in , ,

Polkadot, Parachain İçin Tarih Belirledi

Parachain

DOT tokeninin yaratıcıları Polkadot, blockchain’in on-chain yönetişim konseyi üyelerinden oybirliği ile alınan onayın ardından Parachain slot müzayedelerini başlatmak için bir program hazırladı.

Polkadot Konseyi’ne göre, müzayedelerin ilkinin 11 Kasım 2021’de başlaması planlanıyor.

Haber, beş yıl önce yayınlanan whitepaper’ın son temel teknik unsurunu yerine getirdiği için önemli bir başarıya işaret ediyor.

Parachain Slot Müzayedeleri Nedir?

Parachain’ler, Polkadot Relay Chain’e bağlı olmanın yanı sıra ana Polkadot ağının yanında yanal olarak çalışan benzersiz şekilde ayırt edici Layer-1 blockchain platformlarıdır.

Parachain yuvası ayrıca bir erişim anahtarı görevi görür, çünkü bir geliştirici tarafından Polkadot’ta inşa etmek için gereklidir. Pek çok geliştiricinin Polkadot’un üzerine inşa etmeye istekli olduğu bu durumda, en çok fon sağlayan geliştiriciye bir parachain slotu vermek yerine, Polkadot ekibi mevcut slotları daha adil bir şekilde dağıtmanın bir yöntemi olarak parachain slot müzayedelerini ortaya çıkardı.

Polkadot

Polkadot’un kurucusu Robert Habermeier bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Heterojen çok zincirli bir çerçeve vizyonunun Polkadot whitepaper’da ilk ana hatlarıyla belirtilmesinden neredeyse tam beş yıl sonra, parachainler artık resmi olarak Polkadot’ta piyasaya sürülmeye hazır.”

Bir parachain slot müzayedesi sırasında, DOT sahipleri bir parachain slotu alması gerektiğine inandıkları projeyi desteklemek için kriptoparalarını bağlayabilirler. Karşılığında proje, destekçilerine token Airdrop’ları (veya başka ödüller sağlamayı) taahhüt edebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, parachain slot müzayedesi, projelere Polkadot kriptopara ağında inşa etmek için slotların tahsis edildiği yerdir ve Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood’un birbirine bağlı bir blockchain çerçevesi vizyonunu gerçekleştirmede önemli bir kilometre taşıdır.

Müzayede Nasıl Olacak?

Daha önce de belirtildiği gibi, ilk Polkadot parachain slot müzayedesinin 11 Kasım 2021’de başlaması planlanıyor ve 9 Aralık 2021’deki son müzayedeye kadar art arda beş hafta boyunca haftada bir oranında devam edecek.

İlk teklif verme periyodu iki gün sürecek, ardından beş günlük bir bitiş periyodu gelecek. Bu müzayede planının teklifiyle ilgili iki benzersiz özellik, Kusama’nın müzayedelerden sonra projeye dahil edilmesinin aciliyetinin aksine, Polkadot’un müzayedelerinin bir aylık bir süre boyunca transit olarak yapılacak olmasıdır. Buna ek olarak, nicelikten çok kaliteye yönelik bir teklifte, Kusama’da tanık olunan projelerin %75’lik bir kapasitesi olacak.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Mekaverse-NFT

MekaVerse NFT Koleksiyonu OpenSea Platformunda Sergilendi

Ardana’nın ($DANA) Halka Arzı