içinde ,

Polkadot (DOT) Nasıl Stake Edilir?

Polkadot (DOT), yalnızca token’ların değil, herhangi bir veri veya varlık türünün zincirler arası aktarımını kolaylaştıran ve böylece blok zincirlerinin birbirleriyle birlikte çalışabilir olmasına izin veren, özel bir blok zinciri ağını birbirine bağlayan ve güvence altına alan açık kaynaklı bir parçalanmış çok zincirli protokoldür.

Polkadot, Web3 olarak da bilinen merkeziyetsiz bir blok zinciri interneti için bir temel sağlamak üzere tasarlanmıştır.

İşlemleri doğrulamak ve yeni token’ları çıkarmak için bir iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritması kullanan Bitcoin’den farklı olarak Polkadot, kullanıcıların doğrulamak için DOT token’larını özel adreslere yatırdığı aday bir hisse kanıtı (NPoS) sistemi kullanır. Bu, staking olarak bilinen bir süreçtir.

Bu yazımızda, DOT token’larını nasıl stake edebileceğinizi göstereceğiz.

DOT Stake Etme Adımları

Stake etmeden önce bilmeniz gerekenler;

 • Aday göstermek için şu anda  Polkadot’ta en az 10 DOT stake edilmiş fon gerekiyor (Kusama’da 0.1 KSM)Lütfen bu minimumun üzerinde olduğunuzdan emin olun, aksi takdirde aday gösteremez ve stake yapamazsınız.

DOT

ÖNEMLİ: 10 DOT’un üzerinde olan tüm adaylar stake ödülü almayacak. Ödül kazanmak için gereken minimum miktar dinamiktir ve Polkadot-JS kullanıcı arayüzündeki Hedefler sayfasında bulunabilir.

 • Ayrıca şu  anda en fazla 50.000 aday var. Bu, halihazırda 50.000 aday varsa, minimum stake miktarından daha fazlasına sahip olsanız bile aday gösteremeyeceğiniz anlamına gelir. Mevcut aday sayısını, Stake Genel Bakış sayfasından kontrol edebilirsiniz.
 • Dinamik minimum miktarın üzerinde stake yapıyorsanız ve hala stake ödülü almıyorsanız, harici bir çağrı yaparak hesabınızın yeniden ayarlanması gerekebilir. Bunu nasıl düzelteceğinizle ilgili talimatları burada bulabilirsiniz.

Polkadot-JS Kullanılarak Nasıl Stake Yapılır?

Aşağıdaki adımları kullanarak Polkadot-JS kullanıcı arayüzünde doğrulayıcıları (“stake etme” olarak da bilinir) aday gösterebilirsiniz:

 • Henüz yoksa bir Polkadot hesabı oluşturun. Lütfen iki hesap oluşturmanızın tavsiye edildiğini unutmayın: biri denetleyici hesabı olarak, diğeri ise saklama hesabınız olarak kullanmak için. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada ve video eğitiminde öğrenebilirsiniz.

 • Ayrıca, saklama hesabınızda aktarılabilir küçük bir miktar DOT bıraktığınızdan ve denetleyici hesabınızın içinde 1’den fazla DOT olduğundan emin olun. Bu, fonları bağlarken ve bağlarken işlem ücretlerini ödemek için yeterli likit fona sahip olmak içindir.
 • Polkadot-JS UI ana sayfasına gidin.
 • Üstteki Ağ sekmesinin altındaki Stake bağlantısını tıklayın.

 • “Hesap işlemleri”ni (Account actions) tıklayın. Yüklenmesi biraz zaman alabilir. Bir Defter kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları atlayın ve aşağıdaki bölümü kontrol edin.

 • “+ Aday düğmesi” (sağ üstte) düğmesini tıklayın.

 • Stash ve Controller hesaplarınızı seçin. Ardından, bağlamak istediğiniz tutarı ve ödül hedefini seçin ve “İleri”ye tıklayın.

 • Bir sonraki ekranda 16’ya kadar doğrulayıcı seçmeniz istenecektir. Lütfen doğrulayıcıların nasıl seçileceğiyle ilgili makaleyi okuduğunuzdan emin olun. Seçim yaptıktan sonra, “Bond and Nominate”e tıklayın.

 • Hesabınızın şifresini girin ve “İmzala ve gönder”e tıklayın.

Seçtiğiniz doğrulayıcılardan herhangi biri bir sonraki çağda (blok zincirinde 24 saatlik bir süre) seçilirse, ödülleri almaya başlayacaksınız.

Bu ödüller, verildiği tarih ve saatinden itibaren 84 döneme kadar manuel olarak talep edilebilir. Ödeme alıp almadığınızı kontrol etmek için Subscan veya Polkascan gibi bir blok gezgini kullanabilirsiniz. Polkadot’un varoluşsal para yatırma kuralı nedeniyle ödemenizi kaybetmemek için ödüllerin hedef adresinde en az 1 DOT token’ınız olduğundan emin olun.

DOT

Polkadot’u stake ederken, zincirin durumu ve doğrulayıcı listeleri hakkında güncel kalmak önemlidir. Ödüller belirli bir süre sonra geri alınamaz hale gelebilir ve yetersiz onaylayıcılar, blok zinciri standartlarının altına düşerse DOT token’larını kaybetmenize neden olabilir. Güncel bilgileri iyi takip edin.

Ledger’ınızı Kullanarak Nasıl Stake Yapılır?

NOT: Ledger Live artık Polkadot’u yerel olarak destekliyor. Doğrudan Ledger Live’dan stake yapmak için bunun yerine bu videoyu izleyebilirsiniz.

Ledger toplu işlemleri desteklemediği için bağlama ve atamanın iki ayrı işlemde yapılması gerekir.

 • Yukarıda açıklandığı gibi 1 – 4 arasındaki adımları izleyin.

 • “+ Stash” düğmesini tıklayın.

 • Stash ve Controller hesaplarınızı seçin. Stash hesabınız, Ledger hesabınız olmalıdır ve daha kolay erişim için Controller hesabınızın Ledger’da olmaması önerilir. Ardından, bağlamak istediğiniz tutarı ve ödül hedefini seçin ve “Bond”a tıklayın.

 • Ledger cihazında işlemi onaylayın.
 • İşlem onaylandığında “Hesap İşlemleri” sayfasında yeni bağlı hesabı göreceksiniz.
 • Doğrulayıcılarınızı seçmek için “Aday göster”i seçin.

 • “Aday Göster”e tıklayın ve Ledger’ınızdaki işlemi onaylayın.

Bu kadar! Son dönemde aday gösterdiyseniz, bir sonraki dönemde veya ondan sonraki dönemde ödüller kazanmaya başlayacaksınız.

DOT

ÖNEMLİ: Stake ödüllerinizi yönlendirdiğiniz hesapta en az 1 DOT olduğundan emin olun. 1 DOT’tan daha az ödül alırsanız ve bunlar boş bir hesaba gönderilirse, onları kaybedersiniz. Bunu unutmayın.

DOT token’larınızı bağladığınızda, onları on-chain yönetim için kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bağlıyken aktaramazsınız. 

Polkadot (DOT) token’ı için kripto para borsalarında yer alan bir havuz aracılığı ile de stake edebilirsiniz. Polkadot stake faizi platformdan platforma değişiklik gösterir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Web 3.0 Nedir ?

Bitcoin (BTC) İçin FED Öncesi Kritik Seviyeler!