in

pNetwork: Bir Başka DeFi Projesi Daha Hack’lendi

Dün akşam pNetwork Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre BSC Tabanlı Platform pNetwork 12,7 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in (277 BTC) çalındığını duyurdu.

Twitter üzerinden açık çağrıda bulunan proje yetkilileri, çalınan tutarın iade edilmesi durumunda, hacker’lara çalınan tutarın %11,5’ini (yaklaşık 1,5 milyon dolar) vermeyi teklif etti. Ayrıca pNetwork ekibi, durumdan etkilenen kullanıcılarını tazmin etmek için görüşmelere devam ediyor.

Sürekli büyümekte olan kripto endüstrisinde, bir çok hack haberine şahitlik etmekteyiz. Hacker’ların son hedefi olan Binance Akıllı Zincir (BSC) tabanlı pNetwork, birden fazla ağda bulunan dApp’ler arasında zincirler arası etkileşim sorunlarına çözüm sağlayan bir DeFi platformudur.

1/N Bir hacker’ın kod tabanımızdaki bir hatadan yararlandığını ve 277 BTC’yi (teminatın çoğunu) çalarak BSC üzerinden pBTC’ye saldırdığını topluluğumuza bildirdiğimiz için üzgünüz.

Diğer köprüler etkilenmedi. pNetwork’teki diğer tüm fonlar güvenlidir.

pNetwork ekibi, saldırının kod tabanındaki bir hatadan yararlanarak gerçekleştiğini tespit etti. Ayrıca ekip, durumun düzeltilmesi için halihazırda devam etmekte olduklarını da ekledi. pNetwork ayrıca, fonların iade edilmesi durumunda bilgisayar korsanlarının çalınan fonların %11,5’ini alabileceğini duyurdu.

4/N Hacker’a sesleniyoruz. Bu ihtimal pek olası olmasa da, fonlar iade edilirse 1.500.000 dolarlık bir para ödülü teklif ediyoruz.

Güvenlik açıklarını bulmak maalesef oyunun bir parçası, ancak hepimiz DeFi ekosisteminin büyümeye devam etmesini istiyoruz, fonları geri vermek bu bakımdan önemli.

pNetwork ekibi, durumdan etkilenen kullanıcıları tazmin etmek için görüşmelere devam ediyor. Bunun yanı sıra platform, kullanıcılara hız yerine güvenliğe öncelik vereceklerinin garantisini veriyor.

5/N Önerilen bir düzeltmemiz var ve şimdi herkesin gözden geçirmesini bekliyoruz. Köprülerin (Bridges) yaklaşık 12 saat içinde eski haline gelmesini bekliyoruz. Hızdan çok güvenliğe öncelik verdiğimiz konusunda herkese güvence vermek istiyoruz.

CoinMarketCap verilerine göre pNetwork (PNT) fiyatı son 24 saatte yaklaşık %14 düştü. PNT fiyatı, bu yazı kaleme alınırken 24 saatlik 14.360.877$ işlem hacmi ile 0.9695$’dan işlem görüyor.

Ayrıca, zincirler arası platformdaki istismar ilk değil. Yakın zamanda, merkeziyetsiz bir borsa olan THORChain, bir hack saldırısıyla 8 milyon dolar zarara uğradı. Tüm bunlara rağmen, “etik” hacker’lar %10’luk bir para ödülü için çaldıkları parayı iade etme sözü vermişti. Buna ek olarak, Poly Network ağustos ayında 600 milyon dolarlık bir hack olayına karışmıştı.

Bu da ilginizi çekebilir: Bilaxy Borsası Hacklendi

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Evergrande Çin’in Borç Sıkıntılarının Sebebi Değil, Bir Belirtisidir

Bitcoin

Bitcoin Neden Düştü? Deneyimli Teknik Analistten Kapsamlı Bitcoin Analizi