içinde , ,

Polkadot Satın Almak için 3 Neden

Polkadot, ilerlediği yol boyunca bünyesine yardımcı programlar ekleyerek blockchain ile alakalı bazı sorunları çözmeye çalışıyor.

Kilit Noktalar

  • Polkadot, birlikte çalışabilirlik sorununu çözmeye çalışan benzersiz bir yeni blockchain’dir.
  • Polkadot, teorik olarak parçalama olarak bilinen bir süreç aracılığıyla çok sayıda işlemi gerçekleştirebilir. Ölçeklenebilirlik, kripto için büyük bir engel olmuştur.
  • Polkadot, Chainlink ve Ankr ile değerli ortaklıklar imzaladı.

Daha önce bir mekâna girip o ortamdaki herkesin dilini konuşamadığınız oldu mu? Çoğu blockchain için hayat böyledir. Blockchain’lerin birbirleriyle konuşmasına izin vermeyen bir dil engeli vardır. Polkadot (DOT), bu sorunu çözebilecek ve bilgili yatırımcılar için bir fırsat yaratabilecek yeni bir kriptoparadır. Polkadot, blockchain’lerin blockchain’idir.

Polkadot’un şu anda izlenmesi gereken bir token olmasının üç sebebine bakalım.

1. Polkadot, Birlikte Çalışabilirlik Sorununa Bir Çözüm Sunuyor

Çoğu blockchain birbirinden bağımsız olarak çalışır. Bu ağlar, çeşitli nedenlerle kapalı bir döngüdür ve çoğu merkeziyetsiz ağ için güvenlik önceliktir.

Polkadot, blockchainler arasında güvene dayalı olmayan iletişime izin verir. Yani, bu sistemler arasındaki iletişimin etkili olması için herhangi bir üçüncü tarafa güven verilmesi gerekmez.

Ethereum (ETH) için Bitcoin (BTC) swap işlemini gerçekleştirmek isteyen bir yatırımcı düşünün. Şu anda, bu yatırımcı süreci kolaylaştırmak için bir çeşit borsa kullanmak zorunda kalacaktı. Binance gibi merkezi bir hizmetin kullanılması gerekecekti. Ek olarak; merkeziyetsiz borsaların çoğu, bu yatırımcının işlemi kapatmadan önce Bitcoin veya Ethereum’u “wrap” etmesini isteyecekti. Polkadot, blockchain’lerin birbirleriyle doğrudan iletişim kurması için güvenilir bir yol oluşturarak bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bu, yatırımcılar arasında doğrudan swap işlemine izin verecektir. Daha büyük anlamda çeşitli özel blockchain sistemlerinin birlikte çalışmasına ve basit bileşenlerden karmaşık hizmetler oluşturmasına da olanak tanır.

Kullanıcıların böyle bir hizmeti nasıl kullanabileceği açıktır. Polkadot, merkeziyetsiz finans dünyasında (DeFi) potansiyel olarak yıkıcı bir güç olarak duruyor. Bir kriptoparayı swap etmek için merkezi bir borsa kullanmaya zorlanmayarak kullanıcılar, bu işlemle birlikte gelen fee’leri ve baş ağrılarını önleyebilirler. Polkadot yatırımcıları için bu yardımcı program oluşturma, şu anda DOT token’ini ve Polkadot ağını dikkate almak için önemli bir nedendir.

2. Polkadot Sharding’i Hayata Geçirdi

İşe giderken trafiğe takılmak inanılmaz derecede sinir bozucu bir deneyim olabilir. Bu benzetme, bir kriptopara işlemini doğrulamak isteyen kripto kullanıcıları için de geçerlidir.

Bir anlamda, bir blockchain’in yapabileceği saniyedeki işlem sayısı, bir yoldaki ücretli şeritler olarak düşünülebilir. Bir yatırımcı çok sayıda işlem göndermek isterse yolun sahip olduğu şerit sayısı ile sınırlı olacaktır. Sharding’in çözdüğü şey budur. İşlemlerin ayrı ayrı işlenebilmesi için blockchain’i ayrı “parçalara” ayırır. Aslında bu, araçların/işlemlerin aşağı inmesi için yolda daha fazla şerit inşa etmek anlamına gelir.

Bu etkileri dikkate almak önemlidir. Şu anda, Polkadot saniyede 1.000 işlem gerçekleştirebilir (TPS). Ve tam olarak faaliyete geçtiğinde, Polkadot’un 1.000.000 TPS’yi aşabilmesi bekleniyor.

Bunun kullanıcılar için anlamı, daha hızlı işlemler ve daha düşük ücretler ile daha ölçeklenebilir bir platformdur. Buna göre; şu anda Polkadot’u düşünen yatırımcılar, diğer kriptoların üstesinden gelmekte zorlandıkları temel ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulan bir teknolojiyi benimsemiş durumundalar.

3. Polkadot’un İnovatif Ortaklıkları Var

Polkadot, Oracle ağını kullanmak için Chainlink (LINK) ile entegre oldu. Oracle ağları, gerçek dünya verilerinin blockchain ile etkileşime girmesi için bir yol sağlar. Bu veriler akıllı sözleşmeler aracılığıyla sağlanır ve blockchain’e entegre edilebilir. Hisse senedi fiyat bilgilerini veya kalıcı, değiştirilemez bir defterde saklanmak için çok uygun olabilecek diğer verileri düşünün. Chainlink, kullanıcılara bunu yapma olanağı sağlar.

Chainlink, tüm Polkadot ağı için birincil Oracle sağlayıcısı olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunun gibi büyük ortaklıklar yatırımcıları cezbetmektedir. Birçoğu bu ortaklığın, özellikle Polkadot ağının benimsenmesini önemli ölçüde artırmasını bekliyor. Polkadot ağının kullanışlılığı, en azından teoride, DOT token’larının fiyatına göre filtrelenmelidir. En azından, DOT’u hold edenler öyle umuyorlar.

Ayrıca; Polkadot’un yaptığı tek ortaklık bu değil. Polkadot kısa süre önce Ankr (ANKR) StakeFi’yi başlattı. Bu proje, DOT sahiplerinin kriptolarını stake etmelerine ve Ankr parachain aracılığıyla ödüller kazanmalarına olanak tanır. DOT’u stake etme yeteneği, DOT’u elinde bulundurarak pasif gelir ve uzun vadeli getiri elde etmek isteyen yatırımcılar için çok önemlidir. Polkadot’u destekleyen daha fazla proje, yatırımcılar için daha fazla avantaj demektir.

Sonuç

Polkadot, blockchain’i geliştirme potansiyeli nedeniyle “Ethereum Katili” olarak adlandırıldı. Elbette, Polkadot ağı tarafından sağlanan bazı ilginç yardımcı programlar şu anda dikkate alınmaya değer.

Bununla birlikte; Ethereum 2.0’ın yakında piyasaya sürülmesi, DOT fiyatında bir geri çekilmeye yol açabilir. Ethereum gas ücretleri ucuzladıkça ve işlem hızları arttıkça diğer blockchain projelerde düşüş görülebilir. Polkadot bu yükseltmeden zarar görebilir.

Cardano, Polkadot

Polkadot, hiçbir şekilde tek Akıllı Sözleşme sağlayıcısı olmadığı için diğer blockchainler ile de sert bir rekabetle karşı karşıya. Cardano (ADA) gibi yükselen yıldızlar Dot’un fiyatını bastırabilir.

Bununla birlikte, Polkadot gerçek dünya kullanım örnekleri sunar ve diğer birkaç blockchain’in üstesinden gelmeye çalıştığı önemli sorunlu noktaları çözer. Buna göre, bu token’in ortalamanın üzerinde getiriler ve uzun vadeli potansiyeli konusunda iyimser olmak için elimizde yeterli sebepler var.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Acala, İlk Parachain Müzayedesini Kazandı

Bitcoin’de İzlenebilecek Olası Senaryolar