içinde , , , ,

Polkadot Ağında Yer Alan Sigortacılık Projesi “Bridge Mutual” Nedir?

Kripto paralara ilginin en yüksek düzeye eriştiği bu günlerde, pek çok yeni proje 2021 yılında bizlerle birlikte olacak. DeFiler, stablecoinler,merkeziyetsiz borsalar derken kripto para sisteminde geçmiş yıllara oranla çok daha gelişkin, girift bir ekosistem ile karşı karşıyayız.

2020 DeFi’lerin yılı oldu diyebiliriz.Yüzlerce DeFi projesi piyasaya çıkarken, Tether (USDT) dışında pek çok stablecoinde piyasaya çıktı ve popülerlik kazandı. Cex’ler, pazar payının ciddi bir kısmını dex’lere (Merkeziyetsiz borsalar) kaptırdı. Tam bu noktada 2021’da Insurance (Sigortacılık) alanındaki projelerin yılı olabilir. Bu sebeple size tanıtacağım “Bridge Mutual” bu alandaki en dişe dokunan projelerden biri.

Üstünkörü bir çeviri ile “Karşılıklı Köprü” manasına gelen “Bridge Mutual” merkeziyetsiz, blockchain tabanlı bir platform. Kullanıcıları akıllı sözleşme sorunları, borsa saldırıları, stabilcoin çökmeleri gibi oldukça sıkıntılı durumlara karşı koruyan, bir sigorta teminatı temin etmelerine sağlayan bir platform. Çok yakın zamanda sürekli gündeme gelen Stablecoin davası, bilinirliği yüksek birkaç borsanın yakın zamanda hacklenmesi, minting (akıllı sözleşmede karşılıksız token üretimi) gibi akıllı sözleşme sorunları ; tüm bunları düşünürsek “Bridge Mutual”ın ne kadar gerekli bir proje olduğunu anlayabiliyoruz. Zira hem bireysel, hem kurumsal kullanıcıların blockchain alanında sıkça yaşadığı sorunlara çözüm sunan pek çok proje yok. Blockchain alanında da hayal satan değil; mevcut bir soruna çözüm üreten projelerin ne kadar hızlı bir şekilde yatırım alıp değerlendiğini 2020 yılında hepimiz gözlemledik.

Tüm bu ihtiyaçların ekseninde, hızlı gelişen kripto para endüstrisine cevap olacak şekilde uzman bir ekip tarafından geliştirilmiş Bridge Mutual, merkeziyetsiz oluşuyla da güven sağlıyor. Klasik sigorta şirketleri, hızlı gelişen teknolojiye adapte olamadı, teknolojinin dinamizmini düşünürsek; sigortacılık gibi içinde bürokrasinin de hayli yer aldığı bir alanda; klasik sigortacılık şirketlerinin oyun dışına doğru itildiğini gözlemliyoruz; Bridge Mutual ise dinamik blockchain sektörünün içinden çıkarak; bu soruna uzun vadeli, merkeziyetsiz, şeffaf ve kalıcı bir şekilde çözüm sunmakta.

Bridge Mutual

Yani klasik sigortacılığın dışına çıkmış, merkeziyetsiz blockchain dinamizmi ile donanmış ve en önemlisi “Polkadot” ağına dahil olmuş bir sigortacılık projesiyle karşı karşıyayız. Polkadot ekosisteminin inanılmaz hızla geliştiğini ve
popülerleştiğini varsayarsak, Bridge Mutual’da bu ekosistemin “Insurance ” alanında parlayan yıldızı olacak gibi. Peki, neden Ethereum değil de Polkadot ağı tercih edildi derseniz, çok yakın zamanda yükselen komisyon ve çekim ücretleri, saniye başındaki işlem sayısının (TPS) düşüklüğü, ölçeklenme problemi gibi sorunlar; Bridge Mutual’ın Polkadot gibi güçlü bir ekosistemi tercih etmesiyle sonuçlandı. Yani, geleceğe yatırım yapan bir proje Bridge Mutual, sektörün artan taleplerine Polkadot altyapısı ile cevap vermeyi seçti.

Polkadot ağının yanı sıra, blacklist yani kapsam dışı bir ülke barındırmaması da projenin en önemli artılarından, zira kapsam dışında oldukça fazla ülke var be bu akmayı bekleyen bir likidite demek, blacklist ülkelerinde sektöre dahil edilecek olması ve daha da önemlisi KYC(Kimlik Doğrulama) sürecini talep etmemesi; Bridge Mutual’ın kullanıcı odaklı olduğunun göstergesi.

Bridge Mutual platformununun tokeni “BMI” sigorta teminatı satın almak, kar sağlamak, merkeziyetsiz bir platform olduğu için tokeni tutarak çeşitli durumlarda oy kullanmak, yield kazanımı gibi çok kapsamlı bir kullanım alanına sahip. Yani hem teminat sağlayıcı, hem yönetimde pay sahibi, hem yield kazanımcısı, hem kar ortağısınız. Bu da projenin çok canlı bir token ekonomisine sahip olduğunu göstermekte.

Defi sigortacılığı diye adlandırdığımız bu sistemde süreçler şöyle işleyecek: Sahip olduğunuz BMI tokenleri yüksek veya düşük riskli defi platformlarında stake edebileceksiniz.Bilinen dev DeFi projeleri Compound, Aave dışında daha riskli ve yüksek kazançlı bazı defi platformlarında da tokenlerinizi stake edebileceksiniz. Bir sigorta poliçesi yapıldığı ise, ödenen tutar neyse bu tutarın %70’ine denk gelen BMI token yakılacak, %20 stake edenlerin gelir havuzuna giderken; geri kalan %10 ise oylama süreci için saklanacak. Yani azalan bir token sayısı ile karşı karşıya olacağız. Poliçe sahibi, zarara uğradığında; DAO yani topluluk bunu oylayacak ve buna göre zararı temin edilecek veya talebi reddedilecek. Tabi, bunlar tüm süreçlerin kısa bir özeti, olası her senaryoya göre oluşturulmuş bir sigorta düzeneği ve tokenomi mevcut.

Bridge Mutual

Tokenomiyi incelersek, 160 milyon toplam dolaşımın %40’ı likidite sağlamak amacıyla ayrılmış, operasyonel yönetimler için %16, %19 takım için, %9 satış, %6 acil durumlar, %4 topluluk ve %6 vault için ayrılmış. Tokenomisinin gayet sofistike bir mimarisini olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz, zira en önemli problem likidite için %40 ayrılması, ayrıca stablecoin çökmesi, borsa hacklenmesi gibi acil durumlar için %6 pay ayrılması ; projenin hem likidite sorununu çözen hem de tüm acil durumlar için dizayn edilmiş bir tokenomisi olduğunu göstermekte. Toplam dolaşımın %9’u satışa ayrılırken; melek yatırımcı, kök satış, özel satış gibi aşamalar geride kalmış.

Ekibi tek tek incelediğimizde, hem blockchain hem sigortacılık alanında deneyimli bir ekiple karşı karşıyayız. Üstelik çok yakın zamanda Plasma Pay, Bondly Finance gibi sektörün bilinen oyuncularıyla iyi ortaklıklar kurulması da, pek çok ortaklıklığın yolda olduğuna işaret.

En önemli soruya gelelim, şu an borsa listelemesi olmayan bu tokeni hala alabilir miyiz? Cevabı evet. Çok yakın zamanda tüm idoları (initial dex offering) aşırı rağbet gören ve yüksek kazançları olan Polkastarter platformu, 30 Ocak’ta Bridge Mutual idosu düzenleyecek.Önceki satışların aşırı talep görmesi sebebiyle Polkastarter ido’su kura şeklinde bir Whitelist oluşturacak. Yapmanız gereken, projenin sosyal medya hesaplarını takip etmek, ardından verilen formu doldurmak. Sosyal medya platformlarında paylaşılan şifreyi de forma girmeniz istenmekte. Polkastarter idosu, 3000 pols token tutanlar ve tutmayanlar olarak iki ayrı havuz şeklinde gerçekleştirilecek.

Bridge Mutual Team

Website: https://www.bridgemutual.io
Twitter: https://twitter.com/bridge_mutual
Telegram: https://t.me/bridge_mutual

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Bitcoin

Bitcoin Fiyatı 100.000 Doları Görebilir

Gamespot, Robinhood, Reddit, Dogecoin Ve Elon Musk: Z Kuşağında Neler Oluyor?