in , , ,

Polkadot (DOT) Boğası Yaşandığında Yüksek Potansiyele Sahip Olacak Merkeziyetsiz Projeler

Polkadot

Polkadot, kullanıcıların kendi blok zincirlerini işletebilmelerini sağlayan ve bu blok zincirlerin de (Parachain) Polkadot ana zincirine (Relay Chain) bağlanarak küresel bir ağ oluşturulmasını hedefleyen bir blok zincir projesidir.

Polkadot’un ikiz kardeşi olan Kusama ağı da tamamıyla aynı özelliklere sahip bir blok zincir projesidir ve daha çok Polkadot ağında hizmet vermeyi planlayan merkeziyetsiz uygulamaların deneysel bir ağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polkadot ağında hizmet verecek merkeziyetsiz projeler, güncellemelerini ilk olarak Kusama ağındaki ikiz projelerinde deneyerek daha etkin bir hizmet vermeyi hedeflemektedir. Buradan yola çıkarsak Kusama açık artırımlarında bir parachain yeri elde edebilen projelerin Polkadot ikizleri, Polkadot açık artırımlarında da yüksek potansiyele sahip olacaktır.

Kusama Parachain Açık Artırımları Sonuçları ve Kazanan Projelerin Polkadot Ağındaki İkizleri

Kusama Parachain açık artırımları henüz tamamlanmamıştır ancak kendisine bir Parachain yeri elde etmeyi başaran projeler mevcuttur.

Bu projeler ise şöyle sıralanmaktadır:

Kusama Parachain Açık Artırım Sonuçları

Birinci Tur

 • 1. Yer: Karura
 • 2. Yer: Bifrost
 • 3. Yer: Khala Network
 • 4. Yer: Shiden Network
 • 5. Yer: Moonriver

İkinci Tur

 • 6. Yer: Kilt Spiritnet
 • 7. Yer: Calamari
 • 8. Yer: Basilisk (Yüksek İhtimal)

Kazanan projelerin Polkadot ikizlerinin, Polkadot açık artırımlarında da yüksek potansiyeli bulunmaktadır ve bu projeler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Karura – Acala
 2. Bifrost – Bifrost
 3. Khala Network – Phala Network
 4. Shiden Network – Astar Network
 5. Moonriver – Moonbeam
 6. Kilt Spiritnet –
 7. Calamari – Manta Network
 8. Basilisk – hydraDX

Polkadot Ağında Hizmet Verecek Olan Projelere Genel Bakış

Kusama ağında olduğu gibi Polkadot ağındaki açık artırımlar için de ciddi bir mücadele olacaktır. Hatta bazı projelerin tüm gücünü bu açık artırımlara sakladığı da bilinmektedir. Polkadot ağında bir Parachain yeri elde etmek oldukça önemlidir. Fakat bu durum ilk etapta her proje için mümkün olamayabilir zira bu süreç oldukça masraflıdır ve çoğu proje crowdloan yani topluluk borçlanması yoluna başvurmaktadır.

Bir parachain yerine sahip olsun veya olmasın Polkadot ağı, yüksek potansiyeli olan bir çok farklı projeye sahiptir ve bu projeler hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Acala

Acala, Ethereum uyumlu bir DeFi merkezi platformudur ve stake, swap, lending, borrowing gibi bir çok finansal hizmete sahiptir. Polkadot ağı üzerinde olacak olan ve kendine ait bir Parachain yeri elde etmesi de beklenen bu platform, fonksiyonel bir uygulamaya sahiptir ve test edilebilmektedir.

Bifrost

Bifrost zincirler arası bir ağdır. Kullanıcıların herhangi bir zamanda PoS token’larını vToken ile değiştirmesine ve bu protokol aracılığıyla likidite ve staking ödülleri almasına olanak tanıyarak zincirler arası bir staking merkezi oluşturmaktadır. Kullanıcılar stake ettikleri varlıkları vToken’a çevirerek merkeziyetsiz finans uygulamalarından da faydalanabilmektedir. vToken’lar, platform kullanıldıkça ve staking ödülleri alındıkça 1:1 oranında değiştirilen PoS Token’lar karşında değer kazanarak kullanıcılarına ek getiri sağlamaktadır. Bifrost aynı zamanda Web3 Foundation Grant’e de sahiptir.

Phala Network

Phala Network, geleneksel blok zincirlerdeki tam şeffaflığın yarattığı sorunlara (akıllı sözleşmelerin içerisindeki işlem bilgilerinden faydalanılması ve çıkarlara göre kullanılması / MEV sorunu gibi) çözüm üreten bir blok zincir / parachain projesidir.  Phala Network’teki gizli sözleşmeler diğer gizli sözleşmelerle serbestçe etkileşime girebilmektedir ve sözleşmeler arası birlikte çalışabilirlikten ödün vermeden sağlam gizlilik sağlamaya çalışmaktadır. Ayrıca bir Polkadot Parachain’i olarak Phala Network, varlıkların başka bir blok zincirde daha gizli bir şekilde kullanabilmesi için mevcut akıllı sözleşmeler, zincirler arası birlikte çalışabilirlik özelliğine de sahiptir.

Astar Network

Astar Network, diğer ağlardaki EVM destekli ve Solidity dili ile yazılmış merkeziyetsiz uygulamaları Polkadot ağına getirmeyi mümkün kılan bir blok zincir / parachain projesidir. Bilinen L2 çözümlerini de destekleyen Astar Network, OVM modülü sayesinde geliştiricilerin ölçeklendirme tasarımlarını özelleştirmelerine de olanak tanımaktadır. Substrate kullanılarak oluşturulan Astar Network temel katmanı, Polkadot Relay Chain’e bağlanan ve PoS konsensüs modeline sahip bir Parachain olarak karşımıza çıkmaktadır. İkiz projesinin temel analizini aşağıda bulabilirsiniz.

Moonbeam Network

Moonbeam Network, Polkadot ağında EVM entegrasyonunu destekleyen bir blokzincir / parachain projesidir. Takıma göre Moonbeam, yalnızca bir EVM entegrasyonundan çok daha fazlasıdır. Ethereum’un Web3 RPC’sini, hesaplarını, anahtarlarını, aboneliklerini, Log’larını ve daha fazlasını yansıtan son derece uzmanlaşmış bir Layer 1.5 zinciri olduklarını savunmaktadırlar. Moonbeam platformu; on-chain yönetim, stake etme ve zincirler arası entegrasyonlar gibi ek özelliklere de sahiptir. Manta Pay isimli bir merkeziyetsiz uygulaması da bulunmaktadır.

Manta Network

Manta Network, tüm Polkadot ekosistemine bir gizlilik koruma katmanı sunmaktadır. Tüm parachain projeleri için tamamen özel bir ağ oluşturma misyonuna sahip olan Manta Network, tüm Polkadot ekosistemi için oluşturulmuş özel bir katmandır. Substrate çerçevesi üzerine inşa edilen Manta Network, diğer projeler ve Wrapped kripto varlıklar da dahil olmak üzere tüm parachain varlıkları ile uyumludur. Blok zincir teknolojisinden faydalanmak isteyen şirketlere / projelere özel bir ağ imkanı sunarak Polkadot ekosistemine olan entegrasyonu hızlandırmayı amaçlamaktadır.

hydraDX

HydraDX, Substrate üzerine kurulu bir zincirler arası likidite protokolüdür. Türünün ilk örneği olan çok varlıklı likidite havuzu HydraDX Omnipool’u oluşturarak tüm kripto varlıklar için sorunsuz likidite sağlamaktır. Omnipool’daki çeşitli varlıkların göreceli değerlerini belirlemek için bir vekil olarak yerel token HDX kullanılarak birbirlerine karşı fiyatlandırılmaktadır. Omnipool, varlıkların izole havuzlar kullanılarak çiftler halinde alınıp satıldığı geleneksel anlayışa karşı oluşturulmuştur.

Clover Finance

Clover, DeFi uygulamalarının sorunsuz bir şekilde çalışması için bir temel katman oluşturmaktadır. (Kullanıcı deneyimini basitleştirmek, ucuz işlem ücreti vb.) Ayrıca Clover Finance, kimlik tabanlı komut dosyası oluşturma yeteneklerinden zincirler arası birlikte çalışabilirliğe kadar çok çeşitli geliştirici araçlar da sağlamaktadır. Clover, temel katmanın yanı sıra masaüstünden mobil cihazlara kadar çeşitli zincirler arası cüzdan uygulaması oluşturarak kullanıcıların, farklı ağlardaki DeFi uygulamalarıyla etkileşime girmesine de olanak tanımaktadır.

Polkadot

Centrifuge

Centrifuge, faturalar, gayrimenkuller ve telif hakları gibi varlıkların merkeziyetsiz finansa olan entegrasyonunu sağlamaktadır. Böylece borçluların, gerçek dünyadaki varlıklarını bankalar veya diğer aracılar olmadan finanse edebilmeleri mümkün olmaktadır. Likidite sağlamak herkese açıktır ve yatırımcılar ödüllerini CFG token olarak almaktadır. Tinlake adında gerçek dünya varlıkları için bir pazar yeri olan DeFi uygulamasına da sahiptir.

Sora Network

SORA, hem merkez bankası kavramını merkezden uzaklaştıran yeni bir ekonomik sistem hem de merkeziyetsiz finansa odaklanan araçlarla Polkadot Relay Chain’e ve ekosisteme bağlanan bir parachain / blok zincir projesidir. SORA ağı, Atomic Token Swap, token’ları diğer blok zincirlere köprüleme ve dijital varlıkları içeren merkeziyetsiz uygulamalar için araçlar da sağlamaktadır. SORA ağı tamamen merkeziyetsizdir ve node çalıştırmak için topluluk üyelerine güvenmektedir. PolkaSwap isimli (PSWAP) bir merkeziyetsiz borsa uygulamasına da sahiptir.

Integritee Network

Integritee, önemli iş veya kişisel verilerin, birlikte çalışabilir bir blok zincir ekosisteminde güvenli bir şekilde işlenmesini sağlarken geliştiricilerin ve firmaların gizlilikten ödün vermeden merkeziyetsiz, veriye dayalı ürünler ve hizmetler oluşturmasını sağlamaktadır. Sağlık hizmetlerinden ve merkeziyetsiz finanstan tedarik zinciri yönetimine kadar bir çok alanda kullanılmayı amaçlamaktadır.

Plethori

Plethori, blo kzincir teknolojisini ve Layer-2 çözümlerini kullanarak açık ticaretin ve güven gerektirmeyen ETF’lerin oluşturulmasını sağlayan bir kirpto para borsa yatırım fonu platformudur. Platform, Ethereum ve Polkadot blok zincirleri üzerine kurulu borsada işlem gören fonlar için merkeziyetsiz bir zincirler arası yatırım imkanı sunmaktadır. Yatırımcıların PLE token’ı aracılığı ile sermaye yatırabilmelerini ve sigorta, Oracle, NFT’ler, türevler, Polkadot ekosistem projeleri gibi daha pek çok sektöre yatırım yapılmasını da sağlamaktadır.

ChainX

ChainX, Bitcoin’inin Layer-2 teknolojileri sayesinde Polkadot ağına ve dolayısıyla da merkeziyetsiz finansa entegrasyonunu sağlamaktadır. Kullanıcılar, X-BTC token için Bitcoin yatırırak teminat vermekte ve bu token’ları diğer kripto para birimlerinin sentetik varlıklarıyla yapılan işlemlerde kullanmaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Gear Nedir?

Pontem Network

Pontem Network Nedir?