyorsanız stake için seçtiğiniz borsanın cüzdanını kullanabilirsiniz. Ancak; MATIC’i yukarıda da bahsettiğimiz gibi başka bir stake sağlayıcısında stake etmek istiyorsanız MetaMask gibi non-custodial bir cüzdan kullanmalısınız.

Bir cüzdan seçmeden önce, lütfen stake sağlayıcınızın seçmek istediğiniz cüzdanı desteklediğinden emin olun. MATIC’i Uniswap gibi bir DEX’ten (merkeziyetsiz borsa) aldıysanız, bu durumda DEX ile etkileşim kurmak için kullandığınız cüzdanı kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda bir web3 tarayıcı uzantısı olan Metamask’ı kullanacağız dolayısıyla bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, stake işlemi sırasındaki işlem ücretleri için Ethereum cüzdanınızda bir miktar Ethereum’a sahip olmanız gerekiyor.

Önemli: MATIC stake etmek için MATIC’i Polygon Network’e göndermek gerekli değildir; ancak stake sürecinin nasıl çalıştığını anlamak için önemlidir.

MetaMask’ın Polygon Network ile etkileşimde bulunabilmesi için Polygon Network’ün MetaMask’a eklenmesi gerekir.

Adım 3 – MetaMask Cüzdanı Bağlama

Stake sürecine başlamak için Matic Web Wallet‘e gidin. Bir sonraki adım MetaMask’a bağlamaktır. Matic Wallet, MetaMask’ın yanı sıra seçim yapabileceğiniz iki farklı bağlantı yöntemi daha sunar: WalletConnect ve Walletlink. Bu yazımızda MetaMask üzerinden nasıl bağlanılacağını ele alıyoruz bu yüzden listeden bu cüzdanı seçin.

Cüzdan şifresini girin ve Unlock‘a tıklayın.

Tokenlerini sakladığınız veya stake için kullanacağınız hesabı seçin ve ”Next”e tıklayın.

Not: MetaMask cüzdanı, ETH ve ERC-20 tokenlerini yönetmek için birden fazla hesap eklemenize olanak tanır. Bu hesapları stake işleminde, borsalarda vb. birçok farklı amaç için kullanabilirsiniz.

Connect‘e tıklayın.

Önemli: Matic Wallet’e bağlanmak için Ethereum Mainnet’i seçmeniz gerekir. Diğer ağlar çalışmayabilir ve varlıklarınızı mainnet’teki bir adrese aktarmanız gerekir ki bu da ek ücretler içerir.

Son olarak MetaMask cüzdanınızda işlem gerçekleştirmesine izin vermek için Matic Wallet’ten gelen talebi kabul etmeniz gerekir.

Sign‘a tıklayın.

Cüzdanınız başarıyla bağlandı.

Adım 4 – MATIC Delegasyonu

Bu aşamada, MATIC stake işlemini devredeceğiniz bir validator seçmeniz gerekir. Validator’lar, ağın güvenliğini sağlayarak işlemleri bloklara; blokları blockchain’e ekler. Sadece validator’lar, kripto varlıkları doğrudan stake edebilir. Kullanıcılar, makul bir komisyon ödeyerek tokenlerini, stake işlemi için validator’lara devredebilir.

Cüzdanınızı MetaMask’a bağladıktan sonra stake işlemi için tokenleri stake edebileceğiniz Matic Wallet’taki kontrol paneline yönlendirileceksiniz. ”Apps”e tıklayın ve ardından ”Staking”i seçin.

Bir validator seçin. Arama çubuğu, istediğiniz validator’u hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır. Blockchain topluluğu tarafından güvenilen bir validator seçmeye dikkat edin.

Validator’un adını arama çubuğuna girin ve ”Delegate”ye tıklayın. Validator adının yanında kaç tokenin stake edildiği, çalışma süresi, komisyon tutarı gibi faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

Bir validator seçtikten sonra, validator ile ilgili bilgileri içeren bir pencere görüntülenecektir. Bu pencerede bir ETH işlemi için ne kadar komisyon ödemeniz gerektiğini göreceksiniz. Stake etmek istediğiniz MATIC tutarını girin ve ”Continue”ya tıklayın. (Bu yazıda örnek validator olarak Everstake  seçilmiştir.)

Not: Ethereum ağındaki tüm işlemler yalnızca ETH ile ödenir. İşlemlerde ödeme yapmak için cüzdanınızda yeterli ETH olup olmadığını kontrol edin.

Matic Wallet’ın cüzdanınızdan işlem yapmasına izin verin. Açılan MetaMask uzantısı penceresinde ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ”Confirm (Onayla)”e tıklayın.

İşlem onaylanana kadar bekleyin. Bu, Ethereum ağının ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

MATIC stake işlemini tamamlayarak ödülleri almaya başlamak için Matic Wallet’te bir voucher satın almanız ve gas ücretini ödemeniz gerekir. ”Buy Voucher‘a tıklayın.

Gas limitini ve fiyatını belirttikten sonra işlemi tekrar onaylayın. Güncel Gas fiyatını Etherscan web sitesinde bulabilirsiniz.

İşlemin onaylanmasını bekleyin.

Delegasyon tamamlandı. Şimdi ödüllerinizi alabilirsiniz.

 

Daha Fazla MATIC Stake Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Matic Wallet’e giderek ”My Account (Hesabım)”a tıklayın.

Burada aktif delegasyonunuz görüntülenecektir.

MATIC stake işlemi için yetkilendirdiğiniz validator’u/ validator’ları listeden seçin ve ”Stake more”ye tıklayın. Ardından, yukarıda belirtilen talimatlardaki adımlarla aynı şekilde devam edin: miktarı belirtin, işlemi onaylayın, vb.

Stake Ödülleri Nasıl Çekilir?

Ödüllerin çekilebilmesi için minimum tutar 2 MATIC’dir. Tutar daha azsa ödülleri çekemezsiniz. Ayrıca; herhangi bir zamanda unstake işlemi de yapılabilir. Bu durumda da ödüller verilemez. Ödülleri çekmek için Matic Wallet panosunda aktif bir validator seçin ve ”Withdraw Reward”ye tıklayın.

Ardından, tokenleri cüzdanınıza çekmek istediğinizi onaylayın.

Gas limitini ve fiyatını belirttikten sonra MetaMask Wallet eklentisinde işlemi onaylayın.

Para çekme işlemi başarılı ise Matic Wallet’te aşağıdaki mesajı göreceksiniz:

Delegasyonu sonlandırmak istiyorsanız, ”Unbond”a tıklayın. (Matic Network’ün unbond süresi 80 checkpoint sürer. Bu süre ilk delegasyon ve yeniden başlatılan delegasyonlar için geçerlidir. Ödüllerin delegasyon süreci yeniden başlatılmamışsa geçerli değildir.)

Artık MetaMask Wallet’i bağlayarak nasıl MATIC stake edileceğini ve Matic Wallet’ta ödüllerin nasıl alınacağını biliyorsunuz. Gerçekleşen işlemlerde ödeme yapabilmek için cüzdanınızda yeterli miktarda ETH bulundurmayı unutmayın.

Bu da ilginizi çekebilir: NEAR Protocol (NEAR) Nasıl Stake Edilir?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Shiba Inu (SHIB)

Vitalik Buterin, Shiba Inu (SHIB) Topluluğunu Takdir Etti!

Bitcoin, Balina

Kim Bu Sıkça Duyduğumuz Bitcoin Balinaları? Trade Stratejileri Nedir?