içinde , ,

Polygon, DApp Doğrulaması için zk-STARK Çözümünü Tanıttı

Polygon

Polygon, Layer 2 (Katman 2) Ethereum ölçekleme çözümü, dApp’lerin ekosistemine dağıtımını desteklemek için Miden VM adlı bir zk-STARK ölçeklendirme çözümünü başlattı. Teknoloji, gizliliklerinden ödün vermeden DeFi kullanıcıları arasındaki kişisel tanımlama bilgilerini doğrular.

Polygon (MATIC), Ethereum blokzincirini büyütme misyonu doğrultusunda yeni bir teknoloji başlattı. zk-STARK destekli Miden Virtual Machine, Polygon ağındaki merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) için doğrulama sürecini iyileştirecek.

Polygon’un resmi twitter hesabı duyurusu:

 

zk-STARK, zero-knowledge Scalable Transparent Argument of Knowledge (sıfır bilgi Ölçeklenebilir Şeffaf Bilgi Argümanının) kısaltmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, zero-knowledge teknolojileri bir tarafın diğerine şifre gibi belirli özel bilgileri elinde tuttuğunu, bilgiyi fiilen ifşa etmeden kanıtlamasına olanak tanır. STARK, bu tür bilgileri algoritmik olarak karıştıran ve kanıtlamayı veya doğrulamayı sağlayan bu yöntemlerden biridir.

Polygon, zk-Rollup Gizlilik Çözümü

Zero-knowledge (Sıfır bilgi) teknolojisinin gelişimini desteklemek için Polygon, 1 milyar doların üzerinde fon ayırdı. Polygon Miden projesi, Winterfell genel amaçlı STARK kanıtlayıcısının geliştirilmesine başkanlık eden eski bir Facebook lideri ZK araştırmacısı olan Ethereum mühendisi Bobbin Threadbare tarafından yönetilecek.

Fayda açısından, zk-STARK kriptografik kanıt teknolojisi, kimlik doğrulaması gerektiren durumlarda en çok yardımcı olur. Bunlar, merkeziyetsiz araba sigortası veya sağlık ürünleri gibi gelişmiş merkeziyetsiz finansı (DeFi) içerir. Teknoloji, sürücü ehliyetleri veya pasaport kopyaları gibi dijitalleştirilmiş varlıklar üzerindeki hassas bilgileri yeniden düzenler. Ayrıca, blockchain katılımcıları tarafından daha hızlı doğrulama için bu tür verileri sıkıştırır.

 

Bu şekilde, zk-STARK, düğümlerin bu tür hassas belgelerin gerçekliğini, onları gerçekten ‘görmeden’ veya üçüncü bir tarafa ifşa etmeden doğrulamasını sağlar. Bu, gizlilik endişelerini ortadan kaldırır ve bir DeFi ürününün güvenilirliğini artırır.

Bu ölçeklendirme altyapısının bir başka uygulaması, hesaplama performansını iyileştirmenin yanı sıra fikir birliği mekanizmalarındaki kriptografik kanıtları basitleştirmesidir.

Daha da önemlisi, Ethereum ağındaki en büyük yan zincir olan Polygon, Layer 2 (Katman2) için ölçekleme çözümü geliştirmesiyle dikkat çekiyor. Bunlara Optimistic Rollups (İyimser Toplamalar) ve zk-Rollups (zk Toplamaları) dahildir.

Ağustos ayında ekip, zk-Rollups çözümü Hermez Network’ü 250 milyon dolara satın aldı. Bir ay sonra, EY Global Limited ile işbirliği içinde geliştirilen bağımsız bir gizlilik odaklı toplama olan Nightfall’ı başlattı. Gelecekte, Polygon yukarıdaki tüm ölçeklendirme çözümlerini birleştirmeyi planlıyor.

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, gelişme hakkında şunları söylüyor:

ZK, Ethereum için çok öndedir ve Miden VM, Polygon’un Ethereum ölçeklenebilirliği için yol haritasındaki en önemli unsurlardan biridir. DeFi uygulamaları ve kriptopara birimleri için doğrulamayı basitleştirecek ve hızlandıracak. Polygon ekosisteminin hızını ve ölçeğini artıracak.

Bu arada, verilere göre $MATIC, yıldan yıla yüzde 9.087,6 kazanç gösterdi.

Polygon ekosistemi bu yıl büyük bir büyümeye tanık oldu. Matter Labs’ın zkSync ve StarkWare’s Cairo’da rekabet kızışırken hala çıtasını yükseltmek zorunda.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizi | 17 Kasım 2021

Bitcoin

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? 17 Kasım Analizi