in , ,

Polkadot ve Kusama Parachain Açık Artırmaları Nedir?

Parachain slotları, Polkadot ve Kusama’da hizmet verecek olan geliştiricilerin kendi blokzincirleri üzerinde yeni kripto varlıklar ve merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) oluşturmalarının yolunu sağlamaktadır. Parachain açık artırımları da bu slotlara sahip olabilmek için yapılmaktadır.

Kısa bir hatırlatma;

Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM), iki tür blokzincir etrafında tasarlanmıştır.

– Relay Chain: İşlemlerin sonuçlandırıldığı ana ağdır.

– Parachain: İşlemlerin doğru olup olmadığını doğrulamak için bilgi işlem kaynaklarını kullanan, Relay Chain’e bağlı özel blokzincirlerdir.

Hangi blokzincirlerin Kusama veya Polkadot zincirlerinden ve bunların dağıtılmış bilgi işlem gücünden yararlanacağını adil bir şekilde belirlemek için ağlar, Parachain Slot Açık Artırmalarını (veya kısaca “Parachain Açık Artırmaları”) kullanmaktadır.

Mevcut durumunda, hem Polkadot hem de Kusama, 100’e kadar parachain’i desteklerken zaman içerisinde bir yönetim oylamasıyla bu sayı değişebilmektedir. Parachain açık artırımları, hangi parachain’in Relay Chain’e bağlanacağına karar vermek için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Bir projenin tamamen tahsis edilmiş bir parachain yuvası kiralaması gerekmiyorsa, bir parathread ile geçici olarak da (blok bazında) ağa katılabilmektedir.

Parachain Açık Artırımları Nasıl Yapılır?

Polkadot ve Kusama üzerinde hizmet vermeyi amaçlayan birçok proje mevcut ve her birinin bu amaç için kendilerine ait bir parachain yuvasına ihtiyacı olacaktır. Polkadot ekibi, en çok fon sağlayan projelere bir parachain slotu vermek yerine, mevcut slotları daha adil bir şekilde dağıtmak için bir yöntem olarak parachain açık artırımlarını geliştirmiştir.

Bir parachain açık artırımı sırasında, DOT veya KSM sahipleri, bir parachain yuvası alması gerektiğine inandıkları projeyi desteklemek için kripto paralarını bağlar ve karşılığında proje, destekçilerine kendi Token’larını Airdrop olarak dağıtır. Bu fon toplama yöntemine “Crowdloan” denilmektedir.

Protokollerin izin gerektirmeyen doğası nedeniyle, herhangi bir proje, açık artırma yoluyla bir slot kazanan herhangi başka bir projeden bir parachain slotu satın alabileceğini belirtmekte fayda var.

Parachain açık artırımları, kazananının belirlendiği anı rastgele seçmek için “Candle Auction” adı verilen bir mekanizma kullanmaktadır.

polkadot

Candle Auction Nedir?

Candle Auction (Mum Açık Artırımları) tarihsel olarak bir ihalenin başlangıcında bir mumun yakıldığı ve mumun söndüğü anda en yüksek teklifi veren kişinin gemiyi kazandığı, 16. yüzyıldaki gemi satışlarına atıfta bulunmaktadır.

Benzer şekilde, parachain müzayede katılımcılarının parachain slotu almak istedikleri projelere teklif vermek için belirli bir süreleri vardır ve adil teklif verme çabası içerisinde, kazananın belirleneceği an rastgele ve geriye dönük olarak belirlenmektedir. Bu, en çok KSM veya DOT desteğine sahip olan projelere uygulanmaktadır.

Bu nedenle, açık artırmanın resmi bir sonu olacak olsa da, Candle Auction, kazananını belirleyecek olan bitişten önceki rastgele anlık görüntüyü ifade etmektedir.

Unutulmamalıdır ki, parachain slot açık artırımları süreci, Polkadot ve Kusama arasında hemen hemen aynıdır ancak maksimum slot sayısı ve açık artırma sürelerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Parachain Açık Artırma Teklifleri için Kitle Desteği

Polkadot ve Kusama, bir teklif projesiyle doğrudan katılımın yanı sıra, blokzincir projelerinin parachain slot açık artırma teklifleri için kitle kaynaklı destek sağlamasını da sağlamaktadır. Bu süreç aracılığıyla (bazen halk arasında “Crowdloan” olarak da adlandırılır), DOT ve KSM sahipleri belirli bir projeye destek vermek için bu varlıkları Polkadot veya Kusama ağına bağlayabilmektedir. Proje kazanırsa, bağlı DOT veya KSM’ler, parachain yuvası süresince ağ tarafından kilitlenir ve ardından Token kilitleri açıldığında katkıda bulunanlar tarafından yeniden talep edilebilmektedir.

Parachain Slot Açık Artırmaları ve ICO’lar Arasındaki Fark

Parachain slot açık artırımları ve geleneksel ICO’lar arasındaki temel fark, bir açık artırıma DOT veya KSM’ye katkıda bulunan ve projenin Token’larını bir airdrop yoluyla alanların, KSM veya DOT katkılarının kontrolünü teklif veren proje ekibine veya herhangi bir üçüncü tarafa devretmeden yapabilmeleridir. ICO’da ise kullanıcılar, fonlarını proje ekibine göndererek bu fonlar üzerindeki kontrollerini kaybetmektedirler.

Bir parachain açık artırmasında, proje müzayedeyi kaybederse, kampanyası sona ererse veya başka bir proje kazanırsa, kullanıcı fonları iade edilebilmektedir.

Kaynak: Kraken

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

CoinMarketCap

KoinSaati Akademi: CoinMarketCap Airdrop’larına Nasıl Katılınır?

SolRazr (SOLR) Nedir?