in , ,

Polkadot Name System Nedir?

Polkadot Name System

Polkadot Name System, Polkadot’un Substrate teknolojisine dayanan merkeziyetsiz bir alan adı sistemidir. Akıllı sözleşmenizi, alan adınızı, cüzdanınızı, NFT’nizi ve diğer kaynakları göstermek için bir .dot alan adı kullanabilirsiniz ve bunlardan size adanmış bir dijital kimlik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Geçmişte, zincirdeki yalnızca bir dizi karakter ve rakama işaret edebilir ve bunun benim hesabım, cüzdanım ve NFT’ye sahip olduğumu söyleyebilirdiniz. Ancak Polkadot Name System’de, tamamen sahip olduğunuz ve yönettiğiniz bir alan adını kullanarak kendi Web3 isim kartınızı oluşturabilirsiniz.

Polkadot Name System Kullanımları

Kişisel Alan Adı Olarak

Bir örnek düşünelim. Benim adım Koin S. iki cüzdanım, yedi kripto para birimim, bir NFT avatarım ve üç NFT sanat eserim, iki NFT oyun karakterim ve beş Web 2.0 sosyal medya hesabım var.
Şimdi bir alan adı adresi için başvuruyorum. koin_s.dot olarak adlandırın ve yukarıdaki bilgilerle birleştirin.

Polkadot Name System

Şu andan itibaren, biri bana para transfer ettiğinde, bir sürü rakam dizisi girmeye gerek yok. Doğrudan koin_s.dot’a gönderin ve transfer bilgilerini otomatik olarak çözecek ve para birimini ilgili adrese yatıracaktır.

Polkadot Name System (PNS) ayrıca her PNS alan adı için otomatik olarak bir .dot.site WWW alan adı oluşturur, böylece herhangi bir eklentiye ihtiyacınız olmaz. Sadece tarayıcınıza koin_s.dot.site girin. Burada NFT avatarlarını, resimlerini ve karakterleri göreceksiniz.

Başkasına ait NFT’leri sayfanıza koyamazsınız. Çünkü alan adınız sadece size ait olan varlıkları gösterebiliyor.

Ayrıca bilgileri farklı sayfalarda görüntülemek isterseniz alt alan adları ile kategorize edilebilir. Örneğin:

  • wallet.koin_s.dot
  • nft.koin_s.dot
  • profile.koin_s.dot

Elbette Web 2.0 hesapları da sunulabilir.

Kurumsal Bir Alan Adı Olarak

Kimlik, kimliktir. Bir bireyin dijital kimliği, zincirdeki bir organizasyonunkinden farklı değildir. Bir kuruluş ayrıca ihtiyaçlarına göre alt alan adları da belirleyebilir. Örneğin, PNS için araştırmacı olarak çalışıyorum. PNS, pns.dot alan adı için başvurabilir ve benim için araştırma.pns.dot alt alan adını belirleyebilir.

Cüzdan adreslerinden NFT varlıklarına kadar pns.dot’ta görüntülenen her şey aynı şekilde yenilmezdir.

Yabancılarla (ve dolandırıcılarla) dolu dijital bir dünyada, PNS’de araştırmacı olduğum için sizinle araştırma.pns.dot kullanarak iletişime geçtiğimde bana hiçbir ücret ödemeden hemen güvenebilirsiniz.

Polkadot Name System

Aynı şey PNS için de geçerli. Patates ve Çilek, Polka adresi veya Polka Kimliği olsun, PNS’ye benzer kafa karıştırıcı isimlere sahip birçok kuruluş olabilir. Ancak güvenliğin kolay olmadığı dijital bir dünyada olabilecek en iyi şey, pns.dot’u görmenin inanmak olduğudur. Bu kolaylık güvenliği de beraberinde getirecektir.

PNS’nin Özellikleri

Polkadot Tabanlı Altyapı

PNS bir parachain kendisi çalıştırmaz. Bunun yerine parachain üzerinde bir Substrate Paleti olarak işlev görür. Polkadot’un çok zincirli ekosistemindeki tüm parachain’ler için alan adı hizmetleri sağlayabilmek için farklı parachains ile işbirliği yoluyla dağıtılır.

DNS Çözümlenmesinin Yerelleştirilmesi

PNS, DNS çözümlemesinin merkeziyetsizliğini gerçekten gerçekleştirir. PNS’yi dağıtan her Substrate node’u, bir DNS sunucusu olur. Daha güvenli, şeffaf ve açık bir alan adı sistemidir.

NFT İşlemlerini Destekleyin

Alan adının kendisi benzersizdir ve bölünemez. Böylece NFT olarak alınıp satılabilir ve dağıtılabilir. Ayrıca başka herhangi bir NFT adresine de bağlanabilir. Bunlara bağlı PNS alan adını ziyaret ederek ilgili NFT içeriklerini görebilirsiniz.

Dijital Kimlik

Bir kullanıcı, çeşitli dijital varlıkları kendi PNS alan adına bağlayabilir ve birden çok zincire erişmek için tek bir hesap olarak kullanabilir. Bir şirket, topluluk veya kuruluş, üyeler için üyelik sertifikaları olarak alt alanlar oluşturabilir ve dağıtabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Tron Kurucusu Justin Sun, FTX’i Satın Alabileceğini Söyledi

Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Platformu Kandola Network Nedir?