in ,

Polygon (MATIC) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Eski adı Matic Network olan Polygon, blok zinciri ağlarındaki işlemlerin hızını, maliyetini ve karmaşıklığını azaltmayı amaçlayan bir ölçeklendirme çözümüdür.

Polygon, kendini Layer-2 ölçeklendirme çözümü olarak tanımlıyor. Yani orijinal blok zinciri Layer’ı değiştirmeye çalışmayan Ethereum’a ek bir Layer görevi görüyor.

Benimsenme

Polygon – Mercedes-Benz Ortaklığı

Mercedes-Benz Group’un yan kuruluşu Daimler South East Asia geçtiğimiz hafta, Polygon’da kurulu, blockchain teknolojisine dayalı veri paylaşım sistemini duyurdu.

Acentrink adlı yeni platform, işletmelere merkeziyetsiz bir protokol üzerinden veri alıp satmaya imkan sağlayacak. Başka bir ifadeyle Acentrik merkeziyetsiz bir data market olacak. Bununla birlikte blok zinciri ağı, Mercedes Benz’e bağlı farklı sektörlerdeki firmalar arasında da veri alışverişine imkan sağlayacak. Acentrik’te veriler protokolde saklanmaz, bunun yerine her bir veri kümesini temsil etmek için NFT’ler kullanılır.

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal 27 Temmuz’da, Twitter hesabından Mercedes-Benz ile ortaklığı duyurmuştu.

Bunu takiben 28 Temmuz’da ise Polygon’un CEO’su Ryan Watt, Twitter hesabından “Mercerdes ile yaptığımız ortaklığı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Polygon, işletmelerin güvenebileceği en iyi blok zinciri platformlarından biri olarak potansiyelini sergilemeye devam ediyor.” demişti.

Son günlerde Polygon, Disney Accelerator programına katıldığını duyurmuştu. Bununla birlikte sosyal medya devi Reddit, Polygon tabanlı NFT avatar koleksiyonunu başlatmıştı. Reddit, düşük işlem maliyetleri ve sürdürülebilirliği nedeniyle Polygon’u seçtiğini belirtmişti. Polygon’un 2022’de gerçekleştirdiği diğer ortaklıkları aşağıda görebilirsiniz.

Polygon, Yeni Ölçeklendirme Çözümünü Başlattı

Temmuz ayının son günlerine doğru Polygon, zero-knowledge proofs adı verilen şifreleme yöntemini kullanan ilk Ethereum uyumlu ölçeklendirme çözümü zkEVM’i (zero-knowledge Ethereum Virtual Machine) tanıttı.

ZkEVM, Ethereum ağ güvenliğini korurken önemli ölçüde yüksek verim sunmayı (Visa’nın işlem hacmini geride bırakmayı) amaçlıyor. Polygon zkEVM’nin temel vaatleri arasında, mevcut Layer-1 Ethereum ağ maliyetlerinde önemli bir düşüş (ekibin tahminine göre yaklaşık %90) ve verim kapasitesinde çarpıcı bir artış yer alıyor. Ekibe göre bu yaz sonunda zkEVM’in public testneti başlatılacak ve mainnet lansmanı 2023’ün başlarında yapılacak.

Polygon, zkEVM’nin zk-rollups’ın daha hızlı işlem uzlaşması sunabildiğini ve dolayısıyla Optimistic rollups’a göre önemli bir avantaj olan sermaye verimliliğini iyileştirdiğini vurguladı.

Projeler Terra’dan Polygon’a Geçiyor

Daha önce Terra’da olan 48’den fazla proje, çöküşün ardından Polygon’a geçmeye başladı. Polygon CEO’su Ryan Wyatt Twitter hesabından “Terra projeleri geçişe başladı… Tüm bu harika developer’lara yardım etmek ve gelişen ekosistemimize hoş geldiniz demek harika.” ifadelerine yer verdiği bir paylaşımda bulundu.

Mayıs ayında Polygon, geçiş yapmak isteyen Terra projelerine yardımcı olmak için 20 milyon dolarlık bir fon duyurmuştu. Polygon sözcüsü o dönem “Terra’dan Polygon’a gelmek isteyen herhangi bir proje için onlara hem finansal hem de teknik yardım sağlamaktan mutluluk duyacağız” demişti.

MATIC Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Merge’nin, Ethereum’ün ölçeklenebilirliği üzerinde kayda değer bir etkisi olmayacağını düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar yüksek.

Bu iddia, Merge’den sonra Ethereum’a olan talebin keskin bir şekilde artmasına paralel olarak oluşacak trafiğin, Ethereum kullanımını zorlaştıracağı fikrine dayanıyor. Polygon developer’ları da Ethereum Merge’nin, ağ ve token performansını olumsuz etkilemeyeceği görüşünde.

Polygon, Ethereum’un PoS’a geçişinden büyük ölçüde faydalanabilir. Diğer taraftan benimsenmesini artırmaya devam etmesi ve Terra’dan projeleri safına çekmesi,  Polygon adına olumlu gelişmeler olarak sayılabilir.

Polygon’a yönelik en büyük eleştiri ise Ethereum ağına bağımlı olması. Ayrıca Polkadot, Solana, Optimism, Cosmos vb. gibi diğer ölçeklendirme çözümleri yavaş yavaş ivme kazanıyor. Genel olarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için Ethereum veya diğer blok zincir’lerini kullanıyorlar. Zamanla farklı ekosistemlerden daha iyi çözümler gelebilir.

Kaynak: Polygon

Yatırımcılar için dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri, günlük işlem sayısı. Haziran 2021’den bu yana gerilemiş olsa da verinin, sene başından beri sabit bir şekilde ilerlemesi önemli. Ağ yükseltmelerinin dahil edilmesiyle önümüzdeki aylarda MATIC talebi artabilir.

Kaynak: Polygon

Ayrıca, MATIC’e talep de artmaya başlamış gözüküyor. Polygon PoS Chain Unique Addresses Tablosundaki yükseliş dikkat çekici.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

trust wallet

Trust Wallet (TWT) Bir Haftada %90 Arttı!

Central Bank Digital Currency (CBDC) Nedir?